Jarní čištění zámkové dlažby: vraťte lesk vašemu chodníku

Jarní čištění zámkové dlažby: vraťte lesk vašemu chodníku

Začátkem jara je potřeba odstranit plevel a mech ze zámkové dlažby. Poradíme vám, jaké nástroje a čisticí prostředky využít, jak se ekologicky zbavit nečistot a kdy je vhodné použít chemii. Díky pravidelné údržbě bude zámková dlažba skvěle vypadat a taky vám déle vydrží.

Nejlepší nástroje a přípravky na čištění zámkové dlažby

Zámkovou dlažbu můžete čistit chemicky, mechanicky nebo kombinací obojího. Při mechanickém čištění si často vystačíte jen se škrabkou na spáry či kartáčem na čištění zámkové dlažby, my ale doporučujeme vzít si na pomoc stroje, které usnadní práci a ušetří čas. S plevelem si poradí odstraňovač plevele s rotační hlavou, na pomoc si můžete vzít i tlakovou myčku.

S chemií na čištění zámkové dlažby buďte opatrní, zejména ve chvíli, kdy čistíte povrchy v blízkosti bazénu, zahrádky nebo studny. Chemické čističe zámkové dlažby jsou totiž agresivní látky, které se vsakují do půdy. Na druhou stranu jde ale o velmi účinnou metodu, pomocí které se zbavíte například zaschlé mastnoty či skvrn od malty.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od mechu a plevele

Jaro je ideální příležitost na čištění zámkové dlažby od mechu. Určitě si na to najděte čas. Když necháte roky ležet ladem chodník nebo příjezdovou cestu, následné čištění bude náročnější a možná budete muset zavolat profesionální firmu.

Pro odstranění mechu a plevele jsou nejvhodnější mechanické prostředky. Ideálně použijte odstraňovač plevele. Odstraňovače plevele s rychle rotující kartáčovou hlavou usnadní mechanickou práci a měkké štětiny jsou šetrné k povrchu dlažby. Takto vyčištěný povrch zbavte veškerých zbytkových nečistot pomocí oplachu vodou. V případě, že mechanické čištění není účinné, je možné použít čištění pomocí tlakové vody.  Tato metoda je rychlá a účinná – síla soustředěného vodního paprsku dobře uvolní mechy i ulpělé nečistoty, které jsou zároveň odplaveny. Současně vyčistíte větší plochu najednou, takže ušetříte čas i energii. 

Při čištění vapkou pamatujte na tři základní pravidla:

  1. Nárazový tlak je nejvyšší za tryskou. Držte si proto minimální odstup 30 cm u odolných nečistot, u lehčích klidně i větší.
  2. Čistěte pod úhlem přibližně 45 ° a pomalu táhněte od jednoho kraje k dalšímu.
  3. Během čištění tlakovou vodou dochází k většímu odplavování písku ze spár, proto po čištění dlažbu zapískujte.

TIP: Mech nebo řasy obvykle kompletně neodstraníte pouze tlakem čisté vody, proto nezapomeňte při čištění použít také vhodný čisticí prostředek na kamenné plochy.

Chemické čištění mechu a plevele

Použití chemie má svoje rizika, ale může být velmi efektivní. Pokud není plevel příliš vzrostlý, použijte herbicidy (například Roundup).

Proti mechům lze využít dusíkatá hnojiva, která zabraňují jejich růstu a nejsou tolik agresivní k životnímu prostředí. Řadu produktů najdete pod názvem „mech stop“. Existují také silnější koncentrované prostředky, například na bázi modré skalice.

Vždy ale buďte opatrní, zejména v blízkosti studny či bazénu, a čtěte pozorně příbalový leták daného prostředku.

Po vyčištění znovu zapískujte spáry

Po důkladném vyčištění je potřeba zámkovou dlažbu znovu zapískovat, abyste měli další rok od plevele pokoj. Na zámkovou dlažbu je ideální jemný křemičitý písek. Nasypte ho na povrch a pomocí koštěte s násadou rozhrňte do spár. Zbytek odstraňte a nechte písek sednout.

Po zapískování můžete povrch ještě nalakovat a nanést vrstvu impregnace. Vyrábějí se specializované typy přímo pro zámkové dlažby, které pomáhají předcházet růstu mechu a plevele.

Čištění zámkové dlažby od malty

Během stavebních prací dochází ke znečištění dlažby maltou či zbytky po betonáži. V takovém případě je klíčové nečistoty odstranit co nejrychleji.

Na čerstvou skvrnu hned použijte čistící prostředek — bohatě stačí ten, který používáte v kuchyni na nádobí. Nechte ho několik minut působit, poté smyjte vodou a dlažbu vydrhněte. Na zaschlé skvrny použijte chemii a vysokotlaký čistič.

 

 

Více tipů na čištění a úklid naleznete na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy