Jak správně umýt auto

Jak správně umýt auto

Staráte se o vaše auto sami tak jako já, nebo jeho čištění pravidelně svěřujete do rukou profesionálů? V obou případech je třeba dávat pozor. Na co? Dám vám pár tipů, čeho byste se měli při mytí auta vyvarovat a na co se zaměřit.

Dopřejte vašemu autu péči, kterou si zaslouží

Kdyby se vás přátelé zeptali, co dělá váš miláček, a vy místo o dětech, partnerce či svém psovi začali rozebírat, čím jste si vybavili interiér auta, či sdělili své obavy ohledně funkce převodovky, určitě si své auto myjete a voskujete sami. Je to však mnohem víc, než jen vzít zahradní hadici, připojit ji k vodovodnímu kohoutku, pustit vodu, auto s ní opláchnout a dělat, že je čisté.

Myjte bez škrábanců

S mycí houbou se auta myjí docela dobře. Napadlo vás ale někdy, jaký vliv má mechanické odstraňování nečistot na lak vašeho auta? Houba má rovný povrch a zachytává v sobě zrníčka prachu a jiné drobné nečistoty. Ty pak v houbě jezdí po celém autě a mají na svědomí vznik jemných škrábanců na kapotě nebo střeše, které uvidíte jen na přímém slunci.  Zvolte proto raději utěrku z mikrovlákna, která rovný povrch nemá. Nic nezkazíte ani vysokotlakým čističem. Takové mytí je pro lak šetrnější a nečistoty účinně a bez námahy odstraníte jen roztokem vody a šamponu. Tlak,který voda na čištěný povrch vyvíjí, sám napomůže rychlejšímu oddělení nánosů špíny, které následně rychle spláchne. Tím, že je voda usměrňována do paprsku, nespotřebujete jí tolik, jako kdybyste použili pouze hadici napojenou na vodovodní řád.

Škrábance na laku mohou vzniknout ale i jinak. Auto můžete poškrábat třeba náramkovými hodinkami, prsteny nebo přezkami na pásku u kalhot. Proto než se do pečování o vašeho miláčka pustíte, převlékněte se. Budete se cítit pohodlně a práce vám půjde lépe od ruky. Zároveň předejdete nežádoucím nehodám v podobě drápanců na blatníku, až budete z čelního skla seškrabávat třeba zaschlý hmyz.

Jeden kyblík s vodou nestačí. Připravte si dva. Jeden na čistou vodu, ve které utěrku vymácháte od těch nejdrsnějších nečistot, a druhý na roztok vody s čisticím prostředkem, kde žínku propláchnete od těch jemnějších nečistot. Tím výrazně eliminujete výskyt zrníček prachu v utěrce a ta nebude vytvářet na laku ty drobné škrábance, které jsme zmínili. Kromě dvou kbelíků byste také měli používat minimálně dvě žínky – jednu na auto a druhou na kola. Nečistoty od brzdění, které ulpívají na předních kolech, jsou sice mikroskopické, ale pořád pevné částice, které mohou napáchat velkou škodu.

Co všechno byste měli u auta čistit?

Neměli byste používat jiné čisticí prostředky, než ty, které jsou k mytí auta určené. Jiné čisticí prostředky mohou z karoserie odstranit i vrstvu starého vosku, který by na autě měl zůstat zachován. Prostředky na mytí nádobí tedy nechte hospodyňkám v kuchyni na odmaštění připečených kastrolů a sáhněte raději po autošamponu. Snaha za každou cenu ušetřit vás totiž může v konečném důsledku vyjít velmi draho.

Myjte i ty části vozu, která nejsou vidět na první pohled. Zejména u starších aut se vyplatí vystříkat podběhy vodou. Odstraníte tak zaschlé bláto, vlhké listí nebo třeba posypovou sůl. Pokud tam tyto nečistoty zůstanou, udržují vlhkost a mohou způsobit až rezivění. Důležitý je i prostor pod víčkem nádrže, vnitřní prahy dveří, víko zavazadlového prostoru.

Vzhledem k tomu, že voda, kterou na mytí běžně používáte, není destilovaná ani dokonale čistá, zato má v sobě celkem dost minerálů, neměli byste vůz nechávat samovolně schnout jen tak na sluníčku. Na kapotě by se Vám mohly objevit zaschlé kapky či fleky, a to jak viditelné buď pouhým okem, nebo při přímém slunci pod určitým úhlem. Využijte proto k utření povrchu čištěného vozu dosucha jemný hadřík. Celý čisticí proces pak završíte vrstvou vosku. Vůz tak získá další ochrannou vrstvu laku a bude se blýskat jako nový.

Svěřte péči o vůz profesionálům

Pokud se řadíte do kategorie „těch druhých“ a v garáži netrávíte více jak dvě hodiny denně, svěřte péči o karoserii vašeho vozu opravdovým profesionálům. Na trhu je spousta firem zabývajících se ručním mytím vozidel, ale zdaleka ne všechny jsou kvalitní. Ne vždy také platí, že drahá služba je kvalitní služba. Jak kvalitní provozovatele poznáte? Kdo svou práci bere seriozně, váží si zákazníků a záleží mu na dojmu, který na ně udělá, vás určitě nepřivítá v prostředí, které spíše připomíná zaneprázdněnou autodílnu, než “wellness”, které chcete vašemu autu dopřát. Vždy by měl mít pracovní příslušenství v dobré kondici a profesionální čisticí prostředky. Pokud najdete při převzetí vozu nedostatky, měl by vám vyjíst vstříc a doladit čištění auta k vaší spokojenosti.

Pomocníci v péči o vozidlo

Tlaková myčka K 2 Universal

Tlaková myčka K 2 Universal

Kompaktní tlaková myčka K 2 Universal usnadní příležitostný úklid terasy i čištění zahradního nábytku. Navíc je lehká a snadno se přenáší.
Ruční tlaková myčka KHB 6 Battery Set

Ruční tlaková myčka KHB 6 Battery Set

Ruční tlaková myčka KHB 6 aku set šetrně vyčistí zahradní nábytek i jízdní kolo. Navíc je lehká a snadno se ovládá. Dodáváme včetně baterie a nabíječky.
AKU Vysavač na mokré a suché nečistoty WD 1 Compact Battery Set

AKU Vysavač na mokré a suché nečistoty WD 1 Compact Battery Set

Všestranný aku vysavač WD 1 Compact Battery Set zvládne mokré i suché vysávání. Díky speciálnímu příslušenství si poradí i s úklidem vozu. Dodáváme včetně 18V baterie a nabíječky.
Víceúčelový vysavač WD 4 Car

Víceúčelový vysavač WD 4 Car

Víceúčelový vysavač WD 4 Car s vysokým sacím výkonem je přizpůsoben pro čištění interiérů aut. Tento vysavač do auta nabízí praktické násady a nádrž o objemu 20 l i na mokré nečistoty.
Tlaková myčka K 3 Full Control Car

Tlaková myčka K 3 Full Control Car

Bohužel, požadovaný produkt již není součástí vašeho aktuálního sortimentu. Příslušenství, čisticí prostředky a návod k obsluze jsou stále k dispozici.
Tlaková myčka K 5 Full Control Car and Home

Tlaková myčka K 5 Full Control Car and Home

Bohužel, požadovaný produkt již není součástí vašeho aktuálního sortimentu. Příslušenství, čisticí prostředky a návod k obsluze jsou stále k dispozici.
FJ 6, pěnovací tryska

FJ 6, pěnovací tryska

Pěnovací tryska FJ 6 k čištění účinnou pěnou (např. ultrapěnový čistič). Pro auta, motocykly a podobné stroje i k nanášení prostředků údržby na kamenné a dřevěné plochy i fasády.
Pěnovací tryska FJ 10 C + autošampon (1 l)

Pěnovací tryska FJ 10 C + autošampon (1 l)

Autošampon + rychlovýměnný systém FJ 10 C pěnovací trysky Connect 'n' Clean pro nanášení čisticího prostředku. Přechod z jednoho čisticího prostředku na druhý pouze jedním cvaknutím.
Utěrka z mikrovláken

Utěrka z mikrovláken

Kvalitní utěrkou z mikrovláken snadno osušíte čištěné předměty.
Tlaková myčka K 4 Premium Full Control Home

Tlaková myčka K 4 Premium Full Control Home

Tlaková myčka s ukazatelem tlaku na pistoli - pro vhodný tlak na každém povrchu. Včetně bubnu na navíjení hadice a Home Kitu. Ideální pro čištění středně silných nečistot. Plošný výkon 30 m²/h.

Děkujeme, že jste součástí světa čištění Kärcher

Ať už jste vášniví zahradníci, úklidoví mistři, bojovníci za hygienickou čistotu, nebo myslíte zeleně, budeme rádi, pokud se staneme s výrobky Kärcher součástí Vašich příběhů.

Vase pribehy