Jak vyčistit bazén před sezónou: návod krok za krokem

Jak vyčistit bazén před sezónou: návod krok za krokem

Při čištění bazénu je nejdůležitější upravit pH vody a vydezinfikovat ji chlorem nebo ještě lépe ekologičtějšími prostředky jako bazénová sůl či dezinfekce UV lampou. Jakmile připravíte bazén na sezónu, tak už stačí jen drobné pravidelné čištění.

Kdy a jak začít s čištěním bazénu?

Bazén na koupací sezónu připravte během jara nebo na začátku léta, ideálně mezi dubnem a červnem. Důležité je, aby noční teploty již neklesaly k nule. Voda v bazénu by měla mít 10–15 °C.

Po odkrytí bazénu nejprve odstraňte mechanické nečistoty pomocí síťky. Poté se můžete pustit do stěny a dna bazénu.

Jak vyčistit stěny a dno bazénu

Na stěny použijte čisticí prostředky na bazén, abyste odstranili vodní kámen, mastnotu a různé nečistoty. Na trhu seženete celou řadu prostředků – gelové, sypké, tekuté či ve spreji. Většina se používá tak, že je nanesete na plochu stěny, necháte 10–15 minut působit a potom stěnu opláchnete vodou.

Pokud v bazénu není voda, použijte čisticí prostředky. Jestliže v bazénu je voda, vezměte si na čištění dna bazénový vysavač. Existují manuální i automatické modely. U ručních si dejte pozor, abyste nerozvířili usazeniny.

Místo čistících prostředků můžete také zvolit ekologickou alternativu bez chemie – parní čistič. Ty spolehlivě odstraní veškeré nečistoty a vydezinfikují povrchy od bakterií. Pokud máte vypuštěný bazén, tak dno snadno vyčistíte s parním mopem či čističem na podlahy.

Spuštění filtrace bazénu

Nejprve zkontrolujte filtrační jednotku. Pokud je filtr znečištěný, tak systém ztrácí svojí účinnost. Filtrační písek vyměňte alespoň jednou za dvě sezóny. Pokud máte kartušovou filtraci, zkontrolujte, zdali není filtrační vložka zanesená. Pokud je, tak ji vyčistěte nebo vyměňte.

Jakmile zkontrolujete a případně vyměníte písek ve filtraci, připojte veškeré příslušenství, hadice, ohřev vody a dávkovače chemických aditiv. Je důležité zkontrolovat, jestli všechny potrubí a komponenty správně těsní.

Před spuštěním filtrační jednotku pořádně propláchněte.

TIP: Na přečerpání vody v bazénu použijte ponorná čerpadla Kärcher. Zvládnou čerpat čistou i kalnou vodu a mají výkon až 15 500 litrů za hodinu.

 

Bazén pořádně vyčistěte na začátku sezóny. Přes léto s ním pak bude jen minimum práce.

Špatné pH vody může způsobit podráždění očí a pokožky

Vyčistili jste bazén a máte připravenou filtraci. Teď je potřeba změřit chemické vlastnosti vody. Klíčové je především pH. Dezinfekční prostředky nebudou účinné, pokud hodnota pH nebude v rozmezí 7,0 až 7,4

Vyšší hodnota pH snižuje účinnost chlorové dezinfekce. Na hladině se vytvoří mléčný zákal a z vody bude cítit chlor. Nižší hodnota pH naopak zvyšuje riziko koroze kovových částí bazénu. V obou případech navíc může dojít k podráždění očí a pokožky. Držte proto hodnotu pH ve správném rozmezí.

Hodnoty zjistíte pomocí testovacích proužků. Pokud hodnota není v rozmezí 7,0–7,4 pH, použijte chemické prostředky na regulaci – najdete je na trhu pod obchodními názvy jako „pH Plus“ a „pH Minus“.

Chlorový šok odstraní řasy, sinice, viry a mikroorganismy

Když je pH srovnané na správnou hodnotu, do bazénu přidejte chlor. Ve vodě funguje jako dezinfekce. Na trhu ho obvykle seženete pod názvem „chlor šok“. Přesné dávkování se může u jednotlivých výrobců lišit, ale obvykle to bývá 100 gramů granulátu na 10 000 litrů vody.

Po aplikaci chloru vyčkejte zhruba 24 hodin. Poté změřte jeho hladinu ve vodě. Používají se na to kapkové nebo proužkové testery. Obsah chloru ve vodě by měl být 0,3–0,6 miligramů na litr. Pokud je hodnota nižší, použijte chlorovou tabletu do bazénu.

Jde to i bez chemie: dezinfekce UV světlem a solí

Pokud někdo z vaší rodiny trpí alergií, atopickým ekzémem nebo prostě nechcete chlorovanou vodu, tak je lze nahradit ekologičtější dezinfekcí. Nevýhodou řešení bez chemie je vyšší cena.

Vhodnou náhražkou je například bazénová sůl v kombinaci se solinátorem. Ten elektrolýzou rozkládá sůl a uvolňuje z ní volný chlór, který nedráždí oči a pokožku a nepáchne. Dávkuje se zhruba 3–6 kg bazénové soli na 1 m3 vody v bazénu. Slaná voda je ale agresivnější na korodující materiály. Pokud chcete použít bazénovou sůl, pořiďte si například schůdky či potrubí z plastu místo z kovu.

Dezinfekce UV lampou je další způsob, jak ekologicky zničit řasy a mikroorganismy v bazénu. Voda je čerpána skrze komoru UV lampy, která zabíjí bakterie.

Bazén je vyčištěný, jdeme se koupat. Jak ho správně udržovat?

Zásadní je prevence. Možná to zní banálně, ale je důležité, abyste se před každým koupáním osprchovali. Pokud to neuděláte, do vody se dostanou nečistoty. Dávejte taky pozor na děti, aby do vody nečůrali nebo nekoupali v bazénu domácí mazlíčky.

Pravidelně čistěte síťkou nečistoty z vodní hladiny. Na noc nebo když odjedete na dovolenou, bazén přikryjte plachtou nebo fólií. Ideální je zastřešený bazén.

Stává se, že pokud odjedete na dovolenou, najdete po návratu zakalený bazén. Co s tím? V první řadě změřte, jaká je hodnota pH. Podle potřeby ji upravte do správného rozmezí a na zakalený bazén pak aplikujte chlor.

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy