Jak zvládnout letní prořezávání ovocných stromů

Jak zvládnout letní prořezávání ovocných stromů

V létě je čas prosvětlit korunu ovocných stromů, provzdušnit je a odřezat nepotřebné výhonky a vlky. Ideální období je mezi koncem července a srpna. Poradíme vám, jak si poradit s prořezáváním jabloní, meruněk, višní a třešní, jaké si vzít nářadí a jak strom po řezu ošetřit.

Proč v létě prořezávat ovocné stromy

Letní řez má pro ovocné stromy celou řadu benefitů. Prosvětlíte tím korunu, pokud je příliš hustá, což zlepší zrání a zbarvení úrody. Strom provzdušníte odstraněním vlků, tedy mladých výhonků rostoucích z hlavního kmene nebo silnějších bočních větví. Bude se mu „lépe dýchat“ a předejdete tím houbovým onemocněním.

U letního řezu se navíc strom mnohem lépe zahojí. Rány se lépe zacelují, takže jabloň nebo meruňka neplýtvá energii na růst větví, které byste stejně na jaře odstranili. Zejména výhonky je lepší zastřihávat v létě než na jaře – rána totiž zaschne. Pokud ale malé výhonky odstřihnete na jaře, do léta vám místo jednoho vyroste několik dalších.

U odrůd jablek, citlivých na nedostatek vápníku, snížíte letním řezem pravděpodobnost, že se na plodech objeví hořké skvrny (takzvané pihy). Správným letním prořezáváním také předcházíte klejotoku u peckovin. Jedná se o infekční onemocnění ovocných stromů, při kterém se na kůře objeví hnědý gumový sliz a ztuhne do podoby pryskyřice.

Ovocné stromy prořezávejte v srpnu

Zastřihnutí mezi koncem července a srpna vám pomůže dosáhnout rovnováhy mezi dostatečným růstem stromu a plodností. Je ale vhodné především pro starší a vzrostlé stromy, u mladších doporučujeme počkat asi 5 let po výsadbě.

Jádroviny můžete prořezávat i v zimě. Během ní nebudou na stromě listy a lépe poznáte, které větve jsou odumřelé či třeba napadené chorobami

Jaké nářadí si vzít?

Při práci vždy používejte pořádně naostřené nástroje. Na slabší výhonky vám stačí zahradnické nůžky, na silnější větve použijte ruční pilku. Pořiďte si také zahnutý nůž – takzvanou „žabku“. Využijete ho na začištění ran po odřezaných větvích. Rány se pak dále ošetřují stromovým balzámem.

U vyšších stromů počítejte, že budete potřebovat štafle či žebřík. Při práci se vám také mohou hodit zahradnické rukavice.

Letní řez meruněk udělejte až po sklizni.

Jak prořezat jabloně, třešně a meruňky

Při letním řezu se zaměřte hlavně na krácení postranních větévek, odstranění všech poškozených, napadených či odumřelých výhonů a tvarování koruny.

U starších jabloní odstraňte především vlky a mladé výhonky rostoucí z hlavního kmene či silnějších bočních větví. Odstřihněte také větve rostoucí směrem dovnitř koruny, které ji zahušťují. Zhruba o čtvrtinu pak zkraťte postranní letorosty, které jsou delší než 40 cm a rostou šikmo vzhůru. U mladých jabloní odstraňte hlavně konkurenční výhony vyrůstající z druhého či třetího listového pupenu od vrcholu.

U třešní a višní proveďte letní řez až po sklizni. Soustřeďte se především na poškozené, křížící se a korunu zahušťující výhony. Pokud bude koruna příliš hustá, může to vést k vysychání stromu a oslabení úrody. U meruněk odstraňujte především vlky a nadbytečné jednoleté výhony. Podobně jako u třešní a višní udělejte letní řez až po sklizni.

Všechny odumřelé či napadené větve odřezávejte až na zdravé dřevo. Uřezané kusy ihned ukliďte. Napadené větve spalte, zbytek můžete třeba rozdrtit a kompostovat.

Nezapomeňte na stromový balzám

Samotný řezem to ale nekončí. Strom je živý organismus a způsobíte mu tím ránu, kterou je potřeba ošetřit. Jinak riskujete, že dřevo nenapadne infekce nebo dojde k vysychání stromu. Na místo řezu proto naneste tenkou vrstvu stromového balzámu, kterou nechte zhruba 1-2 hodiny schnout.

Vytvoříte tím nelepivý film, který ránu chrání před infekcí a nadměrným vysychání.

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy