Jak pečovat o dřevěnou terasu, aby neztratila barvu a odolávala poškození

Jak pečovat o dřevěnou terasu, aby neztratila barvu a odolávala poškození

Aby vám ranní rozjímání u kávy nerušil pohled na omšelou terasu, věnujte jí jednou za čas trochu péče. Vzniku rýh, změnám barvy a plísním předejdete běžným úklidem, čištěním a olejovým nátěrem. 

 

Na stav terasy má vliv UV záření, vlhkost a škůdci. Musíte počítat s tím, že terasa na jižní straně, kam se déle opírá slunce, vyžaduje více péče. 

Vlhkost ovlivňuje kromě povětrnostních podmínek i podklad terasy. Pokud pod ní voda zůstává, vlhkost stoupá nahoru a plíseň je na světě.

Bez pravidelného čištění a ošetření dřevo ztrácí původní barvu, šedne a časem se objeví mechový povlak. Postupně křehne, praská a stává se potravou pro dřevokazný hmyz.

Pravidelně zametejte a čistěte alespoň dvakrát ročně

Důvodem pro pravidelné zametání není jen to, že se na uklizenou terasu lépe kouká. Drobné kamínky a písek, na který šlapete, způsobují rýhy a narušují strukturu povrchu.

Pokud máte na terase květináče, rohožku nebo třeba slunečník, přesuňte je občas jinam. Dřevo pod nimi zůstává vlhké, nemůže vyschnout a vznikají na něm tmavá místa. Špatně se odstraňují zejména mastné skvrny. Pokud na terase grilujete, pořiďte si podložku pod gril

Na terasu používejte čisticí prostředek, vhodný pro daný typ dřeva. Pokud pořídíte čisticí prostřek s UV ochranou, oddálíte navíc ztrátu přirozené barvy dřeva. Při samotném čištění postupujte v těchto krocích:

  • podlahu lehce navlhčete,
  • naneste čisticí prostředek podle návodu,
  • kartáčem drhněte ve směru kresby dřeva,
  • terasu opláchněte vodou pod tlakem, použijte vapku nebo hadici,
  • nechte podlahu pořádně vyschnout, než na ni umístíte nábytek nebo přikročíte k ošetření.

 

Práci vám usnadní stroj na čištění teras, který jednoduše připojíte na hadici. Má dva rotující kartáče, kterými dostanete z podlahy veškerou špínu. Po důkladném očištění a vyschnutí je terasa připravená k nátěru olejem. 

Neošetřované dřevo šedne, vysychá, zkřehne a praská.

Ošetření terasy plánujte podle počasí

Podlahu je potřeba ošetřit 1-2× za rok olejem na dřevěné terasy. Ten se vsákne do povrchu dřeva a uzavře póry. Jestli už je na ošetření dřeva čas, vám ukáže jednoduchá zkouška s vodou. Nalijte trochu na podlahu a pokud se hned vsákne, je čas na nátěr. Pokud kapičky drží na povrchu, další nátěr ještě není třeba.

Olej brání vysychání dřeva a následnému praskání. Odpuzuje navíc vodu a poskytuje dřevu UV ochranu, aby nezískávalo šedavý nádech. Dřevo přesto může dýchat a je odolnější vůči dřevokaznému hmyzu.

Podlaha před ošetřením musí být zcela čistá a suchá. Olej nanášejte ideálně na jaře a na podzim, kdy není velké vedro, které čerstvému oleji nesvědčí.

Tenkou vrstvu oleje natírejte štětcem nebo molitanovým válečkem, ve směru kresby dřeva. 

Půl hodiny po nátěru setřete suchým hadrem zbylý olej, který se nevsákl. Jinak hrozí, že na podlaze vzniknou mapy. Poté nechte nátěr 24 hodin schnout.

 

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy