Čištění zámkové dlažby snadno a pohodlně

Čištění zámkové dlažby snadno a pohodlně

Ať se o ni staráte sebepečlivěji, je občas nutné zámkovou dlažbu vyčistit důkladně.

Na co je „zámkovka“ náchylná

V úvodu si pojďme vyjmenovat úporné nečistoty, se kterými asi všichni bojují nejčastěji:

  • drobné úniky motorového oleje z auta,
  • jakékoliv mastné skvrny a fleky,
  • žvýkačky,
  • barvy, spreje, graffiti,
  • prorůstání vegetace ve spárách.

Jak zámkovou dlažbu správně čistit

Nejdříve je nutné zbavit se nejhrubších nečistot, jako je nanesené bahno či rostoucí mechy a lišejníky. Při mechanickém čištění si často vystačíte jen se škrabkou na spáry či kartáčem na čištění zámkové dlažby, my ale doporučujeme vzít si na pomoc stroje, které usnadní práci a ušetří čas. S plevelem si poradí odstraňovač plevele s rotační hlavou. Pokud je vaše betonová dlažba napadena mechy, lišejníky, houbami nebo třeba řasami, doporučujeme ihned po odplevelení použít ekologicky odbouratelné herbicidní a fungicidní prostředky, které tyto rostliny spolehlivě odstraní. Šetrnější metodou je napařování nebo přímo polévání plevele vroucí vodou. Ta zahubí celou rostlinku včetně kořenů. Tuto metodu je je možné využít na jaře, nebo po mechanickém čištění.

> Více o odstranění plevelů

Poté se věnujte hloubkovému znečištění, jako jsou olejové a jiné skvrny. Pro tyto účely lze sáhnout po chemii na čištění zámkové dlažby. S chemií buďte opatrní, zejména ve chvíli, kdy čistíte povrchy v blízkosti bazénu, zahrádky nebo studny. Chemické čističe zámkové dlažby jsou totiž agresivní látky, které se vsakují do půdy. Na druhou stranu jde ale o velmi účinnou metodu, pomocí které se zbavíte například zaschlé mastnoty či skvrn od malty.

Někdo se na dlažbu vrhá s rýžovým kartáčem, škrabkou a nákoleníky, někdo dává přednost efektivní a méně náročné variantě jakou je vysokotlaký čistič. Zde je ale nutná jistá praxe. Není žádoucí, abyste vysokým tlakem vyplavili ze spár spolu s nečistotami a usazeninami křemičitý písek a poškodili povrch dlažby. Na toto je vhodné použít s vysokotlakým čističem i nástavný kartáč. Po vysokotlakém mytí je třeba dosypat do spár mezi jednotlivými dlaždicemi vymývaný písek.

 

Více tipů na téma čištění a úklid na Kärcher radí

 

Pomocníci v péči o zahradu

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Teleskopické nůžky na živý plot PHG 18-45 Battery

Bateriové teleskopické nůžky na živé ploty PHG 18-45 Battery s prodlužovacím nástavcem umožňují stříhání bez žebříku. Úhlově nastavitelná hlava nůžek umožňuje stříhání různých tvarů. Baterie není součástí dodávky.
Starter kit Battery Power 18/50

Starter kit Battery Power 18/50

Vč. vyměnitelné baterie 18 V / 5,0 Ah Battery Power a 18V rychlonabíječky: Starter Kit Battery Power 18/50 pro použití ve všech zařízeních bateriové platformy Kärcher 18 V.
Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set

Bateriová strunová sekačka LTR 18-30 Battery Set včetně baterie 18 V a rychlonabíječky.Multitalent pro čisté okraje trávníku, ergonomickou práci a pohodlné sekání v rozích.
Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery

Bateriová teleskopická řetězová pila PSW 18-20 Battery, kterou lze jednoduše dosáhnout na všechny větve ve výšce až 4 metry. Pro bezpečnou a komfortní péči o stromy. Baterie není součástí dodávky.
Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Nůžky na trávu GSH 18-20 Battery

Bateriové nůžky na trávu GSH 18-20 Battery pro dokonalou linii. Pro přesné výsledky stříhání a tvarování keřů. Baterie není součástí dodávky.
Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Sekačka na trávu LMO 18-36 Battery

Bateriová sekačka LMO 18-36 Battery je extrémně obratná a lehká. Se snadným centrálním čtyřstupňovým nastavením žací výšky. Baterie není součástí dodávky
Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka K 5 Full Control Home + rotační kartáč

Tlaková myčka je vhodná pro pravidelné čištění středně silných nečistot v domácnosti. S plošným výkonem 40 m²/h.
Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5

Zavlažovací automat WT 5 zcela sám spouští a zastavuje zavlažování zahrady. Doba zavlažování může být individálně a přesně naprogramována.
Multifunkční postřikovací pistole

Multifunkční postřikovací pistole

Jednoduchá multifunkční postřikovací pistole se 3 obrysy postřiku: sprcha, bodový a kuželový paprsek. S aretovatelným spouštěčem je ideální pro trvalé zavlažování nejrůznějších rostlin.
Zahradní sprcha

Zahradní sprcha

Řešení 2 v 1 pro vaši zahradu: Osvěžující požitek ze sprchování nebo plnohodnotná zalévací tyč k efektivnímu zavlažování rostlin - zahradní sprcha se dá rychle sestavit a je velmi skladná.

Staňte se součástí světa čištení Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři nebo myslíte zeleně, předejte vaše užitečné nápady a zkušenosti dál.

Vase pribehy

Vyprávějte své historky z úklidu

Poslat příběh
Obrázky k článku (max. velikost 2MB)
souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účel blogu
* označuje povinné položky

Děkujeme za Váš příběh!

Úspěšně jsme ho přijali a budeme Vás informovat o jeho zvěřejnění.