Znám křišťálové jezírko… 

Zahrada28.Květen 2018Autor: Matyáš Čistotný

Kdysi populární bazény v českých zahradách pomalu nahrazují okrasná jezírka. Lidé si uvědomují, že estetická vodní plocha má větší hodnotu, než pár prázdninových koupání, které nám život v mírném pásu umožňuje. Stejně jak o bazén je i o jezírko nutné pečovat. Abyste se z něj mohli těšit po celý rok, je třeba mu především na jaře věnovat dostatek pozornosti.

Krok 1 / Až do dna!

Po zimě je nutné celé jezírko vypustit. Nejjednodušším způsobem je použití některého z kalových čerpadel z řady Kärcher SP. Čerpadlo umístěte do nejhlubší části jezírka. Jelikož se v tomto místě zdržuje většina nečistot, je dobré čerpadlo umístit na desku, aby nedocházelo k jeho ucpávání. Pokud není voda příliš znečištěná, můžete ji použít pro závlahu zahrady.

Krok 2 / Z jezírka na záhon

Z vypuštěného jezírka odstraňte zbytek hrubých nečistot a nánosů. Dejte přitom pozor, abyste nepoškodili izolační folii. Skvělým pomocníkem při odstraňováním usazenin a zbytků špíny je tlaková myčka. Nově nashromážděnou vodu pak můžete odstranit čerpadlem nebo víceúčelovým vysavačem z řady Kärcher WD, který si poradí i s mokrou špínou. Jezírko ovšem nemusíte vyčistit do posledního smítka. Organické zbytky naopak podpoří jeho regeneraci. Usazeniny ze dna můžete přefiltrovat a využít jako hnojivo pro květinové záhony.

Krok 3 / Prasklinky a dírky

Nezapomeňte zkontrolovat stěny jezírka. Zima na nich mohla zanechat šrámy. Na drobné prasklinky použijte příslušné lepidlo. Pak už stačí jezírko znovu napustit. Vyvarujte se používání vody z kovových rezervoárů a barelů, mohou mít negativní vliv na ekosystém ve vašem jezírku. 

Krok 4 / Údržba je základ

Péče o jezírko jarní údržbou samozřejmě nekončí. Pravidelně odstraňujte listy a větvičky, které spadly do vody, případně natáhněte přes jezírko síť, která listy zachytí. Pro správné fungování biotopu je ale naprosto klíčové jeho správné založení, vhodný výběr rostlin a filtračních systémů. 

Může se zdát, že zahradní jezírko znamená málo muziky za hodně peněz, ale věřte, že si tuto hudbu budete užívat.


Další zajímavé články

Žluto-černá popelka

Ne každý má v sobě chalupáře, a tak má mnoho lidí příjemné posezení u krbu spojené se starostmi se dřevem a následným úklidem.více

Je tady jaro – alergiků „blaho“

Jaro je tady! Jeho milovníci už pociťují radostné šimrání v bříšku, alergici naopak v nose. Zatímco pyly mají na alergiky vliv hlavně.... více

Místo domova „průchoďák“

„Tady je to jako v průchoďáku!“ Tuhle větu si jistě alespoň jednou v životě vyslechl každý z nás. Někdy se situace zvaná.... více