7 věcí, co musí z domu!

KärchrovinyÚklid domova23.Červenec 2018Autor: Matyáš Čistotný

Jedna z dovedností, kterou nás naučily předchozí generace, je shromažďování věci. Za minulého režimu musel být každý tak trošku MacGyver, který z kousku provázku, zlomeného hřebenu a okrasné vázy dokázal svépomocí vyrobit třeba sekačku na trávu. Dnes už to nejenže neumíme, ale není to ani třeba. Naše domovy jsou přesto plné zbytečností, o kterých říkáme, že je určitě ještě někdy využijeme. Nevyužijeme. Projděte si následujících sedm bodů a udělejte si doma pořádek.

1.     Oblečení
To, co jste neoblékli za poslední rok, neoblečete už nikdy. Koukněte do skříně a zbavte se oblečení, ve kterém se necítíte dobře. Nechcete ho vyhodit do koše? Na internetu existuje několik webů, kde zachovalé kusy můžete zpeněžit. Ostatní můžete věnovat přátelům nebo charitě. Nezapomeňte nahlédnout i do botníku!

2.     Lapače prachu
Tradičně se jedná o nevhodné dárky a suvenýry z cest. U většiny z nich neznáte jejich původ, u některých ani využití. Pokud by vám vykradli byt, tyhle kousky by rozhodně neodnesli. Zbavte se jich. Chybět vám nebudou.
3.     Čisticí prostředky
Většina lidí má ve skříni tolik čisticích prostředků, že by se úklidovým firmám draly závistí slzy do očí. Raději si pořiďte parní čistič, který většinu z nich nahradí a který je navíc ekologický.
4.     Léky
S každým bolehlavem či rýmičkou nakupujeme kvanta léčiv, která ale nedobereme a pak se nám kupí v šuplíku. Zkontrolujte datum exspirace. Pokud nebudou v kondici léky, tak vás do kondice rozhodně nedostanou. Věta: „Nepoužité léčivo vraťte do lékárny,“ není jen tak. V lékárně ho zdarma ekologicky zlikvidují.
5.     Kuchyňské náčiní
Na linku si vyskládejte kuchyňské náčiní, které reálně používáte, zbytek může letět z okna. I v malých kuchyních se najdou přebytečné hrnečky, vařečky a dózy na bůhví co.
6.     Staré potraviny
Když už budete v kuchyni, koukněte do spíže. Je dost pravděpodobné, že tam najdete potraviny starší, než jsou vaše děti. Všechny darované marmelády, podivné konzervy a exotická koření, které člověk při vaření běžné nepoužívá, už budou mít svá nejlepší léta nejspíš za sebou. Věřte, že dokud jim nenarostou nohy, neodejdou do světa, budou vám zbytečně zabírat místo. Hlavně ale můžou být zdrojem pachu a bakterií.
7.     Shromažďovací návyk
Zkuste se nějakou dobu soustředit na to, kolik věcí přinesete domů a kolika se zbavíte. Naprostá většina lidí si svůj byt soustavně zahlcuje věcmi. Když už si jednou pořádně uklidíte, zkuste dodržovat pravidlo, že za každou nespotřební věc, kterou přenesete přes práh, se s jednou takovou věcí rozloučíte.

 

A když píšeme „rozloučit“, tak to rozhodně neznamená odnést do sklepa, jasné? Tak vzhůru do práce!


Další zajímavé články

Řekněte skvrnám sbohem

Každý, kdo má doma malé děti, vám může říct, že v přítomnosti těchto malých nezbedů se skvrnám a flekům nevyhnete. Nestačíte se.... více

Mezinárodní den Ž…?

Přestože karafiáty už dnes dojmou málokterou, Mezinárodní den žen má v kalendáři stále své místo. více

TEPOVÁNÍ BEZ ZVÝŠENÍ TEPU

Stárnutí koberců nezabráníte ani každodenní péčí. Pokud je tedy často nevyměňujete, vypadají rok od rohu špinavěji a omšeleji. Mně.... více