Sbohem, léto

Zahrada4.Říjen 2018Autor: Matyáš Čistotný

Je to tady. Přišel podzim. Opět, jako posledních několik let, naprosto bez varování. Jeden den si užíváte kafe na terase, druhý se ve svetru s hrnkem čaje v ruce díváte z okna, jak vaše lehátko mizí pod vrstvou listí a jak na slunečník vytrvale bubnuje podzimní déšť. Než začnete řešit, kdo vám přezuje auto a kam jste proboha schovali svou oblíbenou péřovku, měli byste se postarat o zahradní nábytek, na kterém jste si během léta užívali slunečné chvilky. A že jich letos bylo!

Než šoupnete slunečník do garáže, věnujte mu trochu péče. Jeho pevné části stačí otřít vlhkým hadříkem. Ty pohyblivé před zimou promažte. Postačí k tomu běžný olej ve spreji (WD). Textilní část, která si přes léto užívala od kyselých dešťů, přes tlející listy až po ptačí trus, bude třeba pořádně umýt mýdlovou vodou a opláchnout. Elegantnější variantou je použití parního čističe. Nejenže odstraní vše, co si do slunečníku příroda „schovala“, a to včetně zárodků bakterií a plísní, ale hlavně slunečník nezmáčí. Mějte na paměti, že je třeba ho schovat do sklepa či garáže naprosto suchý, abyste z něj na jaře neolupovali houby.

Před zimou je důležité ošetřit také zahradní nábytek. Údržba se výrazně liší podle materiálu, z jakého je vyrobený. První krok je pro všechny materiály stejný: mytí. Přírodní nečistoty, zbytky jídla a opalovacích krémů během několika sekund odstraníte ze všech ploch i štěrbin tlakovou myčkou. Při čištění citlivějších, zejména dřevěných materiálů je potřeba udržovat mezi tryskou a povrchem větší vzdálenost a pohybovat tryskou po směru růstu dřeva, aby nedošlo k narušení jeho struktury. Pokud mátě doma některou z tlakových myček, která umožňuje si zvolit sílu vodního paprsku, nemusíte mít starost, že povrch nábytku poškodíte.

Po umytí a usušení následuje ošetření, které je důležité zejména u dřevěných materiálů. Každý druh dřeva vyžaduje použití trochu odlišného druh oleje či mořidla. Některé typy tropického dřeva je vhodné napouštět olejem i vícekrát za sezonu, aby vypadal pořád jako nový. Který přípravek na konkrétní materiál použít vám doporučí výrobce či prodejce.

Pro uschování nábytku je ideální místo se stálým klimatem a teplotou neklesající pod 0°C, jako je například garáž nebo půda. Důležité také je, aby byla místnost větraná. Dokonce i velmi odolný umělý ratan má při nevhodném skladování tendenci praskat.

Každý zahradní nábytek jednou přestane být krásný a funkční, ale pokud o něj budete pravidelně pečovat, násobně prodloužíte jeho životnost. A lepší než vrážet peníze do nového a nového nábytku je přece lepší si za ušetřené peníze dopřát nějakou dobrotu, kterou si příští léto můžete na terase vychutnat.


Další zajímavé články

Největší žrouti času při úklidu

Jste doma, celý den uklízíte a stále nemáte hotovo? Divíte se, kam Vám zmizel čas, když vlastně pořád něco děláte a až do večera se.... více

Děti – zkáza pro auto

Na začátek jedna důležitá věc: Mám své děti rád, miluju je. Ale velmi pozitivní vztah mám i ke svému autu.více

WD3, UKLIZENO V DÍLNĚ I NA ZAHRADĚ

Od té doby, co máme doma multifunkční vysavač Kärcher WD3 už ale dílna není moje starost. Přesněji řečeno máme doma model Kärcher WD3.... více