Jak založit trávník v 5 krocích

Jak založit trávník v 5 krocích

Uhlazený trávník patří nejen do zámeckého parku, ale zkrášlí i zahradu nebo dětské hřiště. Poradíme vám, jak si ho snadno založíte svépomocí. Dozvíte, jak založení probíhá, jaké budete potřebovat nástroje a jak ho následně udržovat.

Co musíte promyslet dopředu

Nejprve je potřeba rozhodnout, k čemu bude trávník sloužit. Základní dělení je na okrasné a zátěžové, které se hodí třeba na hřiště nebo sportoviště. Speciálním případem jsou trávníky na zastíněných pozemcích, kam málo svítí slunce. Na ty zvolte specializované osivo.

Dále se musíte rozhodnout, zda chcete setý trávník. Ten je trvalejší a kvalitnější než trávníkový koberec. Založí vám ho specializovaná firma, nebo můžete svépomocí. Je to pracnější a trvá to déle, ale ušetříte peníze. Položení trávníkového koberce je nejrychlejší, ale také nejdražší cesta a výsledek nebude tak dobrý jako u setého trávníku.

Kdy je správný čas založit trávník

Obecně se dá říct, že vhodné je začít buď na jaře (přelom dubna a května) nebo na podzim (přelom září a října). Záleží ale hlavně na počasí. Nesmí pršet a důležitá je správná teplota vzduchu a půdy.

V tomto období nejčastěji bývají vhodné klimatické podmínky pro zakládání okrasného i zátěžového trávníku.

Krok 1: Kypření aneb půda musí dýchat

Před osetím půdu pořádně zryjte. Jde to i rýčem, ale hodně času a práce si ušetříte s kultivátorem nebo rotavátorem. Obvykle se ryje do hloubky 15—20 cm. Když máte hotovo, odstraňte veškerý plevel, kamení a zbytky kořenů

Krok 2: Zarovnání půdy a poslední zbytky plevele

Jakmile je půda nakypřená, zarovnejte ji hráběmi nebo zahradním válcem. Poté ji nechte zhruba dva týdny odpočívat. Tento krok je důležitý k tomu, aby půda znovu zhutněla a byla úrodná.

 Je pravděpodobné, že vám v zemi zůstanou semínka plevele, která v mezičase vyklíčí. Zhruba 2—3 dny před osetím proto odstraňte zbývající plevel (například pomocí postřiků).

Krok 3: Přišel čas setí

Při nákupu osiva počítejte, že potřebujete 20—25 gramů směsi na metr čtvereční. Osivo v poměru 1:1 smíchejte s ornicí nebo pískem. Písek je do směsi vhodnější, vznikne vám odolnější trávník s hustější pokrývkou.

Sít můžete ručně nebo pomocí sypacího vozíku, díky kterému bude výsev rovnoměrný. Po vysetí semena zatlačte do země. Nejlépe vám k tomu poslouží zahradní válec. (foto)

Krok 4: Trávník potřebuje vodu

Čerstvě vysetý trávník zavlažujte v průběhu prvních 3—4 týdnů. Zezačátku je vhodné zalévat méně, ale častěji. Mladý trávník nemá vyvinutý kořenový systém a nezadrží tolik vody. Zavlažujte v intervalech 4—6 hodin, v sušších dnech klidně každé 3—4 hodiny.

Pro pravidelné zalévání se hodí automatický zavlažovač, ale poslouží i zahradní hadice. U ní je důležité, aby proud šel směrem nahoru, aby se voda snášela shora dolů a trávník byl zavlažený rovnoměrně. Týdenní dávka vody by měla být zhruba 40 litrů na metr čtvereční rozložená do jednotlivých dní.

Krok 5: První sekání nového trávníku

Jakmile se vytvoří hustý zelený koberec, máte vyhráno. Tedy skoro — přichází na řadu udržování trávníku v dobré kondici. Základem je pravidelně ho sekat. Začněte v době, kdy stébla jsou vysoká zhruba 8 cm. Zkraťte je o třetinu.

Pravidelná péče o trávník

Jak sekat trávník během roku? Liší se to podle ročního období. Po zimě začněte se sekáním na přelomu dubna a května, kdy jsou stébla dlouhá asi 8—10 cm. Zkraťte trávník o třetinu a opakujte to zhruba jednou týdně až do října, kdy tráva přestává růst. Práci vám ušetří aku sekačky na trávu Kärcher s nastavitelnou výškou a výdrží baterie až 24 hodin.

V dubnu také začněte s pravidelným hnojením trávníku. Hnojí se zhruba třikrát až čtyřikrát za sezónu. Přesný počet zjistíte na obalu hnojiva, kde je uvedeno, jak dlouho se rozpouští v půdě. Pokud je to například 70 dní, tak stačí 3× za rok.

Během léta trávník vyžaduje speciální péči. Je potřeba ho především pravidelně zavlažovat Trávník zalijte každý den, nejlépe ráno. Doporučujeme zhruba 40 litrů vody týdně na m2, které si rovnoměrně rozložte na dny v týdnu.

 

 

 

 

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy