Čištění zámkové dlažby snadno a pohodlně

Čištění zámkové dlažby snadno a pohodlně

Ať se o ni staráte sebepečlivěji, je občas nutné zámkovou dlažbu vyčistit důkladně.

Na co je „zámkovka“ náchylná

V úvodu si pojďme vyjmenovat úporné nečistoty, se kterými asi všichni bojují nejčastěji:

  • drobné úniky motorového oleje z auta,
  • jakékoliv mastné skvrny a fleky,
  • žvýkačky,
  • barvy, spreje, graffiti,
  • prorůstání vegetace ve spárách.

Jak zámkovou dlažbu správně čistit

Nejdříve je nutné zbavit se nejhrubších nečistot, jako je nanesené bahno či rostoucí mechy a lišejníky. Při mechanickém čištění si často vystačíte jen se škrabkou na spáry či kartáčem na čištění zámkové dlažby, my ale doporučujeme vzít si na pomoc stroje, které usnadní práci a ušetří čas. S plevelem si poradí odstraňovač plevele s rotační hlavou. Pokud je vaše betonová dlažba napadena mechy, lišejníky, houbami nebo třeba řasami, doporučujeme ihned po odplevelení použít ekologicky odbouratelné herbicidní a fungicidní prostředky, které tyto rostliny spolehlivě odstraní. Šetrnější metodou je napařování nebo přímo polévání plevele vroucí vodou. Ta zahubí celou rostlinku včetně kořenů. Tuto metodu je je možné využít na jaře, nebo po mechanickém čištění.

> Více o odstranění plevelů

Poté se věnujte hloubkovému znečištění, jako jsou olejové a jiné skvrny. Pro tyto účely lze sáhnout po chemii na čištění zámkové dlažby. S chemií buďte opatrní, zejména ve chvíli, kdy čistíte povrchy v blízkosti bazénu, zahrádky nebo studny. Chemické čističe zámkové dlažby jsou totiž agresivní látky, které se vsakují do půdy. Na druhou stranu jde ale o velmi účinnou metodu, pomocí které se zbavíte například zaschlé mastnoty či skvrn od malty.

Někdo se na dlažbu vrhá s rýžovým kartáčem, škrabkou a nákoleníky, někdo dává přednost efektivní a méně náročné variantě jakou je vysokotlaký čistič. Zde je ale nutná jistá praxe. Není žádoucí, abyste vysokým tlakem vyplavili ze spár spolu s nečistotami a usazeninami křemičitý písek a poškodili povrch dlažby. Na toto je vhodné použít s vysokotlakým čističem i nástavný kartáč. Po vysokotlakém mytí je třeba dosypat do spár mezi jednotlivými dlaždicemi vymývaný písek.

 

Více tipů na téma čištění a úklid na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o zahradu

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

TELESKOPICKÉ NŮŽKY NA ŽIVÝ PLOT PHG 18-45 BATTERY

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 45 = řezná delka 45 cm) s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

STRUNOVÁ SEKAČKA LTR 18-30 BATTERY SET

AKU strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set (18 = bateriová platforma 18 V, 30 = průměr záběru struny 30 cm) včetně baterie 18 V a rychlonabíječky je multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

TELESKOPICKÁ ŘETĚZOVÁ PILA PSW 18-20 BATTERY

AKU teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka lišty 20 cm) snadno dosáhne na všechny větve ve výšce až 4 metrů. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy.
NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

NŮŽKY NA TRÁVU GSH 18-20 BATTERY

AKU nůžky na trávu GSH 18-20 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 20 = délka střihu s lištou na keře 20 cm) pro dokonalou linii a přesné výsledky stříhání a tvarování keřů.
SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

SEKAČKA NA TRÁVU LMO 18-36 BATTERY

AKU sekačka na trávu LMO 18-36 Battery (18 = bateriová platforma 18 V, 36 = pracovní šírka 36 cm) je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky.
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Zavlažovací pistole multifunkční

Zavlažovací pistole multifunkční

Jednoduchá multifunkční zahradní pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2v1 pro vaši zahradu - osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin. Zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy