Soukromé lokální srážky

Zahrada3.Červenec 2017Autor: Jana Potužníková

Víte, jak je to v létě… Nezaprší a nezaprší. A když přijde nakonec bouřka, je to pár kapek. Co s tím, aby vaše zahrádka ani trávník nebo stromy zbytečně netrpěly? Kärcher vám nabízí tzv. soukromé lokální srážky, díky nimž vám na zahradě bude pršet, kdykoliv si zamanete.

Letošní červen toho byl přesným příkladem. Úmorná vedra, sucho, kam se podíváte. A i když potom přicházely velké bouřky s vydatnými srážkami, zem byla tak rozpukaná, tak „vyprahlá“, že než se vzpamatovala, všechno jen steklo a příroda se moc „nenapila“. Tak je to každé léto. Horko, spálené trávníky, záhonky zalévané vymodlenými zbytky dešťové vody, protože než se nadějete, přichází zákaz používání vody pro zalévání. V Čechách jsme navíc v lokalitě, kde se mimo jiné také stále častěji mluví o krizovém stavu v zásobárnách vody. Můžete hodně udělat pro šetření doma. Ale co vaše zahrady? Opatření, která vám pomohou k vašim soukromým lokálním srážkám, aniž byste svět okrádali o vodu pitnou a stále vzácnější, naštěstí existují. Pojďme se na ně podívat!

Modrá je dobrá

Pokud máte rodinný dům nebo jej zrovna stavíte, stálo by za to začít sledovat projekt Modrá úsporám. Z EU k nám proudí pro tyto účely poměrně štědré dotace, které vám při včasném přihlášení se do tohoto projektu garantují vyplacení až 50 procent nákladů na vybudování akumulační nádrže na dešťovou vodu. Pokaždé, když zaprší, se v ní nashromáždí tolik vody, abyste mohli zalít alespoň pár záhonů. Nemluvě o tom, že lze tuto vodu používat třeba i na splachování! A z vlastní zkušenosti mohu říct, že jedna velká průtrž mračen vám pak dokáže dát až 5000 litrů vody!!! A to už je slušný objem… Jestliže si jen hýčkáte proužek země v zahrádkářské kolonii nebo na chatě, postarejte se alespoň o odchyt dešťové vody do sudů nebo kubíkových nádrží (to jsou takové ty hranaté, obehnané kovovou „klecí“). I ty vám nějakou dobu vydrží a vy pomůžete planetě šetřit vodu i své zahrádce k tomu, aby byla dál zelená a dala vám vytouženou úrodu.

Poručíme větru, dešti…

Až budete mít vodu nachytanou, je pochopitelně důležité se k ní také nějak dostat. Prvním rozumným krokem se proto zdá být logicky čerpadlo – dostane vodu z nádrže i z menšího sudu, aniž byste se udřeli. Do nádrže je ideální ponorné čerpadlo s plovákovým spínačem, který pozná, že „voda došla“, a automaticky vypne čerpání. Do sudu na zahradě zase určitě užijete speciální sudová čerpadla. To od Kärcheru má spínač umístěný přímo na okraji sudu a je díky dodané zahradní hadici ihned připravené k použití. Navíc má vestavěný předfiltr, který jej chrání před zanesením nečistotami. Bude vám tedy sloužit bez rizika zbytečných poruch.

Zaprší, kdy chcete a kde chcete

Chcete-li své zahradě, zahrádce nebo sadu dopřát skutečnou náhradu za dešťové kapky, nabízí se jako druhý krok koupě sady Kärcher Rain Box. Je opět ihned připravená k použití – stačí ji napojit na hadici vedoucí od zdroje vody. K dispozici v ní máte připojovací díly, hadici, filtr… a získat pak pro zahrádku tzv. kapénkovou závlahu je otázkou několikaminutové montáže. Pochopitelně bez kopání, protože zahradní zavlažovací systémy Kärcher po vás nikdy nechtějí ani jediné kopnutí do země. Všechno je mobilní. Stejně tak i další kousky na zavlažování, jako je například kruhový či obdélníkový zavlažovač (oba jen napojíte na konec hadice a nabídnou vám nastavitelný úhel kropení).

Dotřetice všeho mokrého

Poslední součástí vaší zalévací výbavy pak sice nemusí, ale mohou být tzv. zahradní hodiny nebo časovací automat. Ty pak z kropení udělají plně automatickou záležitost – pouze je napojíte, nastavíte (hodiny jsou manuální, s otočnými knoflíky, automat zase digitální), a můžete všechno nechat fungovat samostatně. Bez práce, bez špatného pocitu z toho, že na zalévání berete pitnou vodu i v době, kdy velká část Čech vodu ani nemá. Kärcher je v tomhle skvělý a spoustu kroků napřed. Předvídá a pomůže vám zvládnout horké léto i celé suché roky. Protože vaše zahrada si to jednoduše zaslouží. Protože vy doma můžete mít své soukromé lokální srážky.


Další zajímavé články

Vysavač pro kazisvěta

Obvykle to jsou banality, které po čtyřiceti letech manželství oba jen udržují v kondici. O tátův poslední kousek se s vámi ale musím.... více

Já chci tůň!

„Paráda!“ Říkám si sama pro sebe, a líně se povaluju na lehátku a chytám bronz. Holky se cachtají v bazénu, junior si dává šlofíka.... více

Soukromé lokální srážky

Víte, jak je to v létě… Nezaprší a nezaprší. A když přijde nakonec bouřka, je to pár kapek. Co s tím, aby vaše zahrádka ani trávník.... více