Místo domova „průchoďák“

KärchrovinyÚklid domova17.Srpen 2017Autor: Petra Procházková

„Tady je to jako v průchoďáku!“ Tuhle větu si jistě alespoň jednou v životě vyslechl každý z nás. Někdy se situace zvaná „průchoďák“ ovlivnit dá, jindy zase ne. Tak třeba u nás… Náš dům se totiž v létě přesně na jeden takový velký „průchoďák“ mění, takže věřte, že vím o čem je řeč .

Ano, jistě. Pokud bychom tento stav chtěli pojmenovat spisovně, nazvali bychom ho spíše „průchozí domácnost“. Takovou průchozí domácnost může zakusit každý, kdo má svoje obydlí propojené se zahradou, terasou, nebo alespoň balkonem. A to máme samozřejmě i my (to by bylo, abychom taky náhodou něco neměli…☺). Na jaře jsem vždycky plna optimismu a po nekonečné zimě natěšená na první sluníčko a jarní zahradní mravenčení, takže mě nějaký občasný „bordýlek“ přinesený dovnitř ze zahrádky absolutně nemůže rozházet. No, tato moje flegmatičnost však v průběhu léta pomalu vyprchává, až nakonec koncem srpna úplně dovyprchá a pak se ze mě, něžné květinky, stane jeden velký otravný a neustále prudící bodlák: „Kdo tady zase našlapal? Co tady, šmankote, dělá to seno???“ Ono totiž jedna věc je mít v obýváku „zahradu“ cíleně, třeba formou orchidejové výstavky, nebo přidružené zimní zahrady a něco jiného je mít v obýváku, když to řeknu na rovinu, prostě ze zahrady „bordel“!

Určitě jste si všimli, že s koncem léta přibývá na zahradě stále více přírodního odpadu- tráva v parných dnech usychá a na botkách jí zůstává víc a víc. Balkonové květiny začínají tak nějak víc „pelichat“ a i stromy už sem tam nějaký ten list utrousí. Když k tomu přidáme neustále otevřené dveře na terasu a nikdy nekončící pochodování tam a zpátky („Mami, já si jdu pro ručník!“ „Mami, můžu se napít?“ „Mami, nevíš, kde mám mobil?“), tak je pochopitelně hotovo! Ale copak se můžu zlobit, když se mi děti snaží pomoci tím, že nastelou koním a pak si část stáje přinesou i domů? Copak můžu manžela svléknout hned na terase, kdykoliv poseká trávu a hrne se dovnitř? Můžu. Ale chtěl by mi pak vůbec někdo z nich pomáhat? Nechtěl. A proto vám, pokud se dostanete do podobné situace jako já, doporučuji jednou (možná dvakrát ☺) polknout, vytáhnout třeba Kärcher „vé cé pětku“ (pokud byste náhodou nevěděli, o čem mluvím, tak o novém vysavači stáje Kärcher) a jako by se nechumelilo, těch pár stébel trávy prostě vyluxujte (tedy lépe řečeno „vykärcherujte“ ☺).

Já osobně miluju, když mě budí vůně čerstvě posekané trávy a ze zahrady zavoní právě vyprané, na sluníčku pověšené prádlo. A přesně o tom léto je. O životě venku a uvnitř, jako bychom byli venku. O otevřených oknech, dveřích a terasách, o zelených nohách, od toho, jak jste přeběhli přes posekaný trávník a o modrých pusách dětí, které byly zase za kůlnou na ostružinách. O vlasech plných jehličí, jak jste hledali houby a odřených prstech od toho, jak jste mamince pomáhali odpeckovávat meruňky na džem. A pokud si alespoň kousek toho všeho můžeme přinést i domů, tak proč ne? Alespoň budeme mít na podzim na co vzpomínat. A tak, pokud můžeme, mějme doma „průchoďák“ a „Kärcherujme“ klidně každý den! Vždyť o co jde? Přeci nás ani přesun nemalého množství důkazů našeho zahradního mravenčení na naše vypulírované parkety v obýváku, neodradí od toho, abychom si, dokud to alespoň trochu jde, užili zahrady naplno a večeřeli u otevřených dveří třeba na balkon, nebo na terasu. A co si budeme povídat, lenošení za pecí si přeci v zimě užijeme až až ☺!

Vaše Petra


Další zajímavé články

7 věcí, co musí z domu!

Jedna z dovedností, kterou nás naučily předchozí generace, je shromažďování věci. Za minulého režimu musel být každý tak trošku.... více
Parní čistič - čištění parou

Pod parou aneb Důkladné čištění bez chemie

Kdybyste se zeptali žen, po čem doopravdy touží, s velkou pravděpodobností by se nezasnily nad novým modelem luxusní kabelky, ale povzdechly.... více

Úklidová novoroční předsevzetí

Zhubnu, přestanu kouřit, začnu víc číst a budu míň utrácet za hlouposti.více