ČISTĚME ZAHRADNÍ NÁBYTEK I PO SEZONĚ!

Zahrada28.Září 2017Autor: Petra Procházková

V minulém článku jsme se rozloučili s létem- slzavé to bylo údolí… Nuže, co naplat?! Nejsme přeci malé děti, abychom to tak prožívali a ještě k tomu víme, že příští rok ho tady máme zpět a v plné parádě! Takže kapesníčky uklidit, jde se makat!

Poměrně nedávno jsem si uvědomila, že některé zahradní povinnosti se nám během roku cyklicky opakují. Asi si teď říkáte: No, neke! ☺ Zjistila jsem, že některá bolení se mi podezřele opakují a děje se tomu tak dvakrát za rok. Většinou jde o bolení zad, ale prakticky bych klidně mohla tvrdit, že mě vlastně bolí “celý člověk“! To, že mě sem tam píchne v zádech během celého roku, není nic světoborného. Má to své důvody, které jistě znají všechny maminky na „mateřské dovolené“ (bože, kdo tenhle název vymyslel!!?? ☺). Ano, většinou mě záda bolí od toho, jak neustálé všude tahám a poponáším našeho prcka. Ale tohle bolení zad se mi vždy stupňuje na jaře a na podzim. Jasně, na jaře je tomu, protože je na zahradě spousta práce- stříhání stromů, čištění zahradního nábytku po zimě… Tak moment! No, a takhle nějak jsem na to přišla. Protože, copak děláme na podzim? Mimo jiného opět stříháme stromy a opět čistíme zahradní nábytek, ale jen s tím rozdílem, že ne po zimě, ale po létě, neboli po sezoně.

V minulých letech jsme většinou zahradní nábytek čistili jen na jaře. Říkala jsem si: „Proč bych ho proboha čistila na podzim, když se přes zimu stejně zanese? Proč ho budu „pulírovat“, když ho přes zimu stejně nebudu používat?“ Odpověď je prostá: „Protože si tím ušetříme půl práce na jaře!“ Ano, pokud necháme po létě nevyčištěný nábytek stát i přes zimu, na jaře nás čeká o to víc práce s tím, abychom ho nečistot, usazenin a zelených potvůrek, jako je například mech, zbavili. A to už nám opravdu nezbyde nic jiného, než sáhnout po „tlakovce“. I když já po ní sahám velice ráda a prakticky vždycky, protože si potom připadám taková důležitá a neohrožená. A pak, že si chlapi rádi hrají… ☺ V dubnu, tedy na jaře, jsem pro Kärcher testovala vysokotlaký čistič K2 Full Control Home a vyzkoušela jsem jej i n zahradním nábytku. U této sady mě mimo samotné mašinky moc příjemně překvapil i přibalený čisticí prostředek. Vím, že je určený na něco úplně jiného, ale mně fungoval i na nábytek. ☺ Jednoduše jsem jím zahradní nábytek postříkala a nechala chvilku působit. No a „tlakovka“ pak dílo dokonala! Bylo to rychlé a chvilkami asi i zběsilé, ale mně se to osvědčilo a proto jsem se rozhodla na podzim tento můj „zahradní rituál“ zopakovat.

Na naší zahradě máme více zákoutí, kde se dá posadit, takže o nábytek na čištění nemáme nouzi. Ve většině případů jde o nábytek litinový. Zjistili jsme totiž, že i když je jeho pořizovací cena vyšší než u ostatních druhů nábytku, je neskutečně snadný na údržbu a mám pocit, že nás „všechny přežije“. V našem případě se tedy nemusíme starat o to, zda nám nábytek přes léto nevyšisoval, nepopraskal, nebo se jinak neponičil. Takže prostě namydlím, opláchnu a hotovo! Naši sousedé mají na rozdíl od nás zahradní nábytek dřevěný a ten potřebuje po sezoně o něco více péče a taky se přes zimu nedá nechat venku, takže jej vždy vyčistí, naolejují a zazimují v zahradní kůlně. Proti gustu žádný dišputát a to platí u zahradního nábytku. ☺ I když jsme velkými příznivci litiny, výjimkou jsou samozřejmě opalovací lehátka, ta máme z PVC. Ale i ta necháváme přes zimu venku, protože i v zimě vyhlížíme krásné slunečné dny… A potom přeci není nic lepšího, než oprášit sníh, zachumlat se do deky a nastavit pobledlé „čumáčky“ slunci.

Ať už tedy máte nábytek takový, či onaký a většinou jej před zimou nečistíte, zkuste to alespoň jednou udělat jinak a na podzim se jim mrknout na zub. Sice vás možná „hřbítky“ zabolí o trochu víc, než normálně, ale na jaře… Pak to bude pohodička!

Vaše Petra


Další zajímavé články

SLADKÉ ZÁŘÍ V KUCHYNI

Právě zářím nám totiž začíná podzim, a proto bych se voňavému září v kuchyni chtěla věnovat o něco víc. více

Čistý start do nového roku

Na začátku nového roku je ideální čas vzít to za správný konec i u vás doma a zbavit se zbytečností. Poradíme vám, čím začít,.... více

Berte úklid jako relax

Jsou tací, pro něž je úklid relax. A pro vás může být také: když se na to podíváte ze správného úhlu.více