Jak zvládnout letní prořezávání ovocných stromů
V létě je čas prosvětlit korunu ovocných stromů, provzdušnit je a odřezat nepotřebné výhonky a vlky. Ideální období je mezi koncem července a srpna. Poradíme vám, jak si poradit s prořezáváním jabloní, meruněk, višní a třešní, jaké si vzít nářadí a jak strom po řezu ošetřit.
Proč v létě prořezávat ovocné stromy
Letní řez má pro ovocné stromy celou řadu benefitů. Prosvětlíte tím korunu, pokud je příliš hustá, což zlepší zrání a zbarvení úrody. Strom provzdušníte odstraněním vlků, tedy mladých výhonků rostoucích z hlavního kmene nebo silnějších bočních větví. Bude se mu „lépe dýchat“ a předejdete tím houbovým onemocněním.
U letního řezu se navíc strom mnohem lépe zahojí. Rány se lépe zacelují, takže jabloň nebo meruňka neplýtvá energii na růst větví, které byste stejně na jaře odstranili. Zejména výhonky je lepší zastřihávat v létě než na jaře – rána totiž zaschne. Pokud ale malé výhonky odstřihnete na jaře, do léta vám místo jednoho vyroste několik dalších.
U odrůd jablek, citlivých na nedostatek vápníku, snížíte letním řezem pravděpodobnost, že se na plodech objeví hořké skvrny (takzvané pihy). Správným letním prořezáváním také předcházíte klejotoku u peckovin. Jedná se o infekční onemocnění ovocných stromů, při kterém se na kůře objeví hnědý gumový sliz a ztuhne do podoby pryskyřice.
Ovocné stromy prořezávejte v srpnu
Zastřihnutí mezi koncem července a srpna vám pomůže dosáhnout rovnováhy mezi dostatečným růstem stromu a plodností. Je ale vhodné především pro starší a vzrostlé stromy, u mladších doporučujeme počkat asi 5 let po výsadbě.
Jádroviny můžete prořezávat i v zimě. Během ní nebudou na stromě listy a lépe poznáte, které větve jsou odumřelé či třeba napadené chorobami.
Jaké nářadí si vzít?
Při práci vždy používejte pořádně naostřené nástroje. Na slabší výhonky vám stačí zahradnické nůžky, na silnější větve použijte ruční pilku. Pořiďte si také zahnutý nůž – takzvanou „žabku“. Využijete ho na začištění ran po odřezaných větvích. Rány se pak dále ošetřují stromovým balzámem.
U vyšších stromů počítejte, že budete potřebovat štafle či žebřík. Při práci se vám také mohou hodit zahradnické rukavice.
Jak prořezat jabloně, třešně a meruňky
Při letním řezu se zaměřte hlavně na krácení postranních větévek, odstranění všech poškozených, napadených či odumřelých výhonů a tvarování koruny.
U starších jabloní odstraňte především vlky a mladé výhonky rostoucí z hlavního kmene či silnějších bočních větví. Odstřihněte také větve rostoucí směrem dovnitř koruny, které ji zahušťují. Zhruba o čtvrtinu pak zkraťte postranní letorosty, které jsou delší než 40 cm a rostou šikmo vzhůru. U mladých jabloní odstraňte hlavně konkurenční výhony vyrůstající z druhého či třetího listového pupenu od vrcholu.
U třešní a višní proveďte letní řez až po sklizni. Soustřeďte se především na poškozené, křížící se a korunu zahušťující výhony. Pokud bude koruna příliš hustá, může to vést k vysychání stromu a oslabení úrody. U meruněk odstraňujte především vlky a nadbytečné jednoleté výhony. Podobně jako u třešní a višní udělejte letní řez až po sklizni.
Všechny odumřelé či napadené větve odřezávejte až na zdravé dřevo. Uřezané kusy ihned ukliďte. Napadené větve spalte, zbytek můžete třeba rozdrtit a kompostovat.
Nezapomeňte na stromový balzám
Samotný řezem to ale nekončí. Strom je živý organismus a způsobíte mu tím ránu, kterou je potřeba ošetřit. Jinak riskujete, že dřevo nenapadne infekce nebo dojde k vysychání stromu. Na místo řezu proto naneste tenkou vrstvu stromového balzámu, kterou nechte zhruba 1-2 hodiny schnout.
Vytvoříte tím nelepivý film, který ránu chrání před infekcí a nadměrným vysychání.
Pomocníci v péči o zahradu
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.