Jak se starat o laminátovou plovoucí podlahu
Základem je, abyste předešli poškrábání podlahy, odření nebo zvlnění. Nepřehánějte to s vodou a sáhněte po přípravcích přímo na laminátové podlahy. Když použijete leštěnku, podlaha bude jako nová a vydrží déle čistá. Pokud si chcete ulehčit práci, zvažte myčku na podlahy.
Laminátové podlahy jsou na údržbu jednoduché. Mechanickému poškození se dá předcházet a když dáte pozor na přílišnou vlhkost, podlaha bude vypadat pěkně řadu let.
Jak předcházet poškrábání nebo odření
Kamínky nebo písek, který roznesete po podlaze a rozšlapete, udělají na podlaze škrábance a drobné rýhy. Opatření číslo jedna je proto rohožka, která část nečistot zachytí. Na vysávání použijte nejlépe hubici na tvrdé povrchy.
K poškrábání podlahy přispívá také šoupání nábytku po podlaze, proto ho při stěhování raději přenášejte a na nohy židlí použijte filcové podložky. Frekventovaná místa můžete ochránit kusovým kobercem.
Pokud máte plovoucí podlahu ve svém pracovním koutku a používáte kancelářskou židli na kolečkách, hrozí její odření. Pořiďte buď ochrannou podložku pod židli nebo alespoň kolečka pro tvrdé povrchy, která jsou běžně k dostání.
Šetřete s vodou a použijte přípravek pro impregnaci spár laminátových podlah
Pokud nemáte voděodolnou laminátovou podlahu, hrozí její zvlnění vlivem vlhkosti. Vytírejte proto pořádně vyždímaným mopem nebo hadrem. Když na ni vylijete nějakou tekutinu, co nejdříve ji odstraňte. U střešních oken dávejte pozor, abyste je včas zavřeli před deštěm. Když na otevřené okno zapomenete, patrně si ani neuvědomíte, že vám dovnitř napršelo a na podlaze necháte hodiny stát louži.
Zejména pokud máte plovoucí podlahu v koupelně nebo v kuchyni, doporučujeme použít přípravek pro impregnaci spár laminátových podlah, který odpuzuje vodu. Aplikuje se tak, že ho rozetřete gumovou stěrkou na celou podlahu. Přípravek, který se nevsákne, setřete hadrem nebo zapracujete leštičem.
K čištění používejte prostředek určený na laminátové povrchy. Seženete i takové, které mají protiskluzový efekt. Rozhodně nepoužívejte:
- silná rozpouštědla,
- prostředky s bělidly
- a hrubé abrazivní čisticí prostředky, které by podlahu poškrábaly.
Parní čistič nebo podlahová myčka
Pomocí parního mopu podlahy důkladně vyčistíte, aniž byste použili chemii. Přitom odstraníte většinu alergenů, plísně nebo bakterie. Použijete ho navíc i na obkladové dlaždice nebo digestoř.
Nejprve si u výrobce ověřte, jestli je parní čištění vhodné pro typ podlahy, kterou máte doma. Pokud ano, při čištění nastavíte nejmenší množství páry a hlídáte, abyste hubicí nezůstavali na jednom místě delší dobu. Podlaha nesmí být příliš mokrá.
Pokud si chcete ušetřit vytírání a vysávání, zvažte pořízení podlahové myčky. Zvládnete s ní obojí a nebude vám překážet kabel. Podlahová myčka má v sobě dvě nádrže – na čistou a špinavou vodu. Díky tomu se nemusíte přesouvat s kbelíkem, vyměňovat vodu a ždímat mop nebo hadr.
Podlahu správně ošetřete
Na laminátové podlahy seženete i speciální leštěnky. Nepoužívejte vosky ani oleje. Na rozdíl od dřeva, do laminátu neproniknou, zůstanou na povrchu a přitahují nečistoty. Nejvyššího lesku dosáhnete použitím podlahové leštičky. Podlaha je po použití leštěnky odolnější vůči vlhkosti i znečištění.
Více tipů na téma čištění a úklid:
- JAK UKLIDIT DOMÁCNOST, ABY VAM TO VYDRŽELO NAPOŘÁT
- JAK NA ČIŠTĚNÍ KOBARCŮ MOKROU I SUCHOU CESTOU
- JAK SE V SEZÓNĚ VYHNOUT ALERGENŮM: SILNÉ ZBRANĚ V BOJI PROTI ALERGIÍM
Pomocníci v péči o domácnost
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.