Na chatě: Podzimní rapsodie ve žlutém

Zahrada5.Říjen 2017Autor: Jana Potužníková

Listí už definitivně opadává, ráno vás místo slunce vítají husté mlhy, teploty neomylně klesají a sezona je u svého konce. Pro vás, chalupáře a chataře, to pak znamená pochopitelně ještě poslední letošní pracovní víkend: ten, během kterého to na svém víkendovém letovisku pro letošek zabalíte. Ehm – zazimujete.

Podzim je plný nostalgie. A chataři i chalupáři jí mají ještě o kousek víc než ostatní. Mají totiž tu smutnou povinnost rozloučit se se svou letní nemovitostí a smířit se s tím, že pár měsíců budou jejich víkendy vypadat… no, prostě jinak. Že je to vaše víkendové stavení v pohodě určené pro celoroční užívání? No, ovšem i vás čeká taková podzimní úklidová rapsodie. Ideálně ve žluté – nebo spíš žlutočerné, v barvách Kärcheru. Protože s Kärcherem (a vy to přece dobře víte!) je každá práce brnkačka! Tak jdeme na tu chatu a chalupu? Slibuju, s Kärcherem vás to bude stát mnohem méně času, než byste čekali (možná stihnete i poslední grilovačku!).

1. Uklízejte jen čisté věci. Pokud jste měli kolem chalupy spoustu ozdobných květníků, které už zejí prázdnotou… postarejte se o ně. Stejně jako o zahradnické nářadí. Oklepejte zeminu a pokud se vám se vším tím nechce omývat, pozvěte si k ruce vysokotlaké čističe Kärcher. Očistí naschlé bláto z rýče stejně jako zbytky hlíny z ozdobného květináče. A pokud vám po celé léto sloužila sekačka na trávu, i na tu si udělejte čas. Nechat ji sice můžete i s těmi zaschlými zbytky z mnoha posledních sečení, ale zbytečně tak podpoříte její potenciální se korozi (a na jaře si budete nadávat za podzimní lenost). Co zvládnete, oškrábejte. Anebo se zase s důvěrou obraťte na dovednosti vysokotlakého čističe Kärcher. Teprve, až bude všechno čisté a suché(!), můžete nářadí, květníky, sekačku i jiné naskládat do kůlny či jiné bezpečné místo a dobře zabezpečit pro změnu před zloději. Znáte je, nějaká zima je nemůže odradit. A platí to i v případě, kdy se na chalupu přece jen během zimy někdy podíváte.

2. Zkontrolujte okapy. Už teď budou zřejmě plné listí, možná i písku, hlíny… Bůhví, co do nich nanosili ptáci… A vy od okapu chcete, aby v podzimních deštích odváděly vodu a na jaře pak zase odtávající sníh. Nikoliv aby se vám voda vylévala po střeše, omítce, zatékala kde kam a poškozovala celou stavbu. Pokud byste rádi byli opravdu důkladní, má Kärcher k mání jednu velkou specialitu. Nabízí tzv. sady na čištění potrubí, které kromě toho, že čtyřmi tryskami dokonale „vymetou“ kde jaké potrubí, poradí si právě i s čištěním venkovních okapů – stačí si zase připravit vysokotlaký čistič, k tomu dokoupit sadu na čištění potrubí, a je to!

3. Zaměřte se na střechu. Ujistěte se, že unese nánosy sněhu, opravte uvolněnou krytinu, komíny zaklopte, aby dovnitř nepršelo, nesněžilo, nenastěhovali se vám do chaty nějaká zvířátka… Pokud se o chatičku staráte průběžně, bude to stejně jen letmá kontrola. A budete-li na ni jezdit i za sněhu, pochopitelně vynechte zaklápění komínů a spíše se přesvědčte, že nepotřebují ještě na poslední chvíli kominíka!

4. Vypusťte zásoby vody. Vylijte ji ze sudů, venkovních nádrží, vypusťte z venkovního potrubí, aby vám v něm voda v zimě nezamrzla a nepotrhala ho. Pokud jste měli například v sudu čerpadlo na vodu, vyjměte ho, vyčistěte, nechte uschnout a ukliďte k sekačce a jinému nářadí.

5. Vyčistěte krby, grily, kamna… Jestliže jste milovníci topení dřívím, máte ještě další práci. Krby, kamna, ale i obyčejné grily je třeba zazimovat také v perfektní kondici. Kdybyste potřebovali vědět, jak si důkladně poradit s očistou grilu, stačí se začíst do jednoho z našich starších článků. Na úklid kamen nebo krbů si pozvěte zase speciální Vysavač na popel a suché nečistoty. A chystáte-li se na chatu jezdit i v zimě, musíte kamna a krby vyčistit s ještě větší pečlivostí, aby vám během mrazů dobře sloužily.

6. Pojděte zahradu. Na chatě a chalupě má zahrádku, aspoň malou, skoro každý. A i ta potřebuje samozřejmě péči. Trvalky zakryjte chvojím, stromům můžete nahrnout trochu listí kolem kmenů a s vyhrabáváním z trávníku nebo zpod keřů se nezdržujte. Listí v zimě „zahřeje“ půdu i ty zakryté kmeny stromů, ochrání je proti mrazům – na hrabání listí se těšte až na jaře. Teď šetřete síly. Je třeba poklidit samozřejmě ještě uvnitř.

7. Ukliďte peřiny, vydrhněte lednice… Než udeří zima, zabezpečte peřiny, polštáře, matrace, ale třeba i koberce před navlhnutím. Na lůžkoviny jsou dobré vakuové pytle (vysavače Kärcher z nich vytáhnou vzduch raz dva), koberce někteří smotávají a balí, aby se k nim nedostala vlhkost – rozumějte plíseň. Projděte spíže, lednici vypněte a vymyjte octovou vodou… Ale jestliže na chatu zamíříte znovu už za pár týdnů, zrovinka tenhle krok si můžete v klidu ušetřit.

A pak už máte prostě hotovo!


Další zajímavé články

WD3, UKLIZENO V DÍLNĚ I NA ZAHRADĚ

Od té doby, co máme doma multifunkční vysavač Kärcher WD3 už ale dílna není moje starost. Přesněji řečeno máme doma model Kärcher WD3.... více

VC 5 Cordless – energie ve vašich rukou

V minulém roce jsme vám představili vysavač VC 5, který na první pohled upoutal svými kompaktními rozměry. Ačkoliv se mezi vysavači jedná.... více

PREVENTIVNĚ NA PREVENCI

Není tomu tak dávno, co jsme si tu psali o super akci zvané Avon Pochod. Nakonec jsem se opravdu i já zúčastnila a celou akci si moc užila..... více