Jak vybrat čerpadlo k bazénu nebo na zalévání zahrady
Před nákupem čerpadla si vždy ujasněte, k čemu bude nejčastěji sloužit – na zalévání zahrady, zásobování domu pitnou vodou nebo přečerpání vody z bazénu? Na základě toho poté vyberete vhodný typ a spočítáte si i potřebný výkon, tedy výtlak nebo průtok čerpadla.
Čerpadla ponorná a povrchová
Čerpadla se v zásadě dělí na ponorná a povrchová.
Povrchová čerpadla zvládnou zásobovat dům pitnou vodou
Povrchová čerpadla umístíte na suché místo nad hladinu přečerpávané vody. Jejich limitem je sací hloubka, odčerpávají vodu z maximální hloubky cca 7 metrů. Před spuštěním nezapomeňte zavodnit čerpadlo i nasávací hadici na vstupu.
Velká část povrchových čerpadel patří mezi tzv. tlaková čerpadla. Jejich největší výhodou je tlak 3–6 barů. To je srovnatelné s tlakem vodovodního řádu a vodu tak dostanete i na velké vzdálenosti. Díky tomu se často využívají pro:
- zásobování rodinného domu pitnou vodou ze studny,
- retenční nádrže
- nebo zavlažování zahrady.
Pro příklad tlaková čerpadla Kärcher jsou ideální na čerpání vody z cisterny, barelu a díky vysokému výkonu i z hlubokých studní. Zavlažovací automaty BP Home & Garden udržují stálý provozní tlak, takže je využijete na zásobování celého domu i na zavlažování zahrady.
Ponorná čerpadla mají vysoký průtok, ale nižší tlak
Ponorná čerpadla umístíte přímo do vody, kterou přečerpávají. Oproti povrchovým jsou menší a levnější a mají nižší tlak – zhruba 1 bar, což je méně než má vodovodní řád. Nehodí se proto na zásobování domu pitnou vodou či na zavlažování zahrady.
Jsou určená primárně na přečerpání vody z bodu A do bodu B. Jejich hlavní výhodou je ale 2–3× větší průtok než mají povrchová čerpadla. Hodí se například na vyčerpání vody:
- z bazénu,
- zatopeného sklepa,
- přečerpání jezírek
- nebo vody ze sudu s dešťovkou.
Existují ale i tlaková ponorná čerpadla. Jsou to například čerpadla BP 2 Cistern nebo BP 6 Deep Well.
Budete čerpat čistou nebo kalnou vodu?
Čerpadla se dále rozdělují podle čistoty čerpané vody.
Kalná a znečištěná voda, odpadní jímky, septiky
Na znečištěnou vodu jsou vhodná kalová čerpadla, mezi které patří ponorné kalové čerpadlo SP 7 Dirt Inox. Využijete je například u septiků, odpadních jímek, zatopeného sklepa, zahradního jezírka a obecně tam, kde potřebujete odčerpat vodu s nečistotami s průměrem až několik desítek milimetrů.
Výhodou kalových čerpadel je, že je můžete použít i na čerpání čisté nebo mírně zakalené vody. Jen myslete na to, že kalová čerpadla mají nižší výtlak (obvykle nižší desítky metrů) než tlaková čerpadla na čistou vodu. Musíte si tak předem dobře rozmyslet, k čemu všemu budete kalové čerpadlo využívat.
Pitná, užitná nebo mírně znečištěná voda
Na druhé straně stojí vodní čerpadla, které využijete pro přečerpání čisté vody například z cisterny, vrtu nebo studny. V případě mírně znečištěné užitné vody je důležité, aby mělo čerpadlo předfiltr, který zabrání nasátí hrubých nečistot. Vodní čerpadlo nicméně nelze využít na čerpání silně znečištěné vody nebo vody s pevnými nečistotami.
Zásadní výhodou čerpadel určených na čistou vodu je, že mají vyšší výtlak než kalová čerpadla (obvykle vyšší desítky metrů). Díky tomu bez problémů zásobují třeba dvoupatrový rodinný dům včetně zavlažování zahrady.
Vhodné čerpadlo pro bazén
U bazénu zvolte čerpadlo s takovým průtokem, abyste minimálně jednou za 5 hodin přečerpali všechnu vodu. Ideální jsou na to ponorná čerpadla s vysokým průtokem.
Pokud tedy máte například bazén s objemem 30 m3 (5×3×2 metry), potřebujete průtok alespoň 6 m3 za hodinu. To je po převedení jednotek 6 000 dm3 za hodinu, tedy 6 000 litrů za hodinu.
Nezapomeňte ale, že udávaný průtok počítá s tím, že využíváte dodanou textilní hadici s širokým průměrem. Pokud si na výstup dáte vlastní úzkou hadici s rychlospojkou, bude průtok mnohem nižší a objem bazénu se vám nepodaří přečerpat.
Klíčové parametry – výtlak a průtok
Při výběru konkrétního modelu čerpadla sledujte dva klíčové výkonnostní parametry: výtlak a průtok.
Výtlak určuje výšku, do které je čerpadlo schopné vodu vytlačit
U ponorných čerpadel se výška počítá od vodní hladiny. U povrchových modelů je to výška od čerpadla vzhůru, ke které si navíc připočtěte sací hloubku čerpadla.
Při určování potřebného výtlaku kromě výškové vzdálenosti od čerpadla přičtěte také délku potrubí, které vodu rozvádí. Na každých 10 metrů délky potrubí si připočítejte 1 metr výtlaku navíc.
Průtok značí, kolik vody přečerpáte za daný časový úsek
Nejčastěji se udává jako počet litrů za hodinu. Výrobci udávají maximální průtok, který je však v praxi vždy nižší. Čím výše a dále totiž potřebujete vodu vytlačit, tím nižší skutečný průtok bude.
Abyste v hadici či potrubí měli dostatečný tlak vody, musíte se podívat do technické dokumentace, jak přesně klesá průtok v závislosti na výtlaku. Obecně vždy volte čerpadlo s vyšším průtokem, abyste měli dostatečnou rezervu.
Příklad: jak spočítat výtlak čerpadla
Ukažme si výpočet na příkladu. Nejprve spočítejte do jaké výšky potřebujete dostat vodu a poté jaká je vodorovná délka potrubí.
Nejdřív si spočítejte, do jaké výšky potřebujete dostat vodu:
- Máte studnu hlubokou 10 metrů, ve které je 5 metrů vody. U povrchových čerpadel počítáme s výškou od vodní hladiny k hornímu okraji studny
- Mezi horním okrajem studny a základy rodinného domu je výškový rozdíl 2 metry.
- Vodu chceme dostat i do koupelny v druhém patře ve výšce 3 metry.
Po sečtení nám vychází výška 10 metrů (5 + 2 + 3 metry). 10 metrů výšky odpovídá 10 metrům výtlaku.
K tomu připočítejte vodorovnou délku potrubí. Nezapomeňte, že za každých 10 metrů délky se počítá 1 metr výtlaku:
- Délku potrubí mezi studnou a domem je 10 metrů.
- Délku potrubí v domě vedoucí do koupelny je dalších 10 metrů.
To dělá celkem 20 metrů délky. Za každých 10 metrů délky se připočítává 1 metr výtlaku, takže za 20 metrů délky připočítáme 2 metry výtlaku.
Celkový výtlak čerpadla pak bude 12 metrů (10 metrů výtlaku za výšku + 2 metry za délku), aby voda vůbec do koupelny dotekla. Počítejte ale s tím, že v této výšce už budete mít velmi nízký průtok, proto volte čerpadlo s dostatečnou výkonovou rezervou.
Více tipů na téma zahrada naleznete na Kärcher radí
Pomocníci v péči o zahradu
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.