Jak vyčistit bazén před sezónou: návod krok za krokem
Při čištění bazénu je nejdůležitější upravit pH vody a vydezinfikovat ji chlorem nebo ještě lépe ekologičtějšími prostředky jako bazénová sůl či dezinfekce UV lampou. Jakmile připravíte bazén na sezónu, tak už stačí jen drobné pravidelné čištění.
Kdy a jak začít s čištěním bazénu?
Bazén na koupací sezónu připravte během jara nebo na začátku léta, ideálně mezi dubnem a červnem. Důležité je, aby noční teploty již neklesaly k nule. Voda v bazénu by měla mít 10–15 °C.
Po odkrytí bazénu nejprve odstraňte mechanické nečistoty pomocí síťky. Poté se můžete pustit do stěny a dna bazénu.
Jak vyčistit stěny a dno bazénu
Na stěny použijte čisticí prostředky na bazén, abyste odstranili vodní kámen, mastnotu a různé nečistoty. Na trhu seženete celou řadu prostředků – gelové, sypké, tekuté či ve spreji. Většina se používá tak, že je nanesete na plochu stěny, necháte 10–15 minut působit a potom stěnu opláchnete vodou.
Pokud v bazénu není voda, použijte čisticí prostředky. Jestliže v bazénu je voda, vezměte si na čištění dna bazénový vysavač. Existují manuální i automatické modely. U ručních si dejte pozor, abyste nerozvířili usazeniny.
Místo čistících prostředků můžete také zvolit ekologickou alternativu bez chemie – parní čistič. Ty spolehlivě odstraní veškeré nečistoty a vydezinfikují povrchy od bakterií. Pokud máte vypuštěný bazén, tak dno snadno vyčistíte s parním mopem či čističem na podlahy.
Spuštění filtrace bazénu
Nejprve zkontrolujte filtrační jednotku. Pokud je filtr znečištěný, tak systém ztrácí svojí účinnost. Filtrační písek vyměňte alespoň jednou za dvě sezóny. Pokud máte kartušovou filtraci, zkontrolujte, zdali není filtrační vložka zanesená. Pokud je, tak ji vyčistěte nebo vyměňte.
Jakmile zkontrolujete a případně vyměníte písek ve filtraci, připojte veškeré příslušenství, hadice, ohřev vody a dávkovače chemických aditiv. Je důležité zkontrolovat, jestli všechny potrubí a komponenty správně těsní.
Před spuštěním filtrační jednotku pořádně propláchněte.
TIP: Na přečerpání vody v bazénu použijte ponorná čerpadla Kärcher. Zvládnou čerpat čistou i kalnou vodu a mají výkon až 15 500 litrů za hodinu.
Špatné pH vody může způsobit podráždění očí a pokožky
Vyčistili jste bazén a máte připravenou filtraci. Teď je potřeba změřit chemické vlastnosti vody. Klíčové je především pH. Dezinfekční prostředky nebudou účinné, pokud hodnota pH nebude v rozmezí 7,0 až 7,4.
Vyšší hodnota pH snižuje účinnost chlorové dezinfekce. Na hladině se vytvoří mléčný zákal a z vody bude cítit chlor. Nižší hodnota pH naopak zvyšuje riziko koroze kovových částí bazénu. V obou případech navíc může dojít k podráždění očí a pokožky. Držte proto hodnotu pH ve správném rozmezí.
Hodnoty zjistíte pomocí testovacích proužků. Pokud hodnota není v rozmezí 7,0–7,4 pH, použijte chemické prostředky na regulaci – najdete je na trhu pod obchodními názvy jako „pH Plus“ a „pH Minus“.
Chlorový šok odstraní řasy, sinice, viry a mikroorganismy
Když je pH srovnané na správnou hodnotu, do bazénu přidejte chlor. Ve vodě funguje jako dezinfekce. Na trhu ho obvykle seženete pod názvem „chlor šok“. Přesné dávkování se může u jednotlivých výrobců lišit, ale obvykle to bývá 100 gramů granulátu na 10 000 litrů vody.
Po aplikaci chloru vyčkejte zhruba 24 hodin. Poté změřte jeho hladinu ve vodě. Používají se na to kapkové nebo proužkové testery. Obsah chloru ve vodě by měl být 0,3–0,6 miligramů na litr. Pokud je hodnota nižší, použijte chlorovou tabletu do bazénu.
Jde to i bez chemie: dezinfekce UV světlem a solí
Pokud někdo z vaší rodiny trpí alergií, atopickým ekzémem nebo prostě nechcete chlorovanou vodu, tak je lze nahradit ekologičtější dezinfekcí. Nevýhodou řešení bez chemie je vyšší cena.
Vhodnou náhražkou je například bazénová sůl v kombinaci se solinátorem. Ten elektrolýzou rozkládá sůl a uvolňuje z ní volný chlór, který nedráždí oči a pokožku a nepáchne. Dávkuje se zhruba 3–6 kg bazénové soli na 1 m3 vody v bazénu. Slaná voda je ale agresivnější na korodující materiály. Pokud chcete použít bazénovou sůl, pořiďte si například schůdky či potrubí z plastu místo z kovu.
Dezinfekce UV lampou je další způsob, jak ekologicky zničit řasy a mikroorganismy v bazénu. Voda je čerpána skrze komoru UV lampy, která zabíjí bakterie.
Bazén je vyčištěný, jdeme se koupat. Jak ho správně udržovat?
Zásadní je prevence. Možná to zní banálně, ale je důležité, abyste se před každým koupáním osprchovali. Pokud to neuděláte, do vody se dostanou nečistoty. Dávejte taky pozor na děti, aby do vody nečůrali nebo nekoupali v bazénu domácí mazlíčky.
Pravidelně čistěte síťkou nečistoty z vodní hladiny. Na noc nebo když odjedete na dovolenou, bazén přikryjte plachtou nebo fólií. Ideální je zastřešený bazén.
Stává se, že pokud odjedete na dovolenou, najdete po návratu zakalený bazén. Co s tím? V první řadě změřte, jaká je hodnota pH. Podle potřeby ji upravte do správného rozmezí a na zakalený bazén pak aplikujte chlor.
Pomocníci v péči o zahradu
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.