Jak uklidit domácnost, aby vám to vydrželo napořád

Úklid podle Marie Kondo

Tipy na udržitelný pořádek v domácnosti od světově proslulé expertky na úklid Marie Kondo. Pořádný úklid ‚‚od podlahy‘‘ podle KonMari metody vám sice zabere několik dní, ale pak už je snadné ho dlouhodobě udržovat. Navíc se vám už nestane, že budete ráno bezradně stát před přecpanou skříní s pocitem, že nemáte co na sebe.

Úklid po povrchu nebo opravdový pořádek?

Hlavním mottem Marie Kondo, která si z uklízení udělala mezinárodní byznys, je ‚‚cleaning is not tidying‘‘. To můžeme do češtiny přeložit zhruba jako ‚‚uklízení neznamená pořádek‘‘. Zní jako paradox, ale na tomto odvážném prohlášení je kus pravdy. 

Zkuste uklidit poličku, na které jsou bez ladu a skladu uložené knížky, účty, návody k domácím spotřebičům a suvenýry z dovolené. Pak v takové poličce udělejte skutečný pořádek. Tím myslíme, že se zbavíte toho, co už nepotřebujete (nejsou ty mušličky z předloňské dovolené u moře náhodou rozlámané?), na účty si pořídíte pořadač a návody ke spotřebičům dáte na jedno místo — třeba do šuplíku pod televizí. Pak si zkuste takto přeorganizovanou poličku uklidit znovu. Že to šlo výrazně lépe, než předtím?

Marie Kondo razí heslo, že základem čisté domácnosti je organizace, pravidelná údržba a třídění věcí. To je skutečný pořádek. 

Nejen šatník je třeba třídit

Marie Kondo bývá hodně spojovaná s tzv. ‚‚capsule wardrobe‘‘, minimalistickým šatníkem. Nejde ale jenom o šatní skříň. Metoda KonMari, se dá vztáhnout na úklid celé domácnosti

Jaro je pro generální úklid ideálním obdobím — je spojené s ozdravnými půsty a zevrubný úklid domácnosti je vlastně takový hmotný detox. Potřebujete k němu ale správné nastavení mysli — buďte připraveni se s mnoha věcmi rozloučit.

1) Vezměte do ruky každou věc, kterou doma máte

To je důvod, proč vám reorganizace podle Marie Kondo zabere i několik dní. Tuto fázi nejde zkrátit, urychlit a už vůbec ne přeskočit.

Smyslem této činnosti je, abyste si u každé věci, která vám projde rukama, položili zásadní otázku: 

Přináší mi to ještě radost?

Pokud nepřináší, buďte nemilosrdní. Pryč s tím. Oblíbené šaty, které jste několik let neoblékli? Dejte je do kontejneru s vyřazeným oblečením. Kolečkové brusle, na kterých jste stáli poprvé a naposledy před 10 lety? Prodejte je na bazaru. 

Marie Kondo radí vyhodit všechny věci, které už vám nepřinášejí radost, my bychom to ale trochu zmírnili. Určitě ve svém okolí najdete někoho, komu se budou hodit a udělají mu radost. Nebo nepotřebné věci věnujte na charitativní sbírku.

 

TIP: Marie Kondo doporučuje protřídit všechny věci v domácnosti ideálně najednou. My ale víme, jak nereálné tohle může někdy být, proto nabízíme kompromis: Rozdělte si jarní úklid do dnů podle kategorie věcí, ve kterých si chcete udělat pořádek. Úkoly menšího rozsahu nejsou tak děsivé.

 

2) Představte si svůj ideální životní styl a této představy se držte

Marie Kondo doporučuje vizualizovat si svůj ideální životní styl a zaměřit se na to, zda vám věci, které vlastníte, pomáhají tohoto životního stylu dosáhnout. 

Například je-li vaším vysněným módním ideálem nedbalá francouzská elegance, ale ve skříni máte několikery šaty s flitry, zvažte, zda tyto šaty ve vašem šatníku dávají smysl.

Otevřená knihovna v bytě

Nezapomeňte ani na knihovnu

3) Třiďte věci podle kategorií, ne podle toho, kde se nacházejí

Marie Kondo vždy doporučuje třídit věci podle druhu, ne podle toho, v jaké místnosti je zrovna máte. Máte-li velkou šatní skříň v ložnici, menší v předsíni a ještě máte zimní věci uskladněné v pytlích na půdě, udělejte vše pro to, abyste svou garderobu protřídili najednou. Jedině tak budete mít přehled o všem svém oblečení a zvládnete si v něm udělat skutečný pořádek bez toho, že byste se k němu museli později znovu vracet. To by mohlo vnést opětovný chaos do pečlivě vytvořeného pořádku.

Specialistka na úklid doporučuje třídit věci ve vaší domácnosti podle těchto kategorií a v tomto pořadí:

  • oblečení
  • knihy, časopisy
  • dokumenty
  • komono = různé (nejrozsáhlejší kategorie, patří sem např. kuchyňské náčiní, hračky, CD/DVD, elektrokabely a nabíječky, kosmetika a mnoho dalšího)
  • suvenýry, vzpomínky

 

Marie Kondo zároveň upozorňuje, že věci by měl vždy třídit ten, komu patří. Doporučujeme se tohoto pravidla držet a nepouštět se do žádné zásadní redukce partnerova šatníku nebo jiných jeho věcí bez jeho účasti, vědomí nebo alespoň výslovného souhlasu.

4) Seřaďte věci do kategorií podle důležitosti

Zmíněných kategorií věcí v domácnosti se budeme držet i nadále — Marie Kondo doporučuje podle těchto kategorií věci také nově uspořádat (pokud tak dosud uspořádány nebyly).

Napřiklad kategorie dokumenty — dává smysl pořídit si jednu složku na důležité dokumenty typu životní pojištění či velký technický průkaz od vašeho automobilu. Pak druhou složku na dokumenty, které budete uchovávat dočasně (účty od zboží, které je ještě v záruce). A třetí složku nebo krabici zaveďte na dokumenty, se kterými potřebujete provést nějaký úkon — třeba vyplnit přihlášku na letní tábor pro své dítě nebo zaplatit nedoplatek za plyn. 

5) Mějte věci na očích

Sejde z očí, sejde z mysli. Marie Kondo tvrdí, že pokud něco nemáte běžně na očích, zapomenete, že to vlastníte. A hrozí, že se z věci, o které jste si mysleli, že ji potřebujete, stane věc zbytná.

Úklidová guru propaguje vlastní metodu skládání oblečení — nikoliv do komínků a do poliček za sebe (na věci dole v komínku nebo vzadu v poličce často nikdy nedojde), ale vedle sebe do šuplíků nebo košíků. Tak, abyste seshora na první pohled viděli např. všechna trička, která máte. 

Držte to!

Máte hotovo. Dali jste svému domovu nový řád, zbavili jste se nepotřebného. Vyčistěte úložné prostory, ze kterých jste odstranili všechny věci, a pak do nich zbylé věci vraťte v novém uspořádání.

Uvidíte, že se vám v reorganizované domácnosti bude lépe dýchat. Mimo jiné i proto, že se zbavíte mnohých lapačů prachu. 

TIP: S úklidem kompletně celé domácnosti včetně např. terasy nebo garáže vám nejlépe pomůže multifunkční vysavač, se kterým vyčistíte naprosto všechny povrchy, na sucho i na mokro.

 

 

Více tipů na úklid domácnosti naleznete na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy