Kapkama (rosy) se proplétám…

Zahrada7.Srpen 2017Autor: Jana Potužníková

Znáte lepší pocit, než moc vyzout nohy z bot a projít se po hebounké trávě? Nechat rosu chladit kotníky, nechat stébla šimrat vás po chodidlech, která se s úlevou rozplácnou, cítit se spojení se zemí i volní jako ptáci? Je to pocit z kategorie „k nezaplacení“.

Vědělo se to už dávno, než se lidstvo začalo hromadně obouvat a vymýšlet si extravagantní podpatky nebo boty úzké tak, že se do nich sotva natěsnáte: nejlépe je noze naboso. Nepravidelný povrch pod nohou formuje chodidlo, pomáhá přirozenému udržování klenby, noha může vnímat povrch pod sebou, reagovat na něj bez zakopávání, noha nebolí, noha se zdravě vyvíjí a doslova ožívají akupresurní body, jichž zrovinka na chodidlech máme desítky. Jenže kde chcete chodit bosky – ve městě? Možná v parku, kde musíte doufat v zodpovědný přístup majitelů psích miláčků. Zbude vám tedy jen venkov, lesy, pole, louky. Pokud je máte za rohem. Anebo vaše vlastní zahrada, která k chození bosky přímo vybízí. Tedy spíš – mohla by, pokud tam pro své bosé nožky máte připravený mechově měkký nášlap v podobě luxusního zeleného trávníku.

Sny vs. realita

Jenomže, vypěstovat si krásný trávník, to je dřina. Ano, můžete si práci usnadnit tím, že nakoupíte hotový trávník a necháte si ho v pásech položit a rovnou do něj zaboříte chodidla. Můžete jej ale také poctivě pěstovat a hýčkat, což mimo jiné znamená proplívat od bodláků, pampelišek, nechtěných plevelů, pravidelně dohnojovat, čas od času půjčit vertikutátor, aby tráva dýchala, v zimě trávníku dopřávat zásyp vápnem, trápí-li vás mech ve stinných částech zahrady… Dál je nutné je samozřejmě sekat, dosívat, když vám někde vykoukne holé místečko. No a co ještě potřebuje dobrý trávník k tomu, aby byla radost na něj pohledět a potěšení se v něm třeba hned poránu bosky projít? Pochopitelně vydatnou závlahu. A kdo se vám o ni dokáže postarat levou zadní? No přece… Kärcher.

Ze sudu či nádrže

Ideální je na takové zalévání voda dešťová. Je měkká, plná minerálních látek, které ocení nejen trávník, ale všechny záhony v okolí. Můžete ji lapat alespoň do sudů kolem domu, nicméně asi nejlepší řešení je pochopitelně mít nádrž na dešťovou vodu. Dostat na ni můžete i dotace v rámci Modré úsporám (program Dešťovka) a pak si doživotně hýčkat pocit, že nejenže dáváte trávníku a zahradě tu nejlepší, protože dešťovou vodu. Navíc se zapojíte do cíleného boje proti suchu a nedostatku pitné vody (když s ní přestanete zalévat), a aniž se nadějete projdete se v tom hebounkém trávníku. Hned poránu je to nejlepší, ještě když jsou stébla obalená kapkami rosy a svět kolem vás ještě spí (a nebo až zalijete!). Mimochodem, dostat vodu ze sudů nebo nádrže na dešťovou vodu směrem ke stéblům trávy vám pomohou kvalitní čerpadla – ta od Kärcheru jsou promyšlená do posledního detailu a vybírat můžete skutečně z těch, jež se hodí do sudů, po čerpadla určená pro nádrže s dešťovou vodou.

It´s rainy day!

Aby se pak voda dostala k vaší brzy božsky hebké a husté trávě, chce to pak ještě promyšlený systém zavlažování. S konvemi se netahejte – stejně to není dvakrát efektivní. A kropit všechno desítky minut hadicí… to taky nikoho nebude bavit věčně. Ale to je v pořádku. Kärcher to znovu promyslel a připravil mobilní zavlažovací systémy. Jsou tady zavlažovače – kruhové, obdélníkové, rozprašovací i impulsní. Do kopcovitého i rovného terénu. Pro občasné zalévání i pravidelné zavlažování, které si můžete automaticky nastavit s pomocí zavlažovacích automatů. Někomu budou více vyhovovat jednoduché, s otočnými knoflíky, někdo si doslova udělá radost, když si pořídí digitální zavlažovací automat, který se pak postará o všechno úplně sám. Kärcher vám dodá pochopitelně také hadicové systémy, hadicové vozíky, postřikovače a zavlažovací tyče. Anebo rovnou celé systémy zavlažování: od základního zavlažovacího boxu po tzv. Kärcher Rain System, který vaší zahrádce a trávníku obzvlášť dokáže na požádání poskytnout skutečný požitek z dešťových srážek (a to doslova, pokud kropíte dešťovou vodou).

Splněný sen

A pak to prostě jednoho dne přijde. Bosou nohou vkročíte do měkkého trávníku, zavřete oči a budete si ten okamžik chtít užívat navždycky. No – to Kärcher zařídit neumí, do práce asi budete muset, ale jinak, jak vám to jen povinnosti dovolí, šup z bot ven a hurá bosky do vlastnoručně vypěstovaného trávníku. Poděkují vám nejen vaše nohy, ale celé tělo (protože když chodíte bosky, chodíte zdravěji, tělo jinak držíte). Poděkuje vám i vaše duše, která bude prostě na vrcholu blaha a pocitu určitého druhu svobody.

P.S.: A pokud vás bude bosé chození bavit, pomůže vám směrem k podzimu také k otužování. Takže i když léto jednou skončí, vy to chozením naboso alespoň na pár minut denně nevzdávejte!


Další zajímavé články

Úklidová spása pro upracované matky

Pokud vám po bytě běhá alespoň jeden pár malilinkatých nožiček, víte to: uklízet po dětech je nekonečná Odysssea. Sotva doluxujete,.... více

Kamna (i kotelna) jako ze škatulky

Udržet v relativní čistotě prostor plný uhlí, dříví nebo pelet není žádná legrace. O kamnech a kotlích ani nemluvě. Když k tomu ale.... více

Svatba bez chybičky

Svatba by měla být nejkrásnějším dnem lidského život. Připravit a zorganizovat i malou svatbu je náročná a zodpovědná práce, protože.... více