Péče o trávník na podzim: provzdušněte ho a hnojte

Péče o trávník na podzim: provzdušněte ho a hnojte

Končí letní sezóna a je načase připravit trávník na zimu. Během podzimních měsíců trávník provzdušněte pomocí vertikutátoru, použijte podzimní hnojiva a skliďte listí. Pokud vše uděláte správně, na jaře se dočkáte nádherného zeleného koberce.

Vertikutace a provzdušnění trávníku

Vertikutací se zbavíte plsti (vrstvy mrtvých rostlin v trávníku), zbytků posečené trávy, mechu a plevele. Zlepšíte tím přístup vody a vzduchu a podpoříte růst kořínků. Zjednodušeně řečeno, vašemu trávníku se bude lépe dýchat a přijímat voda a živiny.

Ideální čas na podzimní vertikutaci je od konce srpna do konce září. Ohlídejte si počasí, trávník by neměl být mokrý a výška stébel trávy by měla být asi 4 cm. Pro velké pozemky jako třeba fotbalové hřiště zvolte benzínový vertikutátor, pro menší plochy stačí elektrický nebo akumulátorový. Nejrozšířenější jsou vertikutátory s nožovým válcem, které prořezají a pročesají půdu.

Vertikutaci trávníku je důležité provádět také na jaře před začátkem sezony. Detailnější informace o vertikutaci se dočtete v našem článku.

Na podzim použijte hnojiva s vyšším obsahem dusíku

Jakmile je trávník provzdušněný a pročištěný, je načase aplikovat podzimní hnojiva. Ta podporují růst kořenového systému, posilují vyzrávání rostlinných pletiv a zlepšují odolnost vůči zimě, mrazům, ale taky proti houbovým chorobám.

Na podzim se používají jiné produkty než na jaře nebo v létě. Podzimní hnojiva mají vyšší obsah draslíku (K) a naopak nižší podíl dusíku (N). Místo hnojiva ale můžete také použít kompost.

Podzimní hnojiva aplikujte v období od září do listopadu. Poté nechte trávník do jara odpočinout. Po zimě budete naopak zase více používat hnojiva s vyšším obsahem dusíku, která podporují rychlý růst.

Podzim je také ideální doba k dosévání holých míst na trávníku.

Nezapomeňte sklízet listí. Pod vrstvou listí se daří plísním a dalším houbovým chorobám.

Kdy naposledy posekat trávník?

Než přijde zima, sekejte trávu zhruba jednou týdně, podobně jako v létě. Jakmile teplota klesne pod 7–8 °C, růst trávy zpomalí. Obvykle k tomu dochází v listopadu, ale záleží pochopitelně na počasí i regionu. Jinak tomu bude v nížinách a vyšších nadmořských výškách.

Trávník naposledy posekejte na výšku zhruba 4–5 cm. Na zimu by neměl zůstat přerostlý, zvyšuje to riziko plísní. Po posekání sesbírejte všechnu trávu. Mulčování (hnojení pomocí jemných posekaných zbytků trávy) není v zimě na rozdíl od letní sezóny žádoucí. 

Před zimní sezonou skliďte listí

Pod nánosy listí je vlhko a tma, což napomáhá růstu plísní. Pokud se rozšíří, napadnou i kořenový systém trávníku a mohu ho zničit. Spadané listí proto pravidelně odklízejte.

Na malých trávnících si vystačíte s lehkými plastovými nebo dřevěnými hráběmi, u větších pozemků doporučujeme fukar nebo vysavač na listí. Na rovných plochách s fukarem sfoukáte všechno listí na jednu hromadu, kde jej pak snadno odklidíte. S vysavačem na listí se dostanete i do hůře dostupných míst a vysavač listí ve vaku rovnou i podrtí. To pak použijete třeba do kompostu.

Vyzkoušejte AKU vysavač listí Kärcher. Poradí si i s mokrým listím a zbytky trávy po sekání. Díky akumulátoru vás při práci nebudou omezovat kabely a dostanete se i do těžko dostupných míst.

Péče o sekačku na podzim a v zimě

Kromě trávníku myslete i na údržbu vaší sekačky. Během podzimních měsíců často prší a mokrá tráva se pak lepí na spodní stranu sekačky. To brání vyhození sečeného materiálu či sběru trávy do sběrného koše. Proto nikdy nesekejte hned po dešti. 

Po každém sekání očistěte nůž sekačky od nečistot a zbytků trávy. V žádném případě nenechte sekačku bez čištění až do jara! 

Pokud používáte aku sekačky, tak dbejte na správné skladování baterie. Vždy ji uchovávejte na teplém a suchém místě. Optimální teploty jsou 5-15 °C. Nenechávejte po celou zimu úplně vybitou baterii. Udržujte je na 30–70 % nabití. Během zimy ji párkrát zkontrolujte a případně dobijte.

 

Pomocníci v péči o zahradu

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů. Baterie není součástí dodávky.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Bateriová strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set včetně baterie 18 V a rychlonabíječky.Multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Bateriová teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery, kterou lze jednoduše dosáhnout na všechny větve ve výšce až 4 metry. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy. Baterie není součástí dodávky.
Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Bateriové nůžky na trávu GSH 18-20 Battery pro dokonalou linii. Pro přesné výsledky stříhání a tvarování keřů. Baterie není součástí dodávky.
Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Bateriová sekačka LMO 18-36 Battery je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Multifunkční postřikovací pistole

Multifunkční postřikovací pistole

Jednoduchá multifunkční postřikovací pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2 v 1 pro vaši zahradu: Osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin - zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Staňte se součástí světa čištení Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři nebo myslíte zeleně, předejte vaše užitečné nápady a zkušenosti dál.

Vase pribehy

Vyprávějte své historky z úklidu

Poslat příběh
Obrázky k článku (max. velikost 2MB)
souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účel blogu
* označuje povinné položky

Děkujeme za Váš příběh!

Úspěšně jsme ho přijali a budeme Vás informovat o jeho zvěřejnění.