Ruce v teple aneb Myjete okna pro Ježíška?

O čištěníÚklid domova4.Prosinec 2017Autor: Jana Potužníková

Asi že Ježíšek chodívá do bytů přes balkon a do domů létá okny, začne převážná většina českých domácností v té nejméně pravděpodobné roční době řešit, kdy a jak umyje okna. Patříte k nim i vy?

Na Ježíška se fakt těším. Na vánoční pohodu, sladké cukroví, koledy, pohádky, procházky… Smířila jsem se vlastně i s tím, že mě to bude stát nějakou tu dřinu navíc, a už plánuju, jak co zapojím svou dceru, svého muže a co můžu například v rámci nechvalně známého předvánočního gruntování oželet. Ale jedno vím jistě: okna letos vynechat nemůžu. Ještě nedávno se mi kolem nich promenádovali fasádníci a vypadají, no… děsuplně. Člověk, aby se bál, jestli je Ježíšek vůbec najde, jak jsou špinavá! A jak bych to pak vysvětlovala té malé čtyřleté, která se těší na amulet princezny Sofie a šaty princezny Anny („s pelerínou, mami, tu tam prosím Ježíškovi napiš, je moc důležitá!“). Kdyby Ježíšek netrefil, byl by to průšvih. Jenže, venku je zima. Spíš kosa. I když svítí sluníčko, teploty tancují kolem nuly prakticky celý den a já bych měla otevřít okna, máčet si ruce a riskovat nachlazení? Po rýmě ani kašli netoužím. Taky mám ráda své ruce, které by – mokré – v tom mrazu venku dostaly neskutečně zabrat. A paní na úklid by se pro změnu z té „nadílky“ asi zbláznila. Takže je to pořád na mně. A na Kärcheru a jeho bateriové akustěrce, protože tahle dvojka mě nenechá ani v té největší uklízecí šlamastyce!

Řešení pro každé roční období

Bateriovou akustěrku jsem si zamilovala už v létě. Všechny ty mouchy, mušky, které se vám na okna během horka nalepí. Zaschlé bláto po velkých deštích (máme okna od podlahy ke stropu) nebo obyčejný prach. Sice musíte omýt ručně rámy oken, ale pak už je to pohoda a všechna ta zmíněná špína je pro akustěrku od Kärcheru záležitosti jednoho setření. Stačí jen nalít vodu do nádržky, nastříkat ji na okna, odpovídajícím nástavcem s utěrkou z mikrovlákna okna umýt a dalším nástavcem, tentokrát výkonnou stěrkou, všechnu špínu setřít. A hotovo. Jedním tahem umyjete, druhým setřete. Opravdu! Bez leštění, trápení se s kousky papírových utěrek nebo novin, bez kýchaní z úklidové chemie. Protože Kärcher dokáže uklízet jen tak, s čistou (nebo octovou) vodou, a přesto za sebou zanechá okna jedna radost. Oceníte ho i na jaře, když se na okna lepí sladký pyl. Stejně tak na podzim, v plýskanicích, kdy má člověk pocit, že by mohl ty velké skleněné plochy leštit pomalu každý druhý den.

Zimní úleva pro záda i ruce

Ale abych se vrátila k prosincovému úklid oken „pro Ježíška“. Tehdy akustěrku nebo chcete-li okenní vysavač oceníte podle mých vlastních zkušeností nejvíc. Odpadají mokré a vzápětí mrazem popraskané ruce, protože stěrku ani nástavec s utěrkou z mikrovlákna na mytí nemusíte namáčet. Odpadají mokré a špinavé vnitřní parapety, na které obvykle stéká špinavá voda z mytých oken. S akustěrkou nestéká nic, protože akustěrka je „okenní vysavač“ a všechnu špinavou vodu rovnou nasaje do nádržky, kterou vy potom jednoduše vylijete a vymyjete pod tekoucí vodou. Nemluvě o tom, že mytí oken je s takovým pomocníkem třikrát rychlejší a vy šetříte svá záda, svůj cenný čas i snižujete riziko prochladnutí v otevřeném okně (stejně jako tím omezíte větrání na opravdu nezbytně dlouhou dobu a nezvednete náklady na topení). A už jsem se zmínila, že celá ta skvělá akustika váží jen něco málo přes půl kila? Mytí oken už tedy opravdu nemusí být vůbec žádná dřina, odrostlejší děti by to dokonce mohlo i bavit!

Pro každé okno, pro každou vitrínu, pro každou domácnost

Protože má poměrně úzkou sací hubici, vyřešíte s ním špinavá okna do posledního zákoutí, dostane se i do malých prostor. Nezastaví ho naopak ani obrovské vitríny, co já vím – klidně ho na jaře můžete nasadit na úklid skleníku, když na to přijde. Přikoupit se totiž dá nástavec, který vám umožní s akustěrkou pracovat i na opravdu velkých skleněných plochách. Problém by vám měl odpadnout třeba i se střešním oknem, minimálně jeho vnitřní plochou. Protože já ta svá mám třeba tak vysoko, že na ně nedosáhnu ani ze židle a na štaflích se mi motá hlava. Tohle mi díky akustěrce a jejímu nástavci, rozumějte dlouhé rukojeti, prostě odpadá. A když pak rukojeť sundáte, můžete s ní naleštit pro změnu zrcadla, skleněné stoly a stolky nebo obklady v koupelně. Je prostě nedocenitelným pomocníkem.

Narozeninová specialita

A mimochodem, teď máte vlastně úplně skvělou příležitost mít doma něco velmi výjimečného. Kärcherův „vysavač na okna“ brzy oslaví už 10 let na trhu!!! A při té příležitosti přichází s limitovanou edicí nejprodávanější řady VW2: akustěrkou na okna WV2 Premium 10 Years Edition. Od své klasické sestřičky se liší v estetických detailech (černá barva převažuje nad žlutou, zdobí ji stříbrné logo 10 let výročí), ale také ve výkonu (její baterie vydrží až 35 minut nepřetržitého provozu, tedy nabídne vám až o 40 % vyšší výkon než její starší sestřička). Jinak je stále stejně lehká, dobře se obsluhuje a dovolí vám mít při čištění oken v teple i při sibiřských mrazech! Třeba je ta pravá i pro vás, uvidíte. V každém případě, při všem tom uklízení a mytí nezapomínejte také na fakt, že je advent. A že to nejdůležitější je teď stejně být s těmi, které milujete. Okna neokna, úklid neúklid. Užívejte si sebe navzájem!


Další zajímavé články

Zimní “radosti“…..

Je tu! Zima je tu!! Jako děti jsme byli vždycky strašně nadšení, když napadl ten první sníh. Vždycky jsme mohli vylítnout ven a chytat ho.... více

KDYŽ SE ZAMILUJE KŮŇ

Ano, dříve se i u koní dodržoval tak zvaný „zimní odpočinek“ a ten se jistým způsobem snažíme dodržovat dodnes, ale když vysvitne.... více

Vyžehlená láska

Musím se s vámi podělit o svou valentýnskou story z minulého roku. Ne že bych tento prapodivný svátek nějak prožívala, ale nikdy jsem.... více