Jak v létě pečovat o trávník?

zavlazovani

Někdo má rád, když trávník připomíná golfové hřiště, zatímco jinému vyhovuje, když je zahrada plná bujné vegetace a má trochu divočejší charakter. Pokud ale chcete, aby vaše zeleň prospívala a vypadala k světu, musíte jí věnovat pravidelnou péči. A v horkých letních měsících to platí dvojnásob. 

Jaký typ zahrady se vám nejvíce líbí? Pro anglický styl je charakteristická promyšlená kompozice rostlin, která ale na první pohled působí trochu divoce a nevyumělkovaně. Jak to ti Britové dělají? Kromě toho, že zahrádkám věnují spoustu času, nahrává jim také deštivé ostrovní počasí. V něm se daří i rostlinám, které v tuzemských klimatických podmínkách zkrátka nevypěstujete.

Máte-li raději symetrii a pravidelné tvary, můžete se inspirovat ve francouzských parcích. Rostliny a keře jsou v nich vysázené a zastřižené tak, aby tvořily složité geometrické vzory. Pokud se ale na mapě Francie posunete více na jih, narazíte na uvolněnější styl charakteristický pro region Provence. Provensálská zahrada je plná voňavé levandule i bylinek a její součástí je také venkovní posezení ve vintage stylu.

Zvolit ale samozřejmě můžete i osobitý styl, který bude nejlépe lahodit vašemu oku a vkusu. Skvěle vypadají například nahodile rozmístěné ostrůvky nedosekané trávy, které navíc zadržují vláhu, a tak zatravněnou plochu ochlazují. Ať už se vám ale líbí „džungle“, nebo naopak preferujete zahrádku jako klícku, je nutné se o vegetaci pravidelně starat. Jedině tak bude prospívat a dělat vám radost. Jaké základní úkony budete muset obstarat?

Zalévejte efektivně

Pokud chcete, aby se váš trávník i v létě zelenal, musíte ho pravidelně zavlažovat. Obecně platí, že pažitu více prospěje, když ho budete zalévat méně často, ale zato vydatně. Pokud jde o načasování, během léta si na kropení zkuste najít chvilku ráno, aby se voda stihla vsáknout, než se udělá horko. Večerní zavlažování, které většina lidí preferuje, není úplně ideální, protože napomáhá vzniku plísní.

Máte-li vlastní studnu nebo dostatek užitkové vody, můžete trávu bez výčitek kropit hadicí. Protože se ale voda stává čím dál tím vzácnější komoditou, vyplatí se na zalévání do sudu nebo jiné příhodné nádoby střádat i tu dešťovou. Se samotným zaléváním vám pak pomůže praktické sudové čerpadlo, které perfektně nahradí konev.

Trávu pravidelně zkracujte

Tráva, která má dostatek vláhy, roste doslova jako z vody. Proto ji v létě budete muset sekat častěji než zjara nebo na podzim. Trávník zároveň nezkracujte na „golfové“ minimum, ale přibližně na 3–4 centimetry. Když stébla necháte mírně delší, umožníte tak, aby v rostlinách správně probíhala fotosyntéza, která se postará o to, aby byl trávník zářivě zelený a celkově dobře prospíval. V mírně vyšším trávníku se také lépe udrží vlhkost.

Trávník můžete udržovat ve formě s pomocí klasické šňůrové nebo AKU sekačky a na „začištění“ hůře dostupných míst použít sekačku strunovou nebo elektrické nůžky. Pokud si ale chcete dopřát extra komfort, můžete sáhnout po technologické vychytávce v podobě robotické sekačky. Jak takový stroj funguje? Stačí pomocí vymezovacího kabelu označit teritorium, které je třeba posekat, a robot bez vaší pomoci zajistí trávníku precizní střih. A když se vybije, poslušně se vrátí zpět do nabíjecí stanice.

Něco na tom mulčování je

Kromě pravidelného zavlažování kondici trávníku vylepší také mulčování. Jde o zahradnický postup, při němž jsou stébla trávy jemně rozdrcena a zůstávají ležet na trávníku. Travní drť pak slouží jako výživa a hnojivo pro další růst pažitu. Mulčování se obecně více hodí pro zatravněné plochy s hustším porostem. Pokud je váš trávník spíše řídký a vyskytuje se v něm plevel, hrozí, že ho rozsekáním ještě namnožíte.

Kromě toho, že mulčování dokáže zkrášlit vaši zahradu, vám také ušetří práci, protože nebudete muset neustále vysypávat koš na posečenou trávu. Nevýhodou této techniky je nutnost ji provádět speciálním mulčovačem nebo sekačkou s mulčovacími klíny – speciálními žacími noži, které zajistí podrcení trávy. Mulčování ale podporují i některé robotické sekačky, takže pokud chcete do péče o zahradu zainvestovat, můžete počítat s tím, že se chytrý stroj postará i o výživu trávníku.

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy