Dokonalá dovolená… ve stínu kapradin

Zahrada27.Červenec 2018Autor: Jana Potužníková

Začátek prázdnin pro mě má kouzlo každoroční minidovolené. První týden až dva totiž vždycky trávím na Šumavě. Na chalupě u babičky, pod košatými stromy, na zahradě, kde si klidně – jako ve známé písničce – můžete v chladném koutu hovět i ve stínu kapradin. Nebo se pro jejich krásu vydáte do lesů, které jsou všude kolem a které vám v parném horku dopřejí vítaný úkryt i bohatou úrodu.

Začátek prázdniny je vždycky jako takové… druhé Vánoce. Čas, kdy úmyslně zastavím shon kolem sebe, vykašlu se na povinnosti, práci odsouvám na druhou kolej a jedu si na Šumavu pro trochu ticha a zelené nádhery. Dřív sama, dneska s dcerou… ale rok co rok, abych se uprostřed shonu zastavila, nadechla a prošla se všude tam, kde jsem trávila dětství. Lesy pro mě mají zvláštní kouzlo a babiččina zahrada se starými vzrostlými stromy a odrůdami, které už jinde neochutnáte… taky.

Péče v každém stéblu trávy

Je to zvláštní, ale ty staré, prastaré zahrady mají vlastně úplně jinou atmosféru než nově vypiplané zahrady kolem nových domů. Je v nich cítit spousta lásky a péče předchozích generací, kterou daly doslova každému stéblu trávy. Tehdy ještě kosené postaru, kosou, dožínané srpem, sušené za horkého letního slunce. Chodit pod košatými stromy je často jako chodit v pohádce. A ještě lepší je to v zahradách, které už nikdo nehýčká. Ty opuštěné, s trávou sahající až do pasu, vlnící se při každém vašem kroku, voní i po dobrodružství a tajemství a fantazii. A i těch tam kolem šumavských lesů pár najdete.

Studená řeka, chladivé lesy

Chodíme a brodíme se Otavou, protože koupat se v ní kvůli nízké hladině vody v létě dá už jen málokde. Máváme vodákům, kteří statečně poponášejí lodě v místech, kde z vody trčí kameny. A skoro ráno co ráno jdeme do lesa: lesní jahody, borůvky i houby kolem rostou celkem bohatě. Tedy, když se příroda umoudří a aspoň občas zaprší. A pak stojíme s Tinou v podkrovní kuchyni, pečeme se vedrem, ale nic nám nezabrání v tom udělat si čerstvý koláč s drobenkou nebo pak na občerstvení vlastní borůvkové nanuky (stačí borůvky rozmixovat s hodně zralým banánem, abyste nemuseli sladit, a přidat k tomu jogurt nebo šlehačku a ideálně i část tuhé části z plechovky s kokosovým mlékem – je to boží!). Jsme pak sice špinavé doslova až za ušima, ale blažené a spokojené a tatínkovi domů posíláme spoustu dokonale prázdninových fotek… Dokonce mě netrápí pak ani úklid. Už je to nějakou dobu, co jsem babičce pořídila pár žlutočerných pomocníků, takže stírání podlahy nebo mytí obkladů v kuchyni (když se nám podaří je zaneřádit) je pak hračka.

Sláva houpací síti

A taky jen dokonale vegetíme. V té skoro kouzelné babiččině zahradě se vzrostlým ořechem, řadou rybízových keřů, obalených jabloní, se starou kamennou zdí stodoly, po které se pne dokonce vinná réva… je totiž hřích si takovou atmosféru neužít. V houpací síti, s domácí limonádou po ruce a se starou plechovou vanou, která se stává našimi malými soukromými lázněmi. A kdyby nestačila, je tam ta Otava, hned po zahradou… A tak nám utíká den za dnem. Maily neotevírám, telefon kontroluju jen namátkou a najednou má den mnohem víc času. Pro nás obě, pro výlety, pro cest za koupáním (třeba i na Lipno, kde jsem taky strávila půlku dětství). Pro dokonalý začátek léta. Ve stínu kapradin.


Další zajímavé články

KOLIK VYPRÁZDNÍ ZAHRÁDKÁŘ KONVÍ ZA SEZONU

Už jste někdy přemýšleli nad tím, kolik vyprázdní zahrádkář konví za sezonu? Že ne? Já taky ne! No, ale úvaha je to dobrá, ne? A tak.... více

UŠETŘENÝ ČAS I PENÍZE PŘI ÚKLIDU VENKOVNÍCH PROSTOR

Nechali jste si postavit vysněnou terasu na ranní čaj, či prostě jen dokonalý relax? Ano, z počátku se to zdá jako skvělý nápad. Ovšem.... více

V sedlovně jako v pokojíčku

Také máte nějakou sedlovnu, zahradní domek, nebo prostě jen prima „zašívárnu“? Tak šup šup do podzimního úklidu! Zima bude prý letos.... více