Jak správně vytírat podlahu?

špinavá podlaha v předsíni

Vytírání je věda. Jak snadno a rychle dosáhnout opravdu čisté podlahy?

Možná si říkáte, že vytřít podlahu zvládne snad každý. To sice ano, ale zajistit, aby byla skutečně čistá a správně ošetřená, už tak jednoduché není. Proto jsme pro vás připravili tipy pro snadnější, příjemnější a efektivnější vytírání.

Každá domácnost má vlastní vytírací zvyky – někde nedají dopustit na klasiku v podobě hadru a koštěte, jinde fandí mopům všemožných tvarů i velikostí a někteří už objevili kouzlo nejrůznějších technologických vychytávek. Ať už jsou vaše preference pro vytírání jakékoliv, naše vytírací triky během úklidu určitě oceníte.

Mějte při úklidu systém

Většina lidí podlahu vytírá pravidelně v přibližně týdenním intervalu. A očistu většinou spojí s průběžným větším úklidem domácnosti. Máte-li na úklidovém seznamu více položek, které je třeba udělat, vytírání by mělo být tou poslední z nich. Tedy jakýmsi „zlatým hřebem“ celého procesu.

Důvod je prostý – kdybyste podlahou začali, je téměř jisté, že byste ji během dalších úkonů znovu ušpinili a zaprášili. Když si vytírání necháte na konec, nestane se, že si přiděláte práci navíc.

Před vytíráním vysajte. Nebo během něj?

Než se pustíte do vytírání, vysajte z podlahy prach, všechny drobečky, zvířecí srst a další drobné nečistoty. Čím méně špíny bude na podlaze před vytíráním, tím méně času vám úklid zabere. Jestliže vítáte každé řešení, které vám ušetří čas a námahu, můžete sáhnout po výkonné podlahové myčce.  Ta dokáže být pohotovostní pomocnicí na průběžně se objevující nečistoty v menší domácnosti, některé modely zvládnou i větší úklid – vytírají a odsávají nečistoty v jediném kroku. Navíc šetří vodu a jsou vhodné prakticky na všechny tvrdé povrchy, které vás jen napadnou.

Používejte vhodný čisticí prostředek

Co pění, to se dá použít na vytírání. Proto řada lidí při čištění podlahy spoléhá na první saponát, který jim přijde pod ruku. A v mnoha případech jde dokonce o obyčejný jar na nádobí. Jenže každý povrch vyžaduje jinou péči, a proto byste měli čisticí prostředek přizpůsobit materiálu podlahy. Ať už je dřevěná, z vinylu nebo ji pokrývá dlažba, nejlepšího výsledku vždy dosáhnete s prostředkem určeným na daný povrch.

Zvažte, jestli je mop to pravé

Vytírání mopem je relativně rychlé, snadné a pohodlné. Jenže mop špínu spíš zředí a „vmasíruje“ ji hlouběji do povrchu podlahy nebo spár mezi dlaždicemi. Abyste dosáhli lepšího výsledku, můžete při vytírání mopem používat dva kbelíky – jeden na čistou a druhý na špinavou vodu. To sice není úplně pohodlné, ale zabráníte tím roztírání nečistot po podlaze. Když použijete tento postup a budete povrch stírat systematicky, měla by podlaha být čistší. Ale nebudeme vám tvrdit, že se nenadřete.

Protože mop zůstává po použití vlhký, stává se, i když ho po použití properete a vyždímáte, že se kolem něj line nepříjemný zatuchlý zápach. Jak se s ním vypořádat? Je-li textilní nástavec mopu odnímatelný, můžete ho vyprat v pračce. Pokud se odéru nezbavíte ani touto cestou, čeká vás nákup nové čisticí hlavice.

Vsaďte na technologie

Pokud dáte mopu stopku, neznamená to, že byste museli podlahu namáhavě drbat s hadrem v ruce a ničit si ruce. Na trhu najdete celou řadu elektronických pomocníků, kteří jsou účinní, spolehliví a ve srovnání s klasickými vytíracími metodami často i šetrnější k přírodě. Pořídit si můžete například AKU elektrický mop na podlahy EWM 2 se dvěma nádržkami, které od sebe oddělují čistou a špinavou vodu. Díky tomu praktický stroj při úklidu dosahuje až o 20 % lepších výsledků než mop.

Pro odolné nečistoty máme tip

Každý z nás se někdy setkal s nečistotou, kterou nemohl vyčistit klasickým mopem, že? Děti a zvířata občas umí udělat pěknou paseku. Pokud se doma perete s odolnými skvrnami na podlaze, vyzkoušejte AKU podlahovou myčku FC 7. Ušetří vám polovinu času při uklízení, maximálně se přizpůsobí podlaze a účinně sebere vše, co se jí dostane pod váleček. A navíc! Baterie vydrží v provozu 45 min, což vám vystačí na 135 m2

Zkrátka a dobře – jestliže si chcete úklid maximálně zjednodušit, abyste měli víc času na rodinu, přátele a to, co vás baví, určitě se nestyďte využít technologie ve svůj prospěch.

 

Více tipů na téma čištění a úklid na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy