Kde všude se dá využít srážková voda?

Kde všude se dá využít srážková voda?

Čím déle žiju mimo město a vnímám přírodu kolem sebe, tím víc začínám rozumět generaci našich babiček, která vodu vždycky – dokonce i v době, kdy jí bylo oproti dnešku dost – považovala za vzácnost. Teď se jí voda stává opravdu. Tak trochu se bojím, že tu svou „modlitbu za vodu“ brzy budeme odříkávat všichni. A na rozdíl od stejnojmenné dechberoucí písničky od Hradišťanu, u níž mě vždycky krásně mrazí, nám při ní vůbec nebude hezky…

Dokud jsem žila ve městě nebo na zahradu zavítala jen u babičky, abych den dva pomohla, fakt jsem to vůbec neviděla. Co? Jak všude žalostně chybí voda. Že je tráva polovinu léta spálená suchem, že ovoce na stromě nedozrává ve šťavnaté kousky, ale pomalu „zasychá“, že je hlína rozpukaná tak, že vás to bolí, a že třeba v Otavě, ve které jsem se celé dětství mohla koupat, se rok co rok můžu leda tak projít – protože vody je sotva po kotníky.

Babiččiny stesky typu „zalévej jen k jednotlivým cibulím/česnekům, trsům jahod, neplýtvej vodou na celý záhon“ jsem nikdy nechápala a považovala to za zbytečně otravné opatření, protože zalévání pak dlouho trvalo a mnohem víc z něj bolely ruce (vodu jsem pochopitelně tahala v konvích). Stejně tak se zdála přehnaná varování z televize a rádia o tom, že lidé nemají napouštět bazény pitnou vodou, že mají šetřit tou při splachování či sprchování… Protože tak to je: dokud se obklopujete komfortem vody z kohoutku a řešíte leda tak kytky na balkoně, je vám to jedno. Jenže, už třetím rokem se na to dívám jinak. A upřímně, nějak si v posledních letech nedokážu napustit bez výčitek svědomí ani pořádnou vanu.

Šťastná žena s dešťovou vodou

Že to nezní moc optimisticky, vím. Ale když jsou zahrady, domy a studny kolem mě v takovém stavu, že už na začátku prázdnin, po relativně chladných i deštivých dnech, tahám hadici od nás k sousedům, abych jim „půjčila“ trochu dešťovky z naší nádrže, optimistické to není. A přestože bych osobně díky dobré studni i štědré zásobě dešťové vody mohla nad nějakým šetřením mávat rukou, nemávám. A krok za krokem vymýšlím, co bychom doma ještě mohli. Zatím je to tak, že: 

 1. Splachujeme dešťovkou – přestože je to vlastně jen „pár litrů“, přestože se kvůli tomu muselo kopnout do země, přestože je třeba sem tam vyčistit nějaké ty filtry, mně to za to stojí. 
 2. Vytíráme dešťovkou – možná překvapivý nápad, ale… voda v nádrži je čistá a já nevidím důvod, proč ji nevyužít i pro úklid v domě. Navíc, uklízím s Kärcherem, takže jí ani moc nepotřebuju. Pokud vytírám klasickým mopem, vždycky před tím vyluxuju. A jestliže sáhnu po parním mopu, do kterého přece jen raději vodu natočím ze studny… spotřeba je oproti klasickému vytírání zanedbatelná. 
 3. Zaléváme dešťovkou – což je asi logické. Ale ani tak s ní neplýtvám. Mohla bych chodit po zahradě a královsky ji celou zavlažit každý den, ale dělám to s rozmyslem. Co já vím, jak dlouho nebude pršet? Dělám tedy to, co mě nikdy nebavilo – nezaliju celý záhon dýní, ale poctivě, konví, naliju vodu jen ke každé z nich. A pochopitelně, pro dešťovou vodu si dojdu, i když zalévám kytky v interiéru. 
 4. Chystáme zavlažovací systém. Přesný, cílený, ekologický. Protože ho bude řídit inteligentní zavlažovací jednotka, která podle vlhkosti vzduchu sama dokáže dávkovat potřebnou závlahu (dle vašeho načasování).
 5. Zaléváme vodou z dětského bazénku. Na velký bazén doma jsme to nedotáhli a asi ani nedotáhneme. Ale pokud bych nějaký měla, určitě bych jej plnila po dohodě se správou vodovodů a kanalizací, která bez toho, že „vytáhnete“ všechny vodní zásoby v okolí, jezdí plnit bazény cisternami. My máme jen malý, dětský, nafukovací, v němž vodu pravidelně měníme – a samozřejmě ji použijeme na zalévání. Sehnat lze i přenosnou filtraci, pokud by vás ten kolotoč čištění moc nebavil. 

Když jste (zatím) bez dešťovky

Pokud můžete dešťovou vodu leda tak chytat pod okapem, nezoufejte. I to se vyplatí (přírodě i vám). Dokonce už existují i speciální zahradní pomocníci, kteří vám pak zalévání ze sudů s vodou usnadní – třeba jako skvělé sudové čerpadlo. Takže to nakonec bude bez těch těžkých konví. Ale jestli nemůžete ani to, pojďte si projít pár rad, jak šetřit vodou doma. Co je zdánlivě zbytečné, dokáže velké zázraky a ušetří stovky litrů vody ročně. Snadno totiž dokážete:

 • regulovat množství vody na splachování (existuje tzv. WC stop)
 • regulovat množství vody při sprchování a mytí rukou (úsporné pákové baterie s tzv. perlátorem jsou samozřejmostí)
 • pořídit termostatické hlavice (protože nečekáte dlouho, až začne téct správně teplá voda)
 • vypínat vodu, když si čistíte zuby, mydlíte ruce nebo nanášíte šampon na vlasy
 • ušetřit vodu i při praní prádla (hodně zmůže nákup nových praček, které ušetří oproti starým třeba i 100 litrů a více na jeden prací cyklus, zvlášť ty, které pojmou hodně prádla – a vy je určitě dokážete vytížit na maximum, protože jen plně nabušená pračka znamená ekologicky šetrné praní, ne že do ní hodíte dvě trička)
 • řádně plnit myčku: úplně do posledního prázdného místa. Na ruční mytí se vykašlete. Myčka spotřebuje třeba jen 9 l vody na jeden program, vy na stejné množství nádobí minimálně trojnásobek (u mytí pod tekoucí vodou ještě mnohem více). 

A taky o té vodě hodně mluvte s dětmi. Fakt, že jí bude vzhledem ke zvyšujícím se horkům spíše ubývat, je jeden z těch, na které se můžete bohužel spolehnout… A budou-li se umět obejít bez jejího plýtvání, jednou jim to dost možná hodně usnadní život. 

Jana

Pomocníci v péči o zahradu

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů. Baterie není součástí dodávky.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Bateriová strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set včetně baterie 18 V a rychlonabíječky.Multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Bateriová teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery, kterou lze jednoduše dosáhnout na všechny větve ve výšce až 4 metry. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy. Baterie není součástí dodávky.
Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Bateriové nůžky na trávu GSH 18-20 Battery pro dokonalou linii. Pro přesné výsledky stříhání a tvarování keřů. Baterie není součástí dodávky.
Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Bateriová sekačka LMO 18-36 Battery je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Multifunkční postřikovací pistole

Multifunkční postřikovací pistole

Jednoduchá multifunkční postřikovací pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2 v 1 pro vaši zahradu: Osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin - zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Staňte se součástí světa čištení Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři nebo myslíte zeleně, předejte vaše užitečné nápady a zkušenosti dál.

Vase pribehy

Vyprávějte své historky z úklidu

Poslat příběh
Obrázky k článku (max. velikost 2MB)
souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účel blogu
* označuje povinné položky

Děkujeme za Váš příběh!

Úspěšně jsme ho přijali a budeme Vás informovat o jeho zvěřejnění.