5 MÝTŮ V PÉČI O TRÁVNÍK

Zahrada21.Srpen 2017Autor: Matyáš Čistotný

Vztah k trávníku má každý člověk jiný. Pro někoho je to zelená plocha, po které se musí jednou do měsíce projít se sekačkou, jiný by s trávníkem nejraději uzavřel registrované partnerství. Ať už kolem domu preferujete pastvinu nebo si svého pažitu vážíte víc než učitelé letních prázdnin, měli byste zpozornět! I když to většina lidí myslí dobře, dává svou péčí trávníku pořádně zabrat. Pak to svádí na nekvalitní osivo, na málo písčitou půdu nebo na sousedovy kočky, které si z jejich soukromého pravoúhlého golfového hřiště udělaly gigantický záchod. Pravda je ale jinde. Proto jsme pro vás sepsali pět mýtů, kvůli kterým váš pažit nevypadá jako v Edenu.

MÝTUS Č. 1: TRÁVNÍK SE V HORKU NESMÍ ZALÍVAT

Že je v horkých dnech dobré zalívat, ví i malé dítě. Taky ví, že pokud přes den pokropíte trávník, voda se rychle odpaří a navíc riskujete, že ho poškodíte víc, než kdybyste ho nechali žít vlastním životem. Lež! V horkých dnech je naopak nutné zavlažovat trávník i přes den. Krátké opakované zapnutí závlahy na cca 1 minutu trávníku výrazně prospěje, protože jej ochladí. Ochladí i vzduch na zahradě, což ocení vše zelené, co na ní roste.

V možnostech většiny lidí není v průběhu pracovního dne obhospodařovat trávník. Naštěstí existují závlahové systémy, které se postarají o distribuci vody na všechna potřebná místa ve vámi zvolených intervalech a množství. (proklik na eshop?)

MÝTUS Č. 2: ČÍM KRATŠÍ, TÍM LEPŠÍ

Mnoho lidí si myslí, že čím víc v létě nechá trávník vyrůst, tím víc bude odolnější vůči spalujícímu slunci, protože si dokáže zadržet vodu. Opak je pravdou. Vysoký hustý porost totiž v prvé řadě zadržuje teplo. Trávník se hůř ochlazuje a spodní listy díky nedostatku světla rychleji odumírají. Proto se v letních měsících nebojte pustit nůž blíž k zemi.

MÝTUS Č. 3: TRÁVA SE MÁ SEKAT NAVEČER

Ani tohle není pravda. Sekejte kdykoliv, jen ne večer, ideálně ráno, kdy je trávník svěží a listy pevné. Večer jsou stébla mdlá povadlá a spíše než k jejich sekání dochází k jejich trhání.

MÝTUS Č. 4: MULČOVÁNÍ JE PRO TRAVNÍK PROSPĚŠNÉ

Spousta amatérských trávníkářů naletěla marketingovému triku, který velebil sekačky, které namísto sběru posekané trávy do koše trávu rozmělní na malé kousky a ty pak nechají ležet na zemi. Pravda je taková, že posekaná tráva začne vytvářet plstnatou vrstvu, která brzy začne fungovat jako houba, zachytí vláhu a začne trávník dusit. Pokud máte velký ovocný sad, mulčovat není od cesty. Okrasné trávníky ale tímto můžete zničit.

MÝTUS Č. 5: KOMPOST JE PRO TRÁVNÍK TO NEJLEPŠÍ

Trávník – kompost – trávník. Tuto cestu zná spousta lidí. Spousta lidí se ale spálila a zvolila cestu jinou. Trávník by měl mít předepsaný roční přísun živin, který obyčejný zahradní kompost nemůže obsahovat. Často se také stává, že amatérským kompostováním po zahradě roznesete plevel a další rostliny, které tam nemají co dělat. Kvalitní hnojivo není luxus a neekologická zhůvěřilost. Je to nutnost pro pěknou, zdravou a pevnou trávu.

Pokud váš trávník vypadá jak louka u Štrbského plesa, nemůžete čekat, že bude po týdenní terapii heboučký jako green v Čeladné. Když se ale o běžný trávník budete starat podle výše uvedených doporučení, výsledky se brzy dostaví. A třeba se dostaví i nějací golfisté. Tak pro ně prosím někde v rohu vyhlubte jamku. 

Matyáš Čistotný


Další zajímavé články

Šetřete záda, listí uklízí Kärcher

Dívat se na barevné podzimní listí snášející se pomalu k zemi, je krása. Muset ho uklízet už tak krásné není. Sice si u toho.... více

CESTOVÁNÍ NA MAXIMUM

Návštěva na jednom z největších nádraží na světě Do odjezdu expresního vlaku do Pekingu zbývá jen deset minut, když se na Zhu Hongyan.... více

Paní na žehlení, nebo pára na žehlení?

Neznám kolem sebe snad ani jednu bytost, která by milovala hodiny strávené nad žehlicím prknem. Přesto si troufám tvrdit: je to hlavně tím,.... více