Nejčastější chyby při úklidu a hygieně, které dělá skoro každý.

Nejčastější chyby při úklidu a hygieně, které dělá skoro každý.

Koronavirus připomněl, jak důležitá je hygiena. Poradíme vám, jak vyčistit domov jako profíci, posvítíme si na časté chyby při uklízení a doporučíme vám vhodné čistící prostředky či domácí spotřebiče. Nechte se inspirovat.

1) Správné mytí rukou trvá nejméně 40 sekund

Opláchnete si ruce, rozetřete mýdlo a za 10 sekund máte hotovo? To bohužel nestačí.

Po navlhčení rukou naneste mýdlo a roztírejte ho nejméně patnáct sekund po dlaních, hřbetu rukou, mezi prsty i kolem zápěstí. Důkladně si ruce opláchněte a osušte papírovou utěrkou. Tu použijte i na zavření kohoutku. Celý proces by měl zabrat 40 až 60 sekund.

Co když není po ruce mýdlo, ani teplá voda? Využijte dezinfekční roztok či gel. Tyto přípravky není nutné omývat a usmrtí všechny mikroby. Existují i malá cestovní balení, které můžete mít pořád u sebe.

 

2) Plochy, kterých se denně dotýkáte: dezinfikovat nebo jen umýt?

Když přijdete domů, jdete hned do koupelny umýt si ruce. Cestou ale odložíte klíče, rozsvítíte světlo, sáhnete na kliku a tak dále. Tyto plochy a předměty je potřeba pravidelně čistit a dezinfikovat, abyste zabránili šíření virů. Poslouží vám k tomu například dezinfekční ubrousky.

Je také důležité pravidelně otírat další plochy a předměty, které denně využíváte – kuchyňskou linku, noční stolky, botník či jídelní stůl. Nemusíte je vždy dezinfikovat, většinou stačí mýdlový roztok Na čištění dřezu nebo varné desky použijte citronovou šťávu a na dřevo méně agresivní octový roztok.

 

3) Dezinfikujte telefon, je špinavější než záchodové prkénko

Podle některých odhadů má člověk mobilní telefon v ruce více než 250× za den a studie britské společnosti Initial Washroom Hygiene prokázala, že je na něm více než 20× více bakterií než na záchodovém prkénku. A ty pak přikládáte ke svému obličeji.

Svůj mobilní telefon proto čistěte alespoň 2× denně. Použijte dezinfekční ubrousky, antibakteriální gel nebo prostředky na bázi alkoholu. Dezinfekci vždy naneste nejprve na hadřík, nikdy ne přímo na telefon.

 

4) Vyprat roušku jde i s rychlovarnou konvicí

Pokud používáte jednorázovou roušku, vydrží zhruba 2–3 hodiny a pak ji vyhoďte. Látkovou roušku můžete nosit opakovaně, ale po každém použití ji vyperte nebo vyvařte a poté vyžehlete. Dávejte u toho pozor, abyste se dotýkali pouze gumiček či provázků na zavazování. 

Pokud se vám roušku nechce prát či vyvařovat, dejte ji do nádoby, zalijte horkou vodou z rychlovarné konvice a nechte 20 minut. Poté ji osušte a vyžehlete na nejvyšší teplotu, kterou daný materiál snese.

 

5) Při čištění toalety začněte odshora, ne obráceně

Víte, jak záchod uklízejí profíci? Začínají odshora. První jde na řadu prach, který se usazuje například na osvětlení, zárubni či policích. Poté nalijte do mísy čisticí prostředek a nechte ho působit.

Následně se pusťte do keramických obkladů. Vhodné jsou prostředky s kyselinou octovou, citronovou nebo mravenčí. Jako poslední je na řadě samotná mísa. Na její čištění použijte nejlépe štětku s nástavcem, se kterým se dostanete i pod okraj mísy.

Záchod umývejte alespoň jedenkrát týdně, zejména pokud je vás v domácnosti více.

 

6) S parním čističem koupelnu umyjete i vydezinfikujete

Při úklidu koupelny je častým problémem vodní kámen, který se kvůli tvrdé vodě usazuje na umyvadle, baterii nebo dveřích sprchového koutu. Fungují na něj čističe na bázi kyseliny octové. Postupujte podle pokynů výrobce, u některých silnějších koncentrátů se přípravek nanáší na utěrku.

Užitečný pomocník, který vám usnadní práci, je parní čistič. Zbavíte se s ním nečistot včetně mastnoty, a to bez použití chemie. Je účinný také při mytí spár mezi dlaždicemi. Pára navíc povrchy nejen čistí, ale také dezinfikuje od virů a bakterií.

 

7) Pozor, aby se do ručníků nepustily plísně a bakterie

Ručníky vyměňujte každé tři dny. Když se utíráte, z kůže odpadají odumřelé kožní buňky a na mokrém ručníku pak vznikají plísně či bakterie. Abyste je zničili, musíte ručníky prát na vyšší teplotu.

Většinu bakterií zničí už 60 °C, pokud jste však nemocní nebo trpíte-li plísňovou infekcí, perte raději na 90 °C. Zkontrolujte ale vždy cedulku na ručníku, abyste vysokou teplotou neublížili materiálu.

 

8) Před vysáváním zkontrolujte sáček, ušetříte si práci

Samotným vysáváním váš úklid nikdy nezačínejte. Stejně jako u záchodu začínejte odshora uklizením prachu. Vysávat byste měli nejméně jednou týdně. Pokud máte doma malé děti, které si hrají na zemi, tak častěji.

Kromě vysávání musíte pravidelně měnit sáčky a čistit filtr vysavače. Plný sáček a znečištěný filtr brání volnému proudění vzduchu, což snižuje sací výkon a vysávání je potom pracnější. Vysavač proto pravidelně kontrolujte a sáčky vyměňujte, když jsou z půlky plné.

Pro efektivní úklid doporučujeme výkonné vysavače Kärcher s účinnými HEPA filtry, které jsou vhodné pro domácnosti s malými dětmi či alergiky.

 

9) Když neoddělíte špinavou vodu při vytírání, roztíráte špínu

Ještě než začnete vytírat podlahu, vysajte nebo alespoň zameťte, abyste se zbavili prachu a pevných nečistot.

Při vytírání je pak důležité oddělit čistou a špinavou vodu. Jen tak zajistíte, že na podlaze nebudete roztírat špínu. Používáte-li mop, vezměte si dva kbelíky. Není to sice nejpohodlnější řešení, ale podlaha bude čistější.

Alternativou je podlahová myčka, která má oddělené nádrže na čistou a špinavou vodu. Některé navíc umí vysávat i vytírat souběžně.

 

10) A nezapomínejte také odpočívat

Hygiena je dodržování zásad pro uchování zdraví, a to nejen fyzického, ale také duševního. Vedle úklidu si tedy nezapomínejte odpočinout, věnovat se svým koníčkům a rodině. Zajděte si do přírody na procházku s rodinou, zacvičte si nebo si přečtěte si dobrou knihu.

Neméně důležitý je také kvalitní a pravidelný spánek. Snažte se chodit spát vždy ve stejnou hodinu. Do postele si neberte žádná elektronická zařízení a udržujte ložnici o pár stupňů chladnější než obývací pokoj.

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy