Jak se starat o laminátovou plovoucí podlahu

Při údržbě laminátové podlahy je potřeba dávat pozor na přílišnou vlhkost.

Základem je, abyste předešli poškrábání podlahy, odření nebo zvlnění. Nepřehánějte to s vodou a sáhněte po přípravcích přímo na laminátové podlahy. Když použijete leštěnku, podlaha bude jako nová a vydrží déle čistá. Pokud si chcete ulehčit práci, zvažte myčku na podlahy.

Laminátové podlahy jsou na údržbu jednoduché. Mechanickému poškození se dá předcházet a když dáte pozor na přílišnou vlhkost, podlaha bude vypadat pěkně řadu let.

Jak předcházet poškrábání nebo odření

Kamínky nebo písek, který roznesete po podlaze a rozšlapete, udělají na podlaze škrábance a drobné rýhy. Opatření číslo jedna je proto rohožka, která část nečistot zachytí. Na vysávání použijte nejlépe hubici na tvrdé povrchy

K poškrábání podlahy přispívá také šoupání nábytku po podlaze, proto ho při stěhování raději přenášejte a na nohy židlí použijte filcové podložky. Frekventovaná místa můžete ochránit kusovým kobercem.

Pokud máte plovoucí podlahu ve svém pracovním koutku a používáte kancelářskou židli na kolečkách, hrozí její odření. Pořiďte buď ochrannou podložku pod židli nebo alespoň kolečka pro tvrdé povrchy, která jsou běžně k dostání. 

Šetřete s vodou a použijte přípravek pro impregnaci spár laminátových podlah

Pokud nemáte voděodolnou laminátovou podlahu, hrozí její zvlnění vlivem vlhkosti. Vytírejte proto pořádně vyždímaným mopem nebo hadrem. Když na ni vylijete nějakou tekutinu, co nejdříve ji odstraňte. U střešních oken dávejte pozor, abyste je včas zavřeli před deštěm. Když na otevřené okno zapomenete, patrně si ani neuvědomíte, že vám dovnitř napršelo a na podlaze necháte hodiny stát louži.

Zejména pokud máte plovoucí podlahu v koupelně nebo v kuchyni, doporučujeme použít přípravek pro impregnaci spár laminátových podlah, který odpuzuje vodu. Aplikuje se tak, že ho rozetřete gumovou stěrkou na celou podlahu. Přípravek, který se nevsákne, setřete hadrem nebo zapracujete leštičem.

K čištění používejte prostředek určený na laminátové povrchy. Seženete i takové, které mají protiskluzový efekt. Rozhodně nepoužívejte: 

  • silná rozpouštědla, 
  • prostředky s bělidly 
  • a hrubé abrazivní čisticí prostředky, které by podlahu poškrábaly.

 

Vyleštěná plovoucí podlaha lépe odolává vlhkosti a znečištění.

Parní čistič nebo podlahová myčka

Pomocí parního mopu podlahy důkladně vyčistíte, aniž byste použili chemii. Přitom odstraníte většinu alergenů, plísně nebo bakterie. Použijete ho navíc i na obkladové dlaždice nebo digestoř. 

Nejprve si u výrobce ověřte, jestli je parní čištění vhodné pro typ podlahy, kterou máte doma. Pokud ano, při čištění nastavíte nejmenší množství páry a hlídáte, abyste hubicí nezůstavali na jednom místě delší dobu. Podlaha nesmí být příliš mokrá.

Pokud si chcete ušetřit vytírání a vysávání, zvažte pořízení podlahové myčky. Zvládnete s ní obojí a nebude vám překážet kabel. Podlahová myčka má v sobě dvě nádrže na čistou a špinavou vodu. Díky tomu se nemusíte přesouvat s kbelíkem, vyměňovat vodu a ždímat mop nebo hadr. 

Podlahu správně ošetřete

Na laminátové podlahy seženete i speciální leštěnky. Nepoužívejte vosky ani oleje. Na rozdíl od dřeva, do laminátu neproniknou, zůstanou na povrchu a přitahují nečistoty. Nejvyššího lesku dosáhnete použitím podlahové leštičky. Podlaha je po použití leštěnky odolnější vůči vlhkosti i znečištění.

 

 

Více tipů na téma čištění a úklid:

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy