Odborníci radí: jak doma nejlépe vyčistíte koberec

Odborníci radí: jak doma nejlépe vyčistíte koberec

Koberec nestačí jen pravidelně vysávat, jednou nebo dvakrát do roka byste ho měli také celý vyčistit. Z „domácích“ metod máte na výběr suché nebo mokré čištění. V tomto článku obě metody rozebereme detailněji.

Suché čištění koberců je nejrychlejší

Suché čištění koberců je velmi jednoduché. V drogerii si kupte přípravek (obvykle prášek nebo suchou pěnu) na čištění koberců, koberec vysajte a následně ho rovnoměrně po celé ploše posypte práškem. Jestliže máte koberec s vyšším vlasem, přípravek jemně zapracujte kartáčem, aby se dostal hlouběji do vláken.

Přípravek nechte dle návodu krátce působit a poté jej vysajte. Koberec je po vysátí čistý, voňavý a navíc suchý, takže jakmile uklidíte vysavač, můžete po koberci hned chodit.

Suché čištění je skvělé pro pravidelné čištění všech typů koberců, s výjimkou těch s hodně vysokým vlasem. U nich se prášek nedostane dostatečně hluboko, takže koberec vyčistíte pouze na povrchu.

Doporučujeme takto čistit koberce jednou až dvakrát ročně (vlněné koberce jednou za 12–18 měsíců), případně dle potřeby.

Mokré čištění koberců jde hlouběji

Na silně znečištěné koberce je účinnější mokré čištění (někteří ještě postaru říkají tepování). Postupuje se podobně jako v případě suchého čištění, jen s tím rozdílem, že přípravek promícháte s vodou a nanášíte jej v podobě mokré pěny, která připomíná šampon.

Opět tedy koberec nejdříve vysajte, následně dle návodu připravte čisticí směs a pomocí kartáče ji rovnoměrně naneste na koberec. Pak nechte koberec důkladně vyschnout (což trvá několik hodin, někdy i celý den) a znovu vysajte.

Následně koberec ještě vyčistěte čistou vodou, abyste z něj dostali všechen čisticí přípravek. Pokud by totiž v koberci zůstal, bude na sebe dál vázat nečistoty a koberec se tak rychleji ušpiní.

Mokré čištění je účinnější než suché, protože vlhký přípravek pronikne hlouběji do vláken koberce a naváže na sebe nečistoty i zápach.

Tento způsob čištění nevyužívejte pro vlněné a hedvábné koberce, které by vlhkost mohla poškodit. Také si vzpomeňte, co máte pod kobercem za podklad – například parkety nebo laminátová podlaha by se vlivem vlhkosti mohly pokroutit. Ideální je, pokud máte podlahové vytápění, které vlhkost vysuší.

Doporučujeme takto čistit koberce jednou za 2–4 roky, případně dle potřeby.

Na suché i mokré čištění koberců existují speciální přípravky.

Strojové mokré čištění koberců usnadňuje práci

Jestliže se vám nechce koberce čistit ručně, pořiďte si na to extraktor – tzv. tepovač. Ten navíc vpravuje čisticí směs do koberce pod tlakem, takže se dostane ještě hlouběji než u ručního čištění.

Tepovač následně směs i vysaje, takže je koberec téměř okamžitě suchý a nehrozí, že se pod ním vytvoří plíseň nebo že zatuchne. Jestliže máte doma více koberců, je tepovač z dlouhodobého hlediska efektivnějším řešením než ruční čištění.

Jak z koberce rychle vyčistíte kávu, víno nebo čokoládu

Pokud si na koberec rozlijete víno nebo ho ušpiníte od čokolády, jednejte rychle a skvrnu odstraňte co nejdříve. Při čištění postupujete vždy od krajů do středu.

  • skvrny od kávy vysajte ubrouskem, polijte studenou vodou a zasypte solí nebo citronovou šťávou,
  • skvrny od čaje nejlépe vyčistíte práškem na praní a poté citronovou šťávou,
  • skvrny od vína vysajte ubrouskem a polijte citronovou šťávou, případně posypte solí či jedlou sodou,skvrny od čokolády rychle zlikvidujete roztokem octa a lihu v poměru 1:1,
  • skvrny od krve nejprve vysajte ubrouskem, poté polijte studenou vodou a asi po půlhodině zasypte solí,
  • skvrny od moči také nejdříve vysajte ubrouskem, poté polijte šťávou z citronu nebo směsí peroxidu vodíku a jaru v poměru 2:1,
  • na skvrny od žvýkačky nebo vosku vyrukujte s ledem v igelitovém sáčku – jakmile hmota ztvrdne, z koberce ji odloupnete.

 

U skvrn od vína nebo kávy jednejte rychle, jakmile zaschnou, už je z koberce nedostanete.

Na vlněné koberce jen s vodou a mýdlem

Závěrem upozorňujeme na vlněné koberce. Ty vysávejte vždy po směru vlasu a vyklepávejte ze spodní strany. Skvrny čistěte jen teplou vodou a mýdlem po směru vlákna, případně využijte prostředky, které doporučuje přímo výrobce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy