Je tu máj, lásky K SOBĚ čas

Kärchroviny3.Květen 2018Autor: Jana Potužníková

Koho máte nejraději na celém světě? Děti, svého muže? Rodiče? A kde jste vy? Jak už to my holky míváme, pro sebe si „šetříme“ hlavně kritiku a pochyby o tom, zda jsme vůbec v něčem dobré. Ale protože je tu láskyplný květen, brzy Den matek a blíží se léto, které obvykle láskou doslova jiskří… říkám si, že je čas opustit na chvíli všechno to uklízení, starání se a trochu si připomenout, že máme – KAŽDÁ Z NÁS – milion důvodů, proč na sebe myslet s láskou. 

Nedávno jsem na blogu Veroniky Hurdové, která si říká Krkavčí matka a sama se po nenadálé smrti svého manžela stará o tři děti, četla moc krásný dialog. Odehrával se mezi Veronikou a její dcerou. Holčička se jí ptala, koho má na světě nejraději, a Veronika jí odpověděla, že sebe. A že je té lásky tak plná, že může přetékat i láskou k nim, svým dětem, a dalším lidem ve svém životě. Co v první vteřině znělo jako brutální sobectví (kdo je takový narcis, že miluje nejvíc sebe!), rázem získalo na logice. Protože ono to tak opravdu je: jen když jste dost silní na základě lásky k sobě, dokážete tu správnou lásku, nesobeckou, nenárokovanou, bezpodmínečnou, dát i těm okolo. Pokud ji v sobě nemáte, pořád čekáte, až vám ji doplní ti kolem, žadoníte o ni, ponižujete se pro ni a trpíte tam, kde byste měli zažívat radost. 

Kdo jsem, že bych se měla mít tak ráda?!

Jenže vídám denně pořád to, co je „špatně“. Mám kamarádku, žije na malém městě, stará se o dvě děti, domácnost, podporuje svého muže, je krásná, chytrá, obětavá… Pokaždé, když se vidíme, pláče: mluví o tom, co dělá podle sebe špatně, co nezvládá, má denně strach, že zase někoho zklame, že se už po dvou dětech nemůže líbit svému muži… A já jí pokaždé říkám: ale ty jsi neuvěřitelná. A opravdu je! Ustojí všechno, pomůže všem. Ale kdy udělala radost sama sobě? Říká, že ji má z dětí, ale rok za rokem se jí z očí vytrácí taková ta lehkost, s níž jsem ji poznala. Utopila se v zažitém „nejdřív ti ostatní, potom já“. A ještě jen možná, protože když sebe řešíme jako poslední, nemáme na to nakonec sílu. 

Týden plný sebelásky

Vím, je těžké to změnit, když vás vychovávali k obětování se, plnění přání těch, co jsou okolo. Nečte se to snadno, ale kolikrát si řeknete: snad mi za to jednou poděkují? A co budete dělat, když ne? Ubude vám další dílek sebelásky, protože pochvala zvenku vám ji měla doplnit? Kdepak… Pojďte to vzít třeba jen jeden týden jinak, a uvidíte, co za změnu uvidíte. Když vám to prospěje, není nic jednoduššího než se své nové sebelásky držet. A kudy na to? Zkuste se držet následujících kroků:

1. To nejlepší pro mě!

Ať kupujete oblečení, jídlo nebo třeba lístek do vlaku: komu koupíte to nejlepší? Tentokrát prostě sobě! Když roky chodíte do sekáče, dojídáte, co zbude, nebo sedíte pořád v uličce, i když milujete pohled z okna jedoucího vlaku… máte nejvyšší čas to udělat jinak. Být žena, potažmo matka, neznamená čekat na to, co na vás zbude. 

2. Klid pro duši

Zvlášť mámy to znají – odpočinou si, když na to možná, večer, zbude chvilka po žehlení. Což obvykle znamená, že usnou u televize v naprostém vyčerpání. Už pár let si během dne dělám hodinu jen pro sebe. I za cenu toho, že naopak vyperu v noci nebo dám nevyžehlené prádlo na hromadu „pro příště“. Co budete během té hodiny dělat, je úplně fuk. Číst si? Lakovat nehty? Spát? Dívat se v parku do zelené trávy? Ládovat do sebe čokoládu, aniž byste se musela dělit? Vůbec na tom nesejde. Ale ten pocit, že myslíte na sebe, je extra důležitý.

3. Zdraví pro tělo

Co na sobě asi nejvíc kritizujeme, je naše tělo. Proč? Zatraceně hodně toho vydrží, zvládne porodit, kojit, nespat a pořád jet kupředu. Ale… my mu za to ani nepoděkujeme. Pojďte mu poděkovat. Ne snad nějakou dietou (fakt je pro něj zdravá?), nemusíte ani jít cvičit. Myslím, že je mnohem důležitější si třeba projít, jestli máte v pohodě všechny preventivní prohlídky. Kdy vás viděl zubař, praktik, nebo třeba váš gynekolog. Za chvíli je tu třeba známý Avon pochod na podporu žen s rakovinou prsu. Kampaň kolem něj vám bude připomínat to samé, co teď já: na prevenci záleží. Takže, hned se objednejte, a než se dostanete do ordinace gynekologa, nezapomínejte ani na pravidelné samovyšetření. Nikdo z nás nechce nic najít… Ale schovávat před rizikem hlavu do písku může být někdy zbytečně fatální. A mimochodem, když už probíráme tohle zásadní téma: víte, že na mamograf máte od 45 let nárok každé dva roky zdarma, ale můžete jít i dříve? Stačí se zeptat na nejbližším pracovišti, co je třeba. Je to jako se vším, co se týká zdraví – lepší řešit prevenci, než následky. 

Fakt, dejte si ten jeden jediný týden, a na jeho konci si popravdě řekněte, jestli vám náhodou nebylo líp. Já doufám, že ano. Na další si pak klidně můžete naordinovat kurz sebechvály (každý den na sobě najdete něco pěkného), kurz pozitivního myšlení (moje kamarádka Jana LeBlanc píše fantastický blog www.comiudelaloradost.cz a má i skvělý Zápisník radosti, přesně pro vás!) nebo si někde najít kurz tance, tantry nebo co já vím, co zrovinka vám umožní uvědomit si, že jste fakt nádherná a neuvěřitelná! A já slibuju, že příště zase budu psát o tom úklidu. Přece jen, tohle jste asi nečekaly, že?:-)

Krásný, sebelásky plný máj vám přeju!


Další zajímavé články

Multivysavač pro multiženu (i multimuže)

Znáte ten pocit, kdy nevíte, kam dřív skočit, přejete si naklonovat se, abyste všechno doma stihla? Vlastně už si nic takového přát.... více

KDYŽ ZAHRADA ÚPÍ ŽÍZNÍ

Od mého posledního článku sice nějaká ta doba uběhla, ale co se počasí týče, u mě se nic nezměnilo. Každý večer v televizi s.... více

Mezinárodní den zdravého spánku

Kdyby se tak člověk každý večer mohl píchnout do prstu a na celou noc bezstarostně „zabrat“.více