CELOSVĚTOVÝ ZDROJ DOBRÉHO POCITU: ČISTÝ DOMOV

Úklid domova13.Srpen 2018Autor: Svět Čištění

Svět se věnuje úklidu něco přes dvě hodiny týdně. Zda přitom sází na mop a koště, preferuje parní čištění nebo domácí práce raději přenechá robotickému vysavači, se po celém světě liší. V otázce „proč“ jsou však všichni zajedno: pro 94 % dotazovaných je důležitý čistý domov.

Přitom jasně vedou Brazilci s 99 %, Němci jsou přesně na průměru a v amerických domácnostech útočí na prach a nečistoty až čtyři různé vysavače. Tyto a další zajímavé poznatky ukazuje „Studie společnosti Kärcher o čištění v roce 2018“.

Ocet, parní čistič a spol. – v každé zemi se úklid provádí jinak

83 % Němců používá při úklidu elektrické pomocníky, čtvrtina Američanů při úklidu hovoří sama se sebou a polovina Poláků miluje svůj parní čistič – nejen doba trvání a důležitost čištění domácnosti se v mezinárodním měřítku liší, i u zvyklostí platí: v každé zemi se úklid provádí jinak.

Pomocníci na úklid: manuální nebo elektrické přístroje?

Po celém světě se intenzivně používají manuální čisticí přístroje, ale i električtí pomocníci, jako je vysavač. Zvlášť velký počet dotazovaných – a to 83 % – v Německu uvádí, že používá vysavač apod. Koště a mop má největší počet uživatelů v Rusku, a to 87 %. Celkově používá 17 % respondentů z celého světa v současné době robotický vysavač, přičemž je rozdělení velice rozdílné: V Brazílii tato hodnota činí 4 %, v Číně 38 %.

Pokud by si měli vybrat jen jeden domácí spotřebič, rozhodla by se téměř polovina Poláků pro parní čistič – to je jednoznačné.

Čisticí prostředky: Chemie nebo jiní pomocníci?

Na otázku, zda raději sáhnou při domácím čištění po chemických čističích nebo po starých osvědčených domácích prostředcích, odpověděli respondenti z celého světa rozdílně. 19 % Japonců používá klasické domácí prostředky jako ocet, citrón nebo kypřicí prášek, naproti tomu v Německu to je 54 %.

U 70 % dotazovaných Japonců se v kumbále najde čistič, v Rusku dokonce u 88 %. Zbývající dotazované státy se pohybují mezi těmito hodnotami.

Odpovědnost za úklid: Pomoc od partnerů, rodiny nebo přátel?

V Číně má jen 29 % respondentů podporu svého partnera, rodiny nebo spolubydlících – většina respondentů tedy provádí úklid sama. Naproti tomu v Polsku je úklid domácnosti povýšen spíše na rodinnou událost: 55 % respondentů se dostává pomoci. Polsko tak zaujímá vedoucí pozici v mezinárodním porovnání – průměrně tato hodnota činí 39 %.

Doprovod při provádění úklidu: Hudba nebo plné soustředění?

Zatímco se Francie s 1:38 hod. pohybuje lehce pod průměrnou týdenní dobou věnovanou úklidu, zpříjemňují se Francouzové tento čas hudebním doprovodem: téměř 40 % si jich během této práce zazpívá a zatančí. V USA 58 % respondentů rádo poslouchá hudbu, čtvrtina naproti tomu tráví čas poněkud jiným vedlejším zaměstnáním: mluví sami se sebou. V Německu více než dvě třetiny respondentů používají hudební doprovod, 8 % audioknihy – a téměř jedna čtvrtina se soustředí zcela a pouze na čisticí činnosti.

Studie: bylo dotazováno více než 9 000 lidí po celém světě

Výsledky se zakládají na on-line anketě institutu pro průzkum trhu Research Now, při které 9 125 osob odpovídalo na otázky k chování při čištění domácnosti ve své domovině. Výsledky z Brazílie, Číny, Německa, Francie, Velké Británie, Japonska, Polska, Ruska a USA reprezentují obyvatelstvo těchto států ve věku od 18 do 65 let.

 


Další zajímavé články

POVANOČNÍ ÚKLID V BARVĚ ŽLUTÉ

A jsou pryč… Říkáte si „co že je to pryč?“ No přeci Vánoce. A víte co? Mně se vlastně ulevilo. Poměrně dlouho jsem přemýšlela.... více

Sbohem, léto

Je to tady. Přišel podzim. Než začnete řešit, kdo vám přezuje auto a kam jste proboha schovali svou oblíbenou péřovku, měli byste se.... více

Jarní mravenčení

Každý z nás normálních lidí dobře ví, že s poetickým jarem přichází i období dřiny a neustálého „bulhaření“ na našich zimou.... více