Jak odstranit skvrny od krve

čištění skvrny od krve

Nemusíte být zrovna masovým vrahem nebo amatérskou řeznicí, abyste čas od času neřešili, jak se zbavit skvrn od krve. I když se krev na většině materiálů drží jako klíště, obejdete se bez drahých čisticích prostředků. Stačí mít po ruce seznam našich tipů.

Studená voda

 • Nikdy neperte ušpiněné oblečení v teplé vodě. Teplá voda krev sráží, čímž se dostává hlouběji do vláken.
 • Maximální teplota, na kterou lze tyto skvrny prát, je 40 °C.
 • Pokud nemáte po ruce pračku a skvrna od krve je čerstvá, nechte oblečení pár hodin máčet ve studené vodě a pak je operte v mýdlové vodě.
 • Proces urychlíte použitím klasické sody nebo octu.

Zaschlé skvrny

 • Odstranit zaschlé skvrny je o něco náročnější, ale ne nemožné. Látku namočte do studené vody alespoň na jeden den. Poté místo mechanicky přetřete roztokem boraxu nebo čpavku. Pořídíte je v drogerii.
 • O něco šetrnější je použití kuchyňské soli. Látku alespoň na hodinu namočte do vlažné vody a poté ji posypte solí. Za další hodinu látku očistěte a operte ve studené vodě. Postup opakujte dle potřeby.
 • Jako dobrý pomocník se ukázala také obyčejná zubní pasta. Naneste ji na poskvrněné místo a nechte ji zaschnout. Poté místo důkladně očistěte mýdlem a opláchněte studenou vodou.

Peroxid vodíku

 • Tato běžná dezinfekce funguje pouze na čerstvé skvrny, které ještě nezaschly. Při zacházení s peroxidem vodíku ale buďte opatrní. Může látku vybělit nebo zeslabit a sám o sobě může způsobovat skvrny. Proto je lepší ho předem vyzkoušet na malém nenápadném místě.
 • Peroxid vodíku je dobrá volba pro odstraňování krvavých skvrn z porézních povrchů (např. betonu). Pro použití na citlivějších površích ho raději nařeďte s vodou v poměru 1:1. Nelekněte se bouřlivého pěnění, které reakce způsobuje. Naopak pěnu můžete nanést na potřísněné místo a poté ji setřít hadříkem.
 • I v tomto případě můžete postup několikrát opakovat, dokud skvrna nezmizí. Na závěr povrch omyjte mýdlovou vodou.

Krev na matraci

 • Pokud se skvrna nachází na místě, které nelze namočit (sedačka, matrace, koberec), smíchejte vodu se solí, až se vám z ní vytvoří hustá pasta. Do skvrny vtírejte pastu houbičkou namočenou ve studené vodě. Krystalky soli vytáhnou krvavé skvrny z vláken.
 • Tento postup lze použít i na textil, který lze prát v pračce.

Čpavek

Nyní něco pro malé chemiky. Půl hrnku vody smíchejte s jednou lžící čpavku a roztok nalijte na vzdorující skvrnu. Po jejím zmizení nezapomeňte místo opláchnout studenou vodou. Pozor! Čpavek nepoužívejte na len, hedvábí nebo vlnu!

Enzymy

Na odolné materiály jako je džínovina lze také použít nekořeněné změkčovací prášky na maso. Pracují totiž s enzymy, které rozkládají organický materiál, kterým krev samozřejmě také je. Tyto enzymy také obvykle bývají součástí přípravků do myčky na nádobí. Navlhčete postižené místo a nasypte na něj jednu lžíci přípravku. Každých pár hodin vmasírujte přípravek do skvrny a po jednom dni látku vyperte.

Tak co? Ještě vás rozhází kapka krve na vaší oblíbené košili?

 

Více tipů na téma čištění a úklid na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o domácnost

PARNÍ ČISTIČ SC 1

PARNÍ ČISTIČ SC 1

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je vhodný pro rychlý, průběžný a účinný úklid na všech běžných tvrdých plochách v domácnosti. Čistí bez chemie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Je kompaktní, nabízí vysokou flexibilitu. Verze Premium disponuje širším příslušenstvím (prodlužovací ohebná hadice).
Prášek pro odstranění vodního kamene

Prášek pro odstranění vodního kamene

Zbavuje účinně parní čističe a jiné teplovodní přístroje jako například rychlovarné konvice nebo kávovary vápenných usazenin – pro dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie.
Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

Parní tlaková žehlička I 6006 pro SV

S parním čističem řady SV můžete nyní i žehlit. Chytré funkce doplňkové tlakové žehličky šetří váš čas a poradí si i s náročným uhlazením těžkých látek.
VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

VYSAVAČ NA OKNA WV 6 PLUS

Mytí oken snadno a beze šmouh. Inovativní technologie okenní stěrky, dlouhý výkon a maximální flexibilita dělají z okenního vysavače WV 6 Plus nepostradatelného pomocníka v domácnosti.
Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

Vysavac na okna WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit

WV 5 Premium Non-Stop Cleaning Kit: Bateriový čistič oken, láhev s rozprašovačem a rozmývákem s potahem, čisticí prostředek, úzká odsávací hubice, nabíjecí stanice a náhradní baterie.
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI** a je velmi kompaktní. EasyFix obsahuje sadu pro čištění podlah. Verze Premium nabízí širší příslušenství (prodlužovací hadice).
PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 DELUXE EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. Informativní LED kroužek, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (velký kulatý kartáč, náhradní utěrka, Power tryska).
PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

PARNÍ ČISTIČ SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

PARNÍ ČISTIČ SC 2 EasyFix PREMIUM

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY* a BAKTERIEMI**. 2 stupně regulace páry, EasyFix sada na podlahy a Premium příslušenství (náhradní utěrka, velký kulatý kartáč a Power tryska).

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy