Jak pečovat o dřevěnou terasu, aby neztratila barvu a odolávala poškození
Aby vám ranní rozjímání u kávy nerušil pohled na omšelou terasu, věnujte jí jednou za čas trochu péče. Vzniku rýh, změnám barvy a plísním předejdete běžným úklidem, čištěním a olejovým nátěrem.
Na stav terasy má vliv UV záření, vlhkost a škůdci. Musíte počítat s tím, že terasa na jižní straně, kam se déle opírá slunce, vyžaduje více péče.
Vlhkost ovlivňuje kromě povětrnostních podmínek i podklad terasy. Pokud pod ní voda zůstává, vlhkost stoupá nahoru a plíseň je na světě.
Bez pravidelného čištění a ošetření dřevo ztrácí původní barvu, šedne a časem se objeví mechový povlak. Postupně křehne, praská a stává se potravou pro dřevokazný hmyz.
Pravidelně zametejte a čistěte alespoň dvakrát ročně
Důvodem pro pravidelné zametání není jen to, že se na uklizenou terasu lépe kouká. Drobné kamínky a písek, na který šlapete, způsobují rýhy a narušují strukturu povrchu.
Pokud máte na terase květináče, rohožku nebo třeba slunečník, přesuňte je občas jinam. Dřevo pod nimi zůstává vlhké, nemůže vyschnout a vznikají na něm tmavá místa. Špatně se odstraňují zejména mastné skvrny. Pokud na terase grilujete, pořiďte si podložku pod gril.
Na terasu používejte čisticí prostředek, vhodný pro daný typ dřeva. Pokud pořídíte čisticí prostřek s UV ochranou, oddálíte navíc ztrátu přirozené barvy dřeva. Při samotném čištění postupujte v těchto krocích:
- podlahu lehce navlhčete,
- naneste čisticí prostředek podle návodu,
- kartáčem drhněte ve směru kresby dřeva,
- terasu opláchněte vodou pod tlakem, použijte vapku nebo hadici,
- nechte podlahu pořádně vyschnout, než na ni umístíte nábytek nebo přikročíte k ošetření.
Práci vám usnadní stroj na čištění teras, který jednoduše připojíte na hadici. Má dva rotující kartáče, kterými dostanete z podlahy veškerou špínu. Po důkladném očištění a vyschnutí je terasa připravená k nátěru olejem.
Ošetření terasy plánujte podle počasí
Podlahu je potřeba ošetřit 1-2× za rok olejem na dřevěné terasy. Ten se vsákne do povrchu dřeva a uzavře póry. Jestli už je na ošetření dřeva čas, vám ukáže jednoduchá zkouška s vodou. Nalijte trochu na podlahu a pokud se hned vsákne, je čas na nátěr. Pokud kapičky drží na povrchu, další nátěr ještě není třeba.
Olej brání vysychání dřeva a následnému praskání. Odpuzuje navíc vodu a poskytuje dřevu UV ochranu, aby nezískávalo šedavý nádech. Dřevo přesto může dýchat a je odolnější vůči dřevokaznému hmyzu.
Podlaha před ošetřením musí být zcela čistá a suchá. Olej nanášejte ideálně na jaře a na podzim, kdy není velké vedro, které čerstvému oleji nesvědčí.
Tenkou vrstvu oleje natírejte štětcem nebo molitanovým válečkem, ve směru kresby dřeva.
Půl hodiny po nátěru setřete suchým hadrem zbylý olej, který se nevsákl. Jinak hrozí, že na podlaze vzniknou mapy. Poté nechte nátěr 24 hodin schnout.
Pomocníci v péči o domácnost
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.