Jak vyčistit matraci: 7 tipů pro zdravý spánek

Jak vyčistit matraci: 7 tipů pro zdravý spánek

Když matraci nečistíte pravidelně, nashromáždí se v ní velké množství nečistot nebo mikroorganismů, které mohou způsobit zdravotní potíže. Přečtěte si tipy, jak se o matraci starat, aby zůstala čistá a vám se dobře spalo.

 

1. Práci vám usnadní matrace se snímatelným potahem 

Při výběru matrace hledejte nejlépe takovou, která má snímatelný potah. Ten jenom hodíte do pračky a máte vystaráno.

Pokud už máte matraci bez snímatelného potahu, pořiďte si k ní chránič matrace, který umístíte pod prostěradlo. Zamezíte, aby se nečistoty nebo tělní tekutiny dostaly až k matraci a prodloužíte tak i její životnost.

 

2. Pravidelně perte

Abyste zamezili množení bakterií a roztočů v posteli, pravidelně perte ložní prádlo včetně potahu a chrániče matrace. Teplotu nastavte minimálně na 60 °C, aby došlo ke zničení všech nežádoucích organismů. Vždy si ale ještě zkontrolujte pokyny, které uvádí výrobce na štítku.

 

3. Jídlo nechte v kuchyni

I když zní snídaně v posteli velmi lákavě, snězte ji raději u stolu. Nikdy nevíte, kdy se vám podaří vylít džus nebo vysypat míchaná vajíčka na matraci. Takové skvrny se dostávají dolů jen těžko.

 

4. Vezměte na pomoc vysavač

Když se ložní prádlo točí v pračce, je správný čas vysát matraci. Práci vám usnadní hubice s rotačním kartáčem, se kterou se dostanete více do hloubky. Začněte pěkně postupně – nejdříve vrchní část, pak boky a na závěr spodní část. Pozornost věnujte hlavně prošívaným místům, kde se hromadí nejvíce prachu a nečistot.

 

5. Jak na plísně: pravidelné větrání a správný rošt 

V boji proti plísním je nejefektivnější zbraní pravidelné větrání. Díky němu nebudete mít doma příliš vlhko, ve kterém se plísním daří. Dalším způsobem je volba vhodného roštu, ve kterém se matrace nezapaří.

Pravidelné větrání, a tedy i nižší vlhkost vám také pomůže zbavit se roztočů v matraci.

 

6. Vyzkoušejte tepovač

Pokud chcete matraci hloubkově vyčistit doma, pomůže vám tepovač, což je speciální vysavač vhodný k mokrému i suchému čištění tkanin. 

Vyčistí vlákna textilních povrchů do hloubky a matraci zbaví i usazených nečistot a pachů. Spolehlivě likviduje také alergeny, takže se ideálně hodí pro alergiky i do domácnosti se zvířaty.

 

7. Pravidelně otáčejte matraci

Matrace se po čase proleží a vám se na ní nebude spát moc pohodlně. Stačí ji ale pravidelně otáčet a máte po problému. Výrobci to doporučují udělat minimálně dvakrát za rok. Záleží ale hlavně na vaší váze. Pokud vážíte více, otáčejte matraci častěji. 

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy