4 + 4 tipy jak šetřit vodou

4 + 4 tipy jak šetřit vodou

Voda, kterou v našich zeměpisných šířkách řada lidí považuje za samozřejmost, se v posledních letech stává stále vzácnější komoditou. Krajina je vyprahlá, léta jsou horká a suchá, a proto je třeba hledat nové způsoby, jak s životodárnou tekutinou zbytečně neplýtvat. Jak na to? Začněte třeba tím, že na maximum využijete dešťovou vodu.

Že jste zatím nedostatek vody nezaznamenali? Zkuste vyrazit do přírody nebo na venkov. Uvidíte rozpukanou půdu, trávu, která je polovinu léta spálená suchem, nebo ovoce, jež nedozrává do šťavnatých plodů, ale pomalu „zasychá“. A v řece, kde jste v dětství dělali první nesmělá plavecká tempa, vám dnes voda bude po kotníky.

Babiččiny dávné rady, abyste při zalévání záhonu mířili na konkrétní plody, najednou začínají dávat smysl. A stejné je to i se „sbíráním“ dešťové vody do sudu nebo jiné nádoby. Když jste byli dětmi, možná jste tahání dešťovky v konvích považovali za zbytečnou námahu. Ale pokud se dnes vypravíte mimo město, zjistíte, že nedostatek vody řeší více lidí, než byste čekali.

Jak neplýtvat vodou z nebe?

Jestliže bydlíte v bytě, schraňování dešťové vody se vás příliš netýká. Ale pokud obýváte rodinný domek nebo jezdíte na chatu či chalupu, můžete dešťovku zužitkovat. A to klidně i v případě, že se vaší lokality extrémní sucho prozatím netýká. Na co ji můžete bez výčitek použít?

  1. Splachování WC

Zdá se vám toto řešení jako návrat do minulosti? To sice ano, ale buďte si jistí, že trocha nepohodlí za dobrý pocit stojí. I když si možná na udržitelnější metodu splachování budete muset chvilku zvykat, každých pár litrů ušetřené pitné nebo studniční vody se počítá.

  1. Vytírání podlahy

I když dešťovka samozřejmě není vhodná k pití, jde v podstatě o čistou vodu, která je na vytření podlahy ideální. Abyste si usnadnili práci, nezapomeňte podlahu před vytíráním vysát. Díky tomu na podlaze zůstane minimum nečistot.

  1. Zalévání

Dešťovkou můžete zalévat jak venkovní zeleň, tak i pokojové rostliny, pokud tedy nebudete líní skočit pro vodu ven. Nechcete nebo nemůžete se namáhat s těžkými konvemi? Pořiďte si praktické sudové čerpadlo. A i když je dešťová voda zadarmo, neplýtvejte s ní. Nikdy totiž nevíte, za jak dlouho bude pršet.

  1. Chytré zavlažování

Chcete se v péči o zahrádku posunout na vyšší a ekologičtější level? Pak popřemýšlejte o zavlažovacím systému s inteligentní jednotkou, která podle vlhkosti vzduchu sama dokáže dávkovat potřebnou závlahu – přesně tam, kde je jí nejvíc potřeba.

Šetřit můžete i bez dešťovky

Ať už bydlíte v bytě, kde shromažďování dešťovky není možné, nebo jste se k tomu zkrátka zatím nedostali, můžete i tak dodržovat pár jednoduchých pravidel, která snižují spotřebu vody.

  • Regulujte množství vody na splachování, ať už tím, že stisknete správné tlačítko, nebo pomocí tzv. WC stopu.
  • Neplýtvejte vodou při sprchován, mytí rukou nebo čištění zubů. S tím vám pomohou pákové baterie a perlátory, které snižují průtok vody kohoutkem, ale také termostatické hlavice pro snadnější nastavení teploty.
  • Vyberte si takovou pračku, která bude při praní šetřit vodu. Moderní spotřebiče zvládnou ve srovnání s těmi staršími ušetřit až 100 a více litrů vody na jeden prací cyklus.
  • Myčku vždy naplňte nádobím, a to do posledního prázdného místa. Zatímco úsporná myčka spotřebuje na jedno umytí nádobí třeba jen 9 litrů vody, při ručním mytí jí vyplýtváte až trojnásobek.

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy