VŽDYŤ LÉTEM PŘECI NIC NEKONČÍ

Zahrada24.Srpen 2017Autor: Petra Procházková

„Zafoukalo, zafičelo a rázem bylo po létě.“ To je úvodní věta z nejoblíbenější knížky mého syna, která se jmenuje Krteček a podzim. Má jí moc rád a tak si ji prohlížíme a pročítáme prakticky každý den. Nejhorší na tom je to, že ji čteme už od jara a celou tu dobu jsem si říkala: „Uf, ještě, že máme celé léto před sebou!“ Nebo: „Uf, ještě nejsme ani v polovině.“ No, a poslední dobou si kdykoliv mi junior tuhle knížku přinese, říkám: „Nééé, prosím ještě ne! Školo, neber mi děti a vy listy tam nahoře koukejte ještě zůstat pěkně zelené a na nějaké opadávání rychle zapomeňte!“ Vždyť je to jako včera, co jsme si užívali průkopnických hřejivých paprsků a sázeli první kytky do květinových truhlíků! No, ale ať je to jak je to, pár pěkných dní máme ještě před sebou, viďte že jo?

Celé jaro jsme si spolu povídali o tom, co všechno je potřeba po zimě na zahradě udělat a jak se pěkně připravit na blížící se léto. Teď mám ale neblahé tušení, že se mílovými kroky blížíme k tématu „Jak zahradu obstarat po létě a připravit na tuhou zimu“. Uf! To je hrůza furt! Párkrát jsme se smočili v bazénu, konečně jsme nachytali trochu bronz a už zase abychom balili, protože letní sen končí a začíná „brrrr podzim“. Já jsem od malička optimistické povahy a tak se všechno snažím brát z té lepší stránky. Prostě když na vás přijde smutek z toho, že je konec léta, tepla, koupání, dovolených, pohody, letního ovoce, grilování s přáteli… (Bože, to je depka!) Prostě si řekněte, že na podzim bude na zahradě určitě méně práce, než na jaře. Tráva už moc neporoste, a že nám stromy sem tam sešlou nějaký ten list? Nu co? Vždyť od toho je vítr, aby je všechny odvál! Teď bych ráda poprosila všechny zahradní experty a odborníky, aby se nade mnou smilovali a hned mě pro mou absolutní nevědomost, laxnost a možná i tak trochu nezodpovědnost neodsuzovali. Přeci jen jsem na mateřské dovolené, sem tam mi „šplouchá na maják“ a nějakým svým vlastním osobitým způsobem (chápu, že pro někoho podivným), se jen snažím být optimistická! Vždyť, co by měly říkat naše děti, na které se již od začátku srpna (A to jsou teprve v polovině prázdnin!) ze všech nákupáků hrnou slogany „Zpátky do lavic!“, nebo „Hola, hola, škola volá!“? No, moje děti se nad těmito kampaněmi docela durdí: „Cože? Zešíleli? Mami, já tam nejdu!“ Tím samozřejmě myslí školu, do supermarketů chodí moc rády, protože po vzoru jejich matky, zkušené „regálové bojovnice“, tam vždycky objeví něco, co nutně potřebují, nebo minimálně něco dobrého na zub.

Takže se na to pojďme podívat asi takhle. Ano, vy co máte chaty a chalupy teď čeká perné období. Zaprvé se nevyhnete zazimovávání vašich „oázek klidu“ a to je hooodně práce a za druhé se budete se svými letními příbytky na zimu muset rozloučit. Au… Vy, co bydlíte v domcích, čeká zase hodně práce se zazimováváním vašich zahrad a předzahrádek, vypínáním zahradního vodovodu… Zase au! Ale na druhou stranu bychom si měli říct, že tohle všechno prostě musí mít nějaký svůj důvod a že to tak „matka příroda“ prostě chce a nejspíš i potřebuje. Na každém ročním období si přeci dokážeme najít něco, kvůli čemu je „prostě nej“. I úplný pesimista se přeci zatetelí, když na podzim všechny stromy zbarví mozaika červené, žluté a oranžové. Děti radostně výskají, když na polích pouštějí draky a při dlabání dýní se sice pekelně zapatlají, ale ten výsledek potom! A co teprve dýňová polévka, svařené víno, pečené kaštany a lívance s podzimními jablky a se skořicí? Jak tak o tom píšu, všechny ty dobroty mi zavoněly až sem do obýváku a doufám, že i z vašich počítačů, nebo tabletů se teď line vůně podzimu, která vás navnadí a možná i tak trochu natěší na ty nevlídné dny a praskání ohně v kamnech. Vždyť létem přeci nic nekončí! Spousta věcí teprve začíná a věřte, že se máme na co těšit!

Vaše Petra


Další zajímavé články

Krb a kamna už nemusíte vymetat ručně

Topná sezóna zaklepala na dveře. Váš krb i kamna proto budou potřebovat pravidelnou údržbu. Jak se ale pohodlně a rychle zbavit popela,.... více

Berte úklid jako relax

Jsou tací, pro něž je úklid relax. A pro vás může být také: když se na to podíváte ze správného úhlu.více

Hana Holišová: „Hlavně zdraví“ není jen fráze

Praha už po osmnácté zažije velkolepou oslavu života, zdraví, ale i solidarity, soudržnosti a naděje: Avon Pochod za zdravá prsa 2018!.... více