Už máte chatu připravenou na léto?

Kärchroviny17.Květen 2018Autor: Jana Potužníková

Už máte chatu připravenou na léto?

Já vím, ptát se, když nás horké dny letos doslova zaskočily už během dubna, je možná trochu passé. Ale tak trochu tuším, že jste stejně ještě na „odzimování“ chaty nebo chalupy neměli moc času. A možná se vám bude hodit i malý návod, který vám s tím krok za krokem pomůže:

 1. Pusťte dovnitř vzduch
  Dlouhodobé větrání je při prvních návštěvách chaty a chalupy, která byla celou zimu zabedněná, takřka to nejdůležitější. Zatuchlý vzduch musí pryč, aby se vám dobře dýchalo i spalo. A aby se dobře „dýchalo“ i stavbě samotné. Pro jistotu projděte všechna zákoutí nebo místa, kde už víte, že by se mohly objevit problémy s plísní, jedním z největších chatařských strašáků. A případně s ní pořádně zatočte. Někdo omývá stěny vodou se savem, jiný se spolehne na protiplísňové nátěry. V každém případě se hodí zamyslet se i nad tím, jestli by se nehodily pohlcovače vlhkosti. Vyrábí se i s různými parfemacemi a pokud nemáte nikoho, kdo by vám mimo sezonu chodil větrat, jsou skvělými pomocníky.
 1. Zkontrolujte okna a dveře
  Je to nemilé, ale během zimy se mohlo stát ledasco. I to, že se někdo pokoušel do chaty dostat násilím. Nebo se mohly vlivem špatného počasí dostat okna či dveře do havarijního stavu. Záleží, jak se průběžně staráte. Na jaře si každopádně zaslouží vchod i okna kontrolu. Jestli je budete mýt, nebo dokonce čerstvě natírat, to nechám s dovolením na vás.
 1. Pročistěte komín
  Máte-li klasická kamna nebo kotel, musíte zrevidovat stav komínu. Nechat jej vyčistit, případně opravit. Možná sice začíná nejteplejší část roku, ale jak to tak bývá, na chalupě se i v létě občas hodí si přitopit. S tím souvisí i nutnost vyčistit kamna, kotle (k tomu se vám mimochodem bude celoročně hodit Vysavač na popel a suché nečistoty).
 1. Projděte střechu, okapy i odtoky kanálů
  V zimě se mohlo stát cokoliv. Vichřice, vánice, těžký sníh… všechno to mohlo poškodit střechu i okapy nebo zaplnit odtoky kanálů nepořádkem. Je důležité všechno pospravovat a vyčistit. Není to snadná práce. Proto je dobře, když třeba na čistění okapů budete mít pomocníka – Kärcher má pro tuto příležitost sadu na čištění potrubí a okapů.
 1. Zprovozněte lednici a prohlédněte spíž
  Na zimu jste nejspíš všechno vyklidili, ale pro jistotu, abyste věděli, že se nikde nezabydleli nežádoucí návštěvníci z řad hmyzu nebo hlodavců, všechno projděte. Pokud je to třeba, naličte pastičky. A v případě lednice si dejte záležet na dezinfekci. Bude ji po takové době potřebovat. Ani nemusíte sáhnout po chemii, octová voda bude také skvělá!
 1. Provětrejte peřiny a postele
  Máte-li doma alergiky, bylo by nejlepší takové věci na chatě vůbec nenechávat, protože pro alergiky je taková zatuchlá peřina hotové peklo. Ale pokud už jste zvyklí, vybalte peřiny (na příští zimu je můžete zabalit do takových těch plastových vaků, co z nich vyluxujete vzduch a ony i z obřích věcí udělají skladné) a pořádně je vyvětrejte. Co jde vyprat, vyperte. Jinak se řiďte alespoň zkušenostmi našich babiček a dejte všechno na maximálně možnou dobu na sluníčko. 
 1. Přivezte hasicí přístroj
  Určitě, jste opatrní. S otevřeným ohněm zacházíte obezřetně… ale chaty bývají vybavené staršími spotřebiči a zrovna minulou sezonu jsem u nás na chatě byla svědkem toho, jak u sousedů málem vyhořeli kvůli staré lampičce. Tohle se prostě nesmí podceňovat. Co je staré, má jistě krásnou patinu, ale v některých případech také omezenou bezpečnost. Takže nemáte-li na chatě ještě hasicí přístroj, je nejvyšší čas. A ten, který máte, dejte překontrolovat. 
 1. Očistěte venkovní nábytek
  Stál celou zimu někde v koutě, možná přikrytý, možná ne. Ale určitě není v kondici. Dřevěný nejspíš bude potřebovat natřít, kovový a plastový pořádně vydrhněte. A jestli se vám do toho nechce „ručně“, vezměte do ruky vysokotlaký čistič neboli tlakovku. Je to nejjednodušší i nejrychlejší a nejefektivnější řešení. 
 1. Připravte ohniště a gril
  Opékáte-i rádi, i ohniště bude chtít po zimě trochu zrevitalizovat. To přírodní, obložené kameny, zbavte plevelu, jestliže máte přímo nějaké kryté… Nebo třeba domácí gril, i ten probuďte ze zimního spánku. Dokonalý návod, jak na to, najdete třeba tady.
 1. Bavte se odpočívejte
  Ano, i to si vám dovolím připomenout. Vím, že u manuální práce si člověk dost odpočine, ale taky vím, že někdy pracujeme hlavou i rukama tak moc, že úplně zapomínáme prostě jen žít. Bavit se, odpočívat, opalovat se, válet se, tlachat… I to k chalupaření patří, tak – neulejvat se z ulejvání, prosím! 

Další zajímavé články

Vesnická idyla

Každý normální chlap chce pro svou rodinu to nejlepší a já nejsem žádná výjimka. S manželkou jsme se shodli na tom, že rušné centrum.... více

Listí je všude, kam se podívám

Letos se na listopad strašně těším! Vím, říkáte si, že už jsem se asi dočista pomátla, ale já k tomu mám důvod. V listopadu budu.... více

Outdoor

Potřebujete poradit v oblasti čištění okolí vlastního domvíce