Léto budiž pochváleno…

KärchrovinyZahrada14.Červen 2018Autor: Jana Potužníková

Možná nás letos zaskočilo tím, jak rychle přišlo, i svou intenzitou, ale přesto existuje milion a jeden důvod, proč je třeba léto milovat. Pro mě osobně je to jedinečná část roku spojená výrazně s rodinou, zpomalením a snahou odsunout všednost na druhou kolej. A jsem vlastně strašlivě ráda, že letos začalo s takovým předstihem. Mám mnohem víc času si ho užít!

Miluju, jak nás všechny doma léto přesouvá ven. Snídat se dá sice v kuchyni u stolu, ale minimálně o víkendu je čas sednout si ven, na terasu nebo zahradu, se slastným pocitem vstřebávat sluneční paprsky a k tomu uzobávat třeba domácí vafle se spoustou ovoce z vlastní zahrádky. To se letos přímo splašilo, takže když pak odpoledne – většinou po školce někdo z Tininých kamarádů nebo o víkendu babičky a naši kamarádi – přijede na návštěvu, můžu ostošest nabízet domácí jahodové nanuky nebo se pochlubit fantastickou bezovou limonádou a rybízovou šťávou. A všichni jen tak sedíme, vegetíme, velebíme slunce a děti jsou uprostřed nekonečných her dokonale šťastné.

Bezva letní kuchyně

Miluju, jak se nemusí vařit. Na horké jídlo skoro nikdo nemá chuť (a já taky vůbec nemám chuť stát u sporáku). Saláty se stávají hitem jídelníčku na celé měsíce, a ani jeden z nás neprotestuje. Znamená to obrovskou úsporu času i energie a také skoro nulový objem špinavého nádobí. A když už dostaneme chuť na něco pořádného? Je tu přece léto. Haló – léto! A to je čas grilování!!! Maso, burgery, ryby i zelenina. Vlastně nevím, co z toho máme raději. A protože už máme dávno vyřešenou i nechuť s následným uklízením grilu (protože dávno máme Kärcher, s nímž to jde jedna báseň), odpadly hádky o to, co je čí povinnost.

Superpomalé letní tempo

Miluju, jak v létě zpomalujeme. Můj muž si dělá víc času na společně strávené chvíle, a všechny mámy s tatínky-workoholiky vědí, jaká je to vzácnost. A já? S blížícími se prázdninami ubírám na práci a přidávám na času, který můžu věnovat Tině. Jednoduše proto, že opravdu můžu. Vím, jak cenná je v tu chvíli volná noha a fakt, že si v létě vystačím z mnohem menším objemem práce. Ale i kdybych musela chodit do kanceláře, klidně bych si brala neplacené volno. Protože je mnohonásobě lepší sedět celý den u vody, jezdit po výletech, podvacáté si projít zoo nebo pištět na bobové dráze… než cokoliv jiného. Navíc, s každým Tininým přibývajícím rokem si připomínám, jak asi ještě dlouho bude prázdniny trávit s mámou a tátou? Školka je zavřená, krátké příměstské tábory a babičky se postarají o změnu, ale pak jsme tu my. Abychom spolu všichni prostě jen byli a užili si tu vzácnou část roku (pro mě nabitou třeba taky neuvěřitelným prostorem pro čtení, které – bůhví proč – jindy ani nestíhám).

Víc života, míň uklízeni

Miluju, jak se v letní dny málo uklízí. Jednak jsme přece pořád venku, jednak: když už se domů něco nanese, je to tzv. suchý nepořádek. Žádné bláto nebo sníh z bot. Jen suché letní sandálky, které za sebou po odkopnutí zanechají maximálně trochu prachu. Maximálně! A na ten bohatě stačí nějaký kvalitní a lehounký vysavač Kärcher. Úplně. Žádné drhnutí nebo každodenní vytírání. A i toho prádla v pračce je až povážlivě málo. Snad jen ručníky z pláže jsou neverending story, ale to zase pověsíte i uklidíte tak rychle, že je vám to vlastně jedno. 

Šťastní jako malé děti

Miluju, jak je léto sexy, ve vzduchu to pořád jiskří. Dlouhé holčičí nohy v sukních i klučičí bicepsy vykukující z trička s krátkým rukávem jsou ve spoustě směrů… „motivující“. Lidi se víc usmívají, víc spolu jsou a víc v tom nejlepším smyslu slova „blbnou“. I já😊 Bublifuky, skluzavky, badminton u vody nebo skákání panáka na chodníku před domem. Exkurze do dávného dětství😊 Nedávno jsem někde zahlédla videonávod na skákání gumy? No pamatujete? Já už většinu z toho zapomněla, takže tenhle týden mířím do galanterie, kupuju pevnou „pasovku“ a těším se, jak se s Tinou „zničíme“. A tohle umí s lidmi jenom léto. Udělat je šťastné a spokojené… Takže za mě rozhodně: léto budiž pochváleno. 


Další zajímavé články

Gril v plné polní

Čarodejnice, 1. máj i 8. květen – to všechno jsou sváteční příležitosti jako stvořené proto, abyste odstartovali letošní grilovací.... více

Když prší Kärcher…

Nejlepší by bylo, když přes den svítilo slunce a každou noc se sama příroda postarala o to, aby naše zahrádky kvetly, zelenaly se a dělaly.... více

VELIKONOCE ZA DVEŘMI, MRÁZ ZA OKNY

Popravdě jsem se na psaní článku o Velikonocích a přípravách na ně moc a moc těšila. Měla jsem v plánu psát o prvních hřejivých.... více