4 + 4 tipy jak šetřit vodou
Voda, kterou v našich zeměpisných šířkách řada lidí považuje za samozřejmost, se v posledních letech stává stále vzácnější komoditou. Krajina je vyprahlá, léta jsou horká a suchá, a proto je třeba hledat nové způsoby, jak s životodárnou tekutinou zbytečně neplýtvat. Jak na to? Začněte třeba tím, že na maximum využijete dešťovou vodu.
Že jste zatím nedostatek vody nezaznamenali? Zkuste vyrazit do přírody nebo na venkov. Uvidíte rozpukanou půdu, trávu, která je polovinu léta spálená suchem, nebo ovoce, jež nedozrává do šťavnatých plodů, ale pomalu „zasychá“. A v řece, kde jste v dětství dělali první nesmělá plavecká tempa, vám dnes voda bude po kotníky.
Babiččiny dávné rady, abyste při zalévání záhonu mířili na konkrétní plody, najednou začínají dávat smysl. A stejné je to i se „sbíráním“ dešťové vody do sudu nebo jiné nádoby. Když jste byli dětmi, možná jste tahání dešťovky v konvích považovali za zbytečnou námahu. Ale pokud se dnes vypravíte mimo město, zjistíte, že nedostatek vody řeší více lidí, než byste čekali.
Jak neplýtvat vodou z nebe?
Jestliže bydlíte v bytě, schraňování dešťové vody se vás příliš netýká. Ale pokud obýváte rodinný domek nebo jezdíte na chatu či chalupu, můžete dešťovku zužitkovat. A to klidně i v případě, že se vaší lokality extrémní sucho prozatím netýká. Na co ji můžete bez výčitek použít?
-
Splachování WC
Zdá se vám toto řešení jako návrat do minulosti? To sice ano, ale buďte si jistí, že trocha nepohodlí za dobrý pocit stojí. I když si možná na udržitelnější metodu splachování budete muset chvilku zvykat, každých pár litrů ušetřené pitné nebo studniční vody se počítá.
-
Vytírání podlahy
I když dešťovka samozřejmě není vhodná k pití, jde v podstatě o čistou vodu, která je na vytření podlahy ideální. Abyste si usnadnili práci, nezapomeňte podlahu před vytíráním vysát. Díky tomu na podlaze zůstane minimum nečistot.
-
Zalévání
Dešťovkou můžete zalévat jak venkovní zeleň, tak i pokojové rostliny, pokud tedy nebudete líní skočit pro vodu ven. Nechcete nebo nemůžete se namáhat s těžkými konvemi? Pořiďte si praktické sudové čerpadlo. A i když je dešťová voda zadarmo, neplýtvejte s ní. Nikdy totiž nevíte, za jak dlouho bude pršet.
-
Chytré zavlažování
Chcete se v péči o zahrádku posunout na vyšší a ekologičtější level? Pak popřemýšlejte o zavlažovacím systému s inteligentní jednotkou, která podle vlhkosti vzduchu sama dokáže dávkovat potřebnou závlahu – přesně tam, kde je jí nejvíc potřeba.
Šetřit můžete i bez dešťovky
Ať už bydlíte v bytě, kde shromažďování dešťovky není možné, nebo jste se k tomu zkrátka zatím nedostali, můžete i tak dodržovat pár jednoduchých pravidel, která snižují spotřebu vody.
- Regulujte množství vody na splachování, ať už tím, že stisknete správné tlačítko, nebo pomocí tzv. WC stopu.
- Neplýtvejte vodou při sprchován, mytí rukou nebo čištění zubů. S tím vám pomohou pákové baterie a perlátory, které snižují průtok vody kohoutkem, ale také termostatické hlavice pro snadnější nastavení teploty.
- Vyberte si takovou pračku, která bude při praní šetřit vodu. Moderní spotřebiče zvládnou ve srovnání s těmi staršími ušetřit až 100 a více litrů vody na jeden prací cyklus.
- Myčku vždy naplňte nádobím, a to do posledního prázdného místa. Zatímco úsporná myčka spotřebuje na jedno umytí nádobí třeba jen 9 litrů vody, při ručním mytí jí vyplýtváte až trojnásobek.
Pomocníci v péči o zahradu
Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher
Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.
