Jak prořezávat stromy a keře na podzim?

Jak prořezávat stromy a keře na podzim?

Jak prořezávat stromy a keře na podzim?

Nízké teploty a mráz se neúprosně blíží a nastává čas na zazimování zahrady. Ale ještě před tím, než svou zahradu připravíte na zimu, postarejte se o stromy a keře.

Proč je důležité stromy a keře před zimou prořezat? Pokud je strom obtěžkaný větvemi nedostává se k němu dostatek světla, které je důležité pro tvorbu nových pupenů a vybarvení plodů. Podzimní sestřih dopřejte hlavně starším stromům, které se prořezem omladí, vytvarují a také jim pomůžete s možnými zárodky nemocí. Za to mladé stromy vysazené na podzim potřebují dostatečně zakořenit před zimou a je dobré, když jim rovnou při výsadbě zastřihnete větve i kořeny. Ano, i kořeny, protože se pak lépe ujmou. I keře by mohly bez vaší podzimní péče uhynout, a proto je můžete zkrátit až o čtvrtinu jejich velikosti. Nemusíte se ničeho bát, rostlinám neškodíte. Naopak jim pomůžete lépe přečkat zimu a na jaře budou mít víc síly.

Jak a čím prořezávat?

Pokud si nejste jistí, můžete se vždy přiučit na internetu, ale udává se, že při podzimním prořezávání byste měli udělat menší řez než na jaře. U ovocných stromů zastřihněte větve v místě větvení nebo nad pupenem pod úhlem až 45 stupňů. U starých stromů můžete prořezávat více. A dbejte na to, že pokud uděláte řez větší než 3 centimetry, měli byste ho ošetřit speciálním přípravkem.

A čím prořezávat? Na keře a živé ploty můžete vyzkoušet naše AKU nůžky na živý plot, které jsou snadno ovladatelné a některé mají i dobíjecí baterii. Vyhnete se tak roztahování dlouhých kabelů po zahradě. Samozřejmě myslete na to, že každý živý plot je jiný, a tak si můžete najít nůžky přímo pro daný typ plotu. A pro snadné prořezávání větví máme v nabídce AKU nůžky na větve. Díky vysoce kvalitní čepeli je můžete používat i v méně přístupných místech, a dokonce i ve výšce, kam nedosáhnete. Ptáte se, zda musíte na prořezávání poprosit manžela nebo souseda? Nemusíte! S nůžkami je řezání snadné, jednoduché a bezpečné. Nůžky mají bezpečnostní zámek, který zabraňuje neúmyslnému spuštění kleští.

V pár bodech jsme vám ještě sepsali, na co si dát pozor

  • Před prořezáváním si promyslete, jak má strom po dokončení vypadat.
  • Nejprve odstraňte poškozené větve.
  • A odstraňte i větve, které tvoří překážku.
  • Neřezejte víc jak 25 % větví stromu.
  • Velké řezné rány ošetřete například štěpařským voskem.

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy