Jak často byste měli uklízet?

Jak často byste měli uklízet?

Někdo úklid miluje, jiný nenávidí. Ale věnovat se mu musíme všichni, pokud se nechceme doma brodit špínou. Jak často uklízíte vy? A jak často doporučují uklízet odborníci a vědci?

Existuje nepořádek, který vidíte na první pohled, ať už jde o špinavé nádobí, prádlo čekající na vyprání, blátivé otisky psích tlapek nebo drobky od snídaně. Na druhé straně ale stojí nečistoty „neviditelné“, ale zato všudypřítomné, zkrátka takové, které lidské oko na první pohled neprokoukne. Jakým způsobem a jak často byste se měli věnovat odstraňování této mikrobiální špíny?

Jděte na to vědecky

Věřte, nebo ne – tématem neviditelných nečistot se zabývají i seriózní vědecké studie a výzkumy vedené ostřílenými mikrobiology. Řešilo se v nich třeba i to, jestli je, když dojde na bakterie a další mikroorganismy, špinavější záchodové prkénko, nebo houbička na nádobí. A i když byste možná tipovali opačný výsledek, více bakterií se vyskytuje na houbičce.

Jak se věda a technologie posouvají kupředu, objevují se nové důmyslné metody, jak v domácnosti dosáhnout perfektní čistoty. Zároveň přibývá alergiků, kteří potřebují domov zbavit všech alergenů a dalších potenciálně dráždivých mikro nečistot.

Můžete být zastánci „zdravé špíny“, která posiluje imunitu, ale trocha vědeckého přístupu nikdy neuškodí. Čistotou v domácnosti se zabývá třeba článek na portálu nbcnews.com, v němž se o své poznatky podělili Jason Tetro, mikrobiolog z kanadské University of Guelph, a expertka na domácí úklid Betty Rapinchuk. Společně sestavili úklidová doporučení, která domov zbaví bakterií, plísní a dalších nežádoucích mikroorganismů. Jak by měl takový úklid s vědeckými základy vypadat?

  • Postele byste kvůli roztočům, prachu a odumřelým částečkám kůže, které ulpívají hlavně v prostěradle, měli převlékat nejméně jednou za dva týdny. Povlečení pak oba experti doporučují prát při vysokých teplotách. Tato rada má něco do sebe – už proto, jak je příjemné zachumlat se do čerstvě povlečených voňavých peřin.
  • Ručníky a utěrky by měly putovat do koše se špinavým prádlem každé dva dny. Rizikové může být třeba porcování syrového masa, po kterém si umyjete a usušíte ruce nebo otřete kuchyňskou linku. Potenciálně kontaminované textilie musí jít ihned do pračky a tam absolvovat prací program s vysokou teplotou. Pokud ale dny trávíte v práci a v koupelně si jen ráno a večer vyčistíte zuby a dáte si sprchu, přežije ručník déle než dva dny.
  • Uklidit koupelnu byste podle odborníků měli jednou týdně. To znamená vytřít podlahu, vydezinfikovat toaletu, vyprat předložky a případně i závěs ve sprše a umýt samotnou sprchu či vanu. Umyvadlo si podle nich zaslouží dezinfekci každý den, abyste ho zbavili nežádoucích bakterií.

NÁŠ TIP:

Poctivý úklid koupelny obnáší moře času, který nikdo normální úklidu věnovat nechce. A proto je skvělé, že je tu Kärcher a jeho parní čističe. Třeba parní čistič SC 4, který má dost výměnných hubic na to, abyste s ním v koupelně zvládli snadno a rychle uklidit a vydezinfikovat podlahy, obklady, vanu, umyvadla, sprchový kout i vodovodní baterie. Rychle, silou páry a bez chemie tak nejen v koupelně, ale třeba i v kuchyni zlikvidujete viditelnou i neviditelnou špínu. A s ní i nečistoty usazené ve spárách, vodní kámen i ty zmíněné bakterie. A na dlouho! Navíc k němu můžete připojit i parní žehličku a v ušetřeném čase zpacifikovat hory prádla. Za polovinu času než s obyčejnou žehličkou!

  • Houbička na nádobí by měla putovat do koše jednou za tři nebo čtyři dny. Samozřejmě v závislosti na tom, jak často v dané dny vaříte, myjete sporák, nádobí nebo kuchyňskou linku. I toto doporučení má něco do sebe, protože jen máloco je tak odpudivé jako stará houbička, která navíc přichází do styku s nádobím, ze kterého se jí.
  • Vysávání či vytírání podlah jako takových doporučují experti jednou týdně. „Přejet“ rovnou můžete i potahy na křeslech nebo gauči. Protože prach se rád drží přesně v takových místech. Pokud si chcete vysávání a vytírání zpříjemnit, opět vám pomůže žluto-černá flotila Kärcher.

Více tipů na téma čištění a úklid:

 

Pomocníci pro zdravější domov

Parní čistič SC 2 Deluxe EasyFix

Parní čistič SC 2 Deluxe EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY a BAKTERIEMI. LED kroužek zobrazující provozní režim a EasyFix flexibilní sada na podlahy. Účinný na všechny tvrdé povrchy v domácnosti.
Ruční zametací stroj S 6 Twin

Ruční zametací stroj S 6 Twin

Celoročně ideální pro větší a širší plochy a důkladnou čistotu až ke kraji: zametací stroj S 6 Twin se 2 postranními kartáči, nádobou na zametené nečistoty 38 l a šířkou zametání 860 mm.
Parní čistič SC 1 EasyFix

Parní čistič SC 1 EasyFix

Parní čistič Kärcher si poradí i s KORONAVIRY a BAKTERIEMI. EasyFix obsahuje navíc sadu pro čištění podlah. Důkladně a bez chemie hygienicky vyčistí všechny běžné tvrdé povrchy v domácnosti.
Tepovač SE 6.100

Tepovač SE 6.100

Tepovač SE 6.100, tj. důkladná čistota do hloubky vláken (extrakce s nástřikem). Navíc s hubicí pro čištění polstrování a komfortním systémem 2v1 s integrovanou sací hadicí k nástřiku.
SC 3 Upright EasyFix

SC 3 Upright EasyFix

Parní mop Kärcher si poradí i s KORONAVIRY a BAKTERIEMI. Je lehký, snadno se ovládá, čistí bez chemie a postará se hygienu všech běžných tvrdých ploch v domácnosti.
Vysavač s vodním filtrem DS 6

Vysavač s vodním filtrem DS 6

Bezsáčkový vysavač s vodním filtrem DS 6 je tím pravým přístrojem pro váš zdravý domov. Kromě čištění podlah se stará i o čistý vzduch (až o 99,5 % od veškerých nečistot).
Tepovač SE 5.100

Tepovač SE 5.100

Tepovač SE 5.100 je vhodný na čištění kobercových a tvrdých podlahových krytin. Použitelný zároveň i jako vysavač na mokré a suché vysávání.

Staňte se součástí světa čištení Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři nebo myslíte zeleně, předejte vaše užitečné nápady a zkušenosti dál.

Vase pribehy

Vyprávějte své historky z úklidu

Poslat příběh
Obrázky k článku (max. velikost 2MB)
souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účel blogu
* označuje povinné položky

Děkujeme za Váš příběh!

Úspěšně jsme ho přijali a budeme Vás informovat o jeho zvěřejnění.