Špíně na stopě

O čištění30.Duben 2018Autor: Matyáš Čistotný

Z čeho se skládá vlastně prach? Jaký je přesně rozdíl mezi čištěním a uklízením? A jak nejefektivněji dosáhnete toho, že bude váš byt čistý? Právě na to se dnes zaměříme a odhalíme tajemství zářivě čisté domácnosti.

Nečistoty jsou, velmi zjednodušeně, rozdělovány na tři druhy:

  • Hrubé nečistoty, například zbytky papíru, podzimní listí
  • Jemné nečistoty, například písek, prach, hlína
  • Tekuté nečistoty, například voda, olej, rozpouštědla

…a mohou mít navíc různé znečišťující vlastnosti:

  •  Leží volně na povrchu, jako například písek nebo prach
  • Ulpívají na povrchu, jako například zbytky lepidla, bílek, tuk
  • Mechanicky poškozují povrch, jako například písek, kamínky
  • Skládají se z mikroorganismů, například bakterií, virů nebo hub

Nejen čistit, ale i pečovat

Ten, kdo se zabývá nečistotami, se „čištění“ nevyhne. Čištění je definováno jako „odstranění cizí látky, která je na povrchu nežádoucí“. Každý postup čištění směřuje k odstranění znečištění použitím, pokud možno, nejefektivnější metody čištění. K nim patří v domácnosti v první řadě zametání, vysávání, kartáčování, suché a mokré stírání.

Kdo by to neznal? Dům září čistotou od půdy po sklep, po jednorázovém větrání zůstanou okna i dveře zavřené – přesto se za chvíli opět začne na nábytku, pokojových rostlinách a podlaze usazovat jemná vrstva prachu. Bohužel pomůže stírání, zametání nebo vysávání často jen přechodně, neboť tam, kde žijí lidé, dochází nutně k víření prachu. Kde se ale prach vlastně bere a z čeho se skládá?

Objektiv elektronového mikroskopu prozradí: Prach je „pestrou směsí“ z různě velkých částeček, které se vzájemně mísí a spojují. Od odumřelých buněk pokožky a kobercových vláken přes pyl a chlupy domácích zvířat až po jemný prach, vše je zastoupeno — „nalezené žrádlo“ pro nevítané hosty jako pisivky, roztoče z domácnostního prachu, bakterie a výtrusy hub. Podle velikosti a hmotnosti částeček je prach unášen cirkulujícím vzduchem do každého rohu nebo permanentně poletuje okolo, aniž by se usadil.

Složení domácnostního prachu se liší podle pokojů, polohy obydlí i počtu obyvatel a způsobu jejich života. Velkou část nečistot vnášíme do našich místností na botách. Proto se vyplatí mřížové rošty, kokosové nebo textilní rohože nebo gumové profily jako „záchytné zóny nečistot“. Ty pojmou díky jejich umístění před vchody velkou část špíny, která by se jinak dostala do chodby nebo ostatních obytných místností. Větráním vniknou do domu navíc saze, výtrusy hub a plísní nebo pyl.

Proč přesto vůbec investujeme tolik času a námahy do důkladného čištění našich obydlí —v průměru 3,17 hodin týdně, jak ukazuje mezinárodní studie čištění firmy Kärcher? Protože nepovažujeme za důležité pouze čistý domov, nýbrž i zachování hodnot, tedy péči o náš majetek. Kromě toho nás vedou i důvody jako estetika, bezpečí a image.

Přidejte se k nám.


Další zajímavé články

Kamna (i kotelna) jako ze škatulky

Udržet v relativní čistotě prostor plný uhlí, dříví nebo pelet není žádná legrace. O kamnech a kotlích ani nemluvě. Když k tomu ale.... více

Úklid za odměnu

Čas od času dostaneme email, ve kterém nám píšou spokojení zákazníci, že se jim díky Kärcheru podařilo do úklidu zapojit své děti..... více

VÝHODY PARNÍHO ČIŠTĚNÍ

Každý rok si na jaře říkám, že bych měla udělat jeden pořádný mega gruntuňk. Víte jaký myslím… Takový ten, jak uklidíte celý.... více