Vertikutace trávníku: proč je důležitá a kdy s ní začít

Vertikutace trávníku: proč je důležitá a kdy s ní začít

Vertikutace je účinný způsob, jak provzdušnit trávník, zbavit ho plevele a nastartovat jeho růst. Společně s pravidelným hnojením, zaléváním a sekáním vám pomůže k dokonalému zelenému koberci. Přečtěte si, v čem vertikutace spočívá, kdy s ní začít a jak vybrat správný vertikutátor.

Vertikutace nebo vertikulace?

Výraz vertikutace se často plete. Někteří ho nesprávně píší a vyslovují jako „vertikulace“. Pokud si vertikutaci nemůžete zapamatovat, tak vám možná pomůže, že se jedná o termín odvozený z anglického spojení vertical cut, neboli „svislý řez“.

Proč je vertikutace trávníku důležitá

Když se trávník neudržuje, pozvolna zarůstá mechem a plevelem a ze zbytků odumřelých rostlin vzniká v půdě plsť. Jestliže se jí na jaře nezbavíte, trávník nebude mít dostatečný přísun vody, živin, vzduchu a slunečního svitu.

Díky vertikutaci odstraníte veškerý plevel, mech i plsť, trávník provzdušníte a zajistíte mu vše, co potřebuje ke správnému růstu.

Vertikutace je důležitá i na podzim. Připravíte tím trávník na zimu. Je nutné odstranit plsť, která by v průběhu zimních měsíců zahnívala. Zabráníte tak vzniku plísně sněžné, která může trávník poničit.

Kdy s vertikutací začít

Vertikutaci provádějte 2× do roka, vždy na začátku jara a podzimu. První vertikutaci u nového trávníku ale provádějte nejdříve 3 roky po vysetí. Pokud začnete dříve, můžete mladý trávník poškodit.

Vhodný termín na jaře je od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září. Přesný čas zvolte podle počasí. Trávník nesmí být před vertikutací mokrý, zmrzlý. Zároveň nesmí příliš velké teplo a ostré slunce, aby trávník nebyl příliš suchý.

Před vertikutací by měl být trávník vysoký asi 4 cm. Pokud je vyšší, trávu nejprve posečte.

Jak funguje vertikutátor a jaký si vybrat

Vertikutátor vypadá podobně jako sekačka na trávu, ale funguje na odlišném principu.

Základem je válec s noži nebo drátky, které se zařezávají do hloubky cca 3 mm. Na trhu jsou elektrické, akumulátorové a benzínové vertikutátory.

Nožový nebo drátový válec

Vertikutátory s nožovým válcem účinně prořezají a částečně i pročesají půdu od plevele a mechu. Jsou snadné na údržbu. Pokud se nůž otupí, stačí ho vyndat a nabrousit nebo vyměnit za nový. 

Válec s drátky není určený přímo na vertikutaci, ale spíše na provzdušnění půdy. Při údržbě je obvykle potřeba vyměnit celý válec za nový.

Benzínový, elektrický nebo akumulátorový vertikutátor

Elektrické vertikutátory jsou vhodné na menší a středně velké trávníky. Jsou tiché, lehké a snadno se ovládají. Potřebujete jen přístup k elektrické síti. Pokud ho nemáte, tak pro menší trávníky stačí také AKU vertikutátory.

Benzínové vertikutátory se naopak hodí na větší trávníky. Poradí si i s členitějším povrchem, mají pevnou a odolnou konstrukci a dostatečně velký sběrný koš, abyste ho nemuseli každých pár minut vysypávat.

Vertikutací to nekončí

Pokud nepoužíváte vertikutátor se sběrným košem, musíte na konci shrabat plevel, mech a plsť. Dávejte ale pozor, abyste nepoškodili travní kořínky. Proto použijte například dřevěné hrábě, nikoliv kovové.

Tam, kde jsou vidět velké hnědé fleky, už tráva bohužel neporoste a musíte ji dosít. Trávník po vertikutaci také pohnojte. Použijte nejlépe hnojiva využívající fosfor, dusík a draslík nebo specializovaná hnojiva pro výživu nově založených trávníku.

I když váš trávník bude po vertikutaci připomínat bojiště, nebojte se. Už za pár dní se vzpamatuje a znovu začne zelenat. Během sezóny se o něj pak pravidelně starejte – od května do října ho zhruba 3–4× pohnojte a jednou za týden zkraťte o třetinu. Práci si usnadníte například s AKU sekačkami na trávu Kärcher s rychlonabíječkou a výdrží baterie až 24 hodin.

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy