Zimní sezóna v plném proudu?!

KärchrovinyÚklid domova8.Leden 2018Autor: Jana Potužníková

Chce se mi křičet: jeďte na hory!!! Proč? Je tam sníh, lepší vzduch a prostor pro to vyčistit si hlavu po každém náročném pracovním týdnu. A to potřebujeme všichni: udržovat „čistotu“ je totiž nutné nejen kolem nás, doma, úklidem. Ale také v sobě, ve svém těle i ve své mysli!

Letos jsem se na zimu těšila víc než kdy jindy. Naše dcera Tina má za sebou čtvrté narozeniny a při své vášni k hýbání se, běhání, rychlosti a adrenalinu je právě tak akorát zralá na to, aby vyzkoušela první zimní sporty. Na bruslích si vloni opatrně párkrát obkroužila za našeho držení rybník. Jenže vloni byla zima jako poleno! Mráz, až praštilo, teploty hluboko pod mrazem a sníh snad i v Praze. Ale letos? Je začátek ledna a u nás v nížinách se čvachtáme v blátě. Slunce nevidět, teploty připomínají střídavě jaro a podzim a pocit ze zimy pomalu nikde. Ano, má to být lepší, má v druhé polovině ledna nasněžit. Ale stejně se těším na hory – na ten pocit volnosti, na klid v duši, který se tam vždycky vkrádá (ať už to plánujete, nebo ne). Pro ten fakt, že vybočíme ze stereotypu a pokud možno každý všední týden si uděláme čas na výlet za sněhem a zimními radovánkami. Proč byste to měli dělat i vy?

Potřebujete kyslík

Vzduch na horách je mnohonásobně čistší než ve městech. Vaše plíce si odpočinou od smogu, zaraduje se dýchací soustava alergiků, krev se nádherně okysličí, a okysličená krev pak dovolí lépe fungovat všem vnitřním orgánům vašeho těla (i pozastavit stárnutí, protože kyslík je silný antioxidant). S dobrým přídělem kyslíku pak také budou lépe fungovat buněčné enzymy, mnohé bez kyslíku ani nevzniknou, a bez nich by naše tělo vůbec nefungovalo. Nemluvě o tom, jak s horským kyslíkem pookřeje váš mozek!

Potřebujete pohyb

Nejen pro to, že je po Vánocích, které jsme skoro všichni strávili u televize a na gauči (mimo jiné právě proto, že nebyla žádná pořádná zima, která by nás vytáhla aspoň na koulovačku). Pohyb posiluje fyzičku, to ano. Ale především také čistí hlavu, dovolí vám zapomenout na starosti a aktivuje tvůrčí a emocionální, intuitivní pravou mozkovou hemisféru, která u běžného, starostmi naplněného dne nemá šanci se prosadit. A když bude fungovat najednou levá i pravá hemisféra, všechno bude jaksi vyváženější. Mimochodem, chůze, obyčejné střídání levé a pravé nohy, je skvělou ukázkou spolupráce pravé a levé hemisféry. A právě chůze nebo běžkování na horách proto tak skvěle čistí hlavu od starostí. Dojde k upozadění ustarané levé hemisféry. Pravá se kochá krásou lesů, hor, svahů… V tom je to kouzlo čisté hlavy na horách.

Potřebujete zážitky

Na lyžařské výcviky, na které jsem jako malá jezdila snad o první třídy, nikdy nezapomenu. Na vyhrané závody ve slalomu, na hrdost, když jsem sjela černou sjezdovku ve Špindlu, na legraci, když jsme v lyžařské škole na Modravě trénovali na svazích bez lanovky a poctivě si každý kopec po dojezdu zase „stromečkem“ vyběhli nahoru. Hlavně pro to – pro ty zážitky – se těším, až vyvezeme Tinu na hory, až se poprvé poveze lanovkou, kterou bude určitě milovat, až se poprvé vyválí ve sněhu, až poprvé hrdě sjede malý kopeček… Jsou to právě zážitky, které dělají život nezapomenutelný. Pro děti i dospělé. A že na to nemáte o víkendu čas, protože přece normálně uklízíte nebo doháníte resty z práce? Na resty se vykašlete. Ze své zkušenosti vím, že 99 % z nich umí počkat. OPRAVDU! A ty oblíbené české víkendové úklidy, které maří šance na dlouhé výlety za zážitky? I ty s dají přece vyřešit. Od čeho byste jinak měli doma Kärcher, že?

Vy na horách, Kärcher v pohotovosti

Já se už dávno naučila přesouvat víkendové úklidy na páteční odpoledne a podvečer. I kdybych měla v pátek uklízet do noci, udělám to raději, než abych si ukrojila třeba sobotní dopoledne a přišla o víkendový klid. Možná i proto, že u nás doma se odjakživa právě v sobotu dopoledne často děly ty největší úklidy, dělám to jinak. A skvělé je, že na rozdíl od mé mámy, která měla jen své ruce a hadry, já mám doma Kärcher pomocníky. Ať si vyberete vysavač, akustěrku, koště s bateriovým pohonem nebo parní žehlicí stanici, všichni tito pomocníci mají jedno společné: práci nesmírně usnadňují a mnohdy až 5x urychlují!!! Rázem je jasné, že čas na hory, na své blízké a na společné zážitky si pak o víkendu můžete udělat i vy. Jakkoliv úklid pokládám i já za poměrně důležitý, tím nejdůležitějším jste pořád vy, vaši blízcí a váš klid. Pusťte k uklízení Kärcher a vy si užijte zimu naplno!!!


Další zajímavé články

Takové to… domácí bilancování

Konec roku k tomu vybízí tak nějak automaticky. Probrat se tím, co bylo, projít si, co bychom chtěli jinak a lépe, těšit se na.... více

MAZLÍK VS STRAŠIDLA A STRAŠIDÝLKA

Když už máme venku tak hezky a sympaticky vlezlo, můžeme se pro změnu na zoubek podívat naší domácnosti. Co si budeme povídat, po.... více

Čistý start do nového roku

Na začátku nového roku je ideální čas vzít to za správný konec i u vás doma a zbavit se zbytečností. Poradíme vám, čím začít,.... více