Tipy, díky kterým se budou okna v domě, autě nebo skleníku jen lesknout
Při mytí oken je nejdůležitější použít správné nástroje a čisticí prostředky. V domě jsou to nejčastěji čističe speciálně určené na sklo nebo ocet, který účinně odmašťuje a leští. U oken v autě vám pak udělá službu izopropylalkohol a čisticí hlína.
Jak na mytí oken v domácnosti
Na mytí oken se vrhněte ideálně v jarních měsících nebo začátkem podzimu. V zimě je totiž špína odolnější a voda na oknech zamrzá. Naopak při velkých vedrech vám bude čisticí prostředek schnout pod rukama.
Při mytí garnýže a vnitřního parapetu si vystačíte s mýdlovou vodou. Setřete prach, vymeťte z rohů pavučiny a pusťte se do toho. Jako další vás čeká mytí žaluzií, které je sice náročnější, ale výsledek stojí za to. Žaluzie nastavte tak, aby byly lamely ve vodorovné poloze a jednu po druhé otřete navlhčeným měkkým hadříkem z mikrovlákna. Jakmile máte hotovo, je čas na rámy oken a samotná skla.
Na rámy použijte hadřík namočený do vody s jemným saponátem. Záležet si dejte hlavně na klice, která bývá nejvíc umaštěná. Na skla pak použijte vodu s přípravkem na mytí oken a trochou octa, který okna odmastí i vyleští. Nikdy nepoužívejte mycí prostředek na nádobí, po kterém na skle zůstává lepkavý film, a lepí se na něj nečistoty.
Pokud si chcete ulehčit práci, pořiďte si stěrku a takzvaný rozmývák – návlek na stěrku z mikrovlákna, se kterým snadněji odstraníte nečistoty a usazeniny. Rozmývák namočte do vody s přípravkem a začněte mýt okno krouživými pohyby tak, aby vznikla pěna. Pak vezměte do ruky stěrku a souvislými tahy okna stírejte odshora dolů. Na případné doleštění použijte suchou nebo vlhkou utěrku z hladkého mikrovlákna. Práci si ušetříte také s vysavačem na okna, který snadno vyčistí skla i další hladké plochy.
Jak na mytí oken v autě
Okna omyjte nejdříve zvenku. Připravte si vodu s čističem skel a starý ručník nebo hadr. Namočte ho a očistěte s ním zaschlý hmyz a ostatní nečistoty. Dále sklo navlhčete a použijte čisticí hlínu neboli clay bar, která sklo zbaví i drobnějších nečistot. Nyní na okno naneste čistič skel a čistým hadrem ho přetřete. Ideálně se držte jednoho směru – pokud zvenčí budete leštit shora dolů a pak zevnitř zprava doleva, budou se vám lépe hledat šmouhy. Čistým a suchým ručníkem otřete případné kapky.
Čelní sklo bývá zevnitř hodně zamaštěné. S tím vám pomůže směs vody a roztoku isopropylalkoholu. Do té namočte hadr a začněte s odmašťováním. Směs aplikujte vždy jen na část skla, aby se nezačala odpařovat, než se k ní dostanete. Pak tekutinu společně s uvolněnou mastnotou setřete ručníkem. Naneste na okno čisticí prostředek a setřete ho hadrem v opačném směru, než jste utírali zvenčí. Na závěr opět setřete ručníkem zbylé kapky.
Mytí přilepeného hmyzu na čelním skle vám značně usnadní elektrická škrabka na led EDI 4. „Zimní“ škrabku díky náhradním dílům totiž snadno proměníte na efektivního pomocníka při mytí oken.
Jak na mytí oken ve skleníku
Aby měly rostliny ve skleníku dostatečný přísun slunečního světla, je vhodné čas od času vyčistit skla. Očistu naplánujte nejlépe na konec sezóny, tedy na přelomu října a listopadu, kdy už ve skleníku nic moc neroste. Na pomoc si vezměte teleskopickou stěrku na mytí oken, se kterou dosáhnete i na střešní skla. Připravte si vodu se savem nebo octem a skla i konstrukci postupně omývejte hadříkem z mikrovlákna.
Čištění skleníku vám usnadní tlaková myčka. Voda se dostane do všech spár a záhybů, takže snadno vyčistíte i nepřístupná místa, a navíc si ušetříte spoustu času i fyzické námahy.
Pomocníci v péči o domácnost
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.