Vertikutace trávníku: proč je důležitá a kdy s ní začít
Vertikutace je účinný způsob, jak provzdušnit trávník, zbavit ho plevele a nastartovat jeho růst. Společně s pravidelným hnojením, zaléváním a sekáním vám pomůže k dokonalému zelenému koberci. Přečtěte si, v čem vertikutace spočívá, kdy s ní začít a jak vybrat správný vertikutátor.
Vertikutace nebo vertikulace?
Výraz vertikutace se často plete. Někteří ho nesprávně píší a vyslovují jako „vertikulace“. Pokud si vertikutaci nemůžete zapamatovat, tak vám možná pomůže, že se jedná o termín odvozený z anglického spojení vertical cut, neboli „svislý řez“.
Proč je vertikutace trávníku důležitá
Když se trávník neudržuje, pozvolna zarůstá mechem a plevelem a ze zbytků odumřelých rostlin vzniká v půdě plsť. Jestliže se jí na jaře nezbavíte, trávník nebude mít dostatečný přísun vody, živin, vzduchu a slunečního svitu.
Díky vertikutaci odstraníte veškerý plevel, mech i plsť, trávník provzdušníte a zajistíte mu vše, co potřebuje ke správnému růstu.
Vertikutace je důležitá i na podzim. Připravíte tím trávník na zimu. Je nutné odstranit plsť, která by v průběhu zimních měsíců zahnívala. Zabráníte tak vzniku plísně sněžné, která může trávník poničit.
Kdy s vertikutací začít
Vertikutaci provádějte 2× do roka, vždy na začátku jara a podzimu. První vertikutaci u nového trávníku ale provádějte nejdříve 3 roky po vysetí. Pokud začnete dříve, můžete mladý trávník poškodit.
Vhodný termín na jaře je od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září. Přesný čas zvolte podle počasí. Trávník nesmí být před vertikutací mokrý, zmrzlý. Zároveň nesmí příliš velké teplo a ostré slunce, aby trávník nebyl příliš suchý.
Před vertikutací by měl být trávník vysoký asi 4 cm. Pokud je vyšší, trávu nejprve posečte.
Jak funguje vertikutátor a jaký si vybrat
Vertikutátor vypadá podobně jako sekačka na trávu, ale funguje na odlišném principu.
Základem je válec s noži nebo drátky, které se zařezávají do hloubky cca 3 mm. Na trhu jsou elektrické, akumulátorové a benzínové vertikutátory.
Nožový nebo drátový válec
Vertikutátory s nožovým válcem účinně prořezají a částečně i pročesají půdu od plevele a mechu. Jsou snadné na údržbu. Pokud se nůž otupí, stačí ho vyndat a nabrousit nebo vyměnit za nový.
Válec s drátky není určený přímo na vertikutaci, ale spíše na provzdušnění půdy. Při údržbě je obvykle potřeba vyměnit celý válec za nový.
Benzínový, elektrický nebo akumulátorový vertikutátor
Elektrické vertikutátory jsou vhodné na menší a středně velké trávníky. Jsou tiché, lehké a snadno se ovládají. Potřebujete jen přístup k elektrické síti. Pokud ho nemáte, tak pro menší trávníky stačí také AKU vertikutátory.
Benzínové vertikutátory se naopak hodí na větší trávníky. Poradí si i s členitějším povrchem, mají pevnou a odolnou konstrukci a dostatečně velký sběrný koš, abyste ho nemuseli každých pár minut vysypávat.
Vertikutací to nekončí
Pokud nepoužíváte vertikutátor se sběrným košem, musíte na konci shrabat plevel, mech a plsť. Dávejte ale pozor, abyste nepoškodili travní kořínky. Proto použijte například dřevěné hrábě, nikoliv kovové.
Tam, kde jsou vidět velké hnědé fleky, už tráva bohužel neporoste a musíte ji dosít. Trávník po vertikutaci také pohnojte. Použijte nejlépe hnojiva využívající fosfor, dusík a draslík nebo specializovaná hnojiva pro výživu nově založených trávníku.
I když váš trávník bude po vertikutaci připomínat bojiště, nebojte se. Už za pár dní se vzpamatuje a znovu začne zelenat. Během sezóny se o něj pak pravidelně starejte – od května do října ho zhruba 3–4× pohnojte a jednou za týden zkraťte o třetinu. Práci si usnadníte například s AKU sekačkami na trávu Kärcher s rychlonabíječkou a výdrží baterie až 24 hodin.
Pomocníci v péči o zahradu
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.