Pravidla pro partnery aneb Kdo uklízí u vás doma?

O čištěníÚklid domova22.Únor 2017Autor: Jana Potužníková

I ve 21. století si stále neuvěřitelných 72 % Čechů myslí, že uklízet by doma měly pouze ženy. Jak to vidíte vy? A jak to funguje u vás doma doopravdy?

Můj muž je z těch, kteří nelpí na přehnaném úklidu. Když vidí špinavé nádobí na lince nebo drobky na zemi, nechodí a nekáže důležitě o „zanedbání péče“. Prostě to uklidí sám a netrápí ho ani moje neláska k žehlení. Tradiční nastavení, o kterém mluvil výše zmiňovaný průzkum provedený před pouhými čtyřmi roky Centrem pro veřejné mínění, se nás tedy netýká. Pokud vás ano a právě chcete doma v tomto ohledu něco změnit (nebo se sestehováváte a potřebujete nastavit určité funkční vzorce), máme pro vás pár rad. Třeba se vám budou hodit a pomohou vám nastolit harmonické partnerské soužití hezky v čistotě a bez hádek!

1. Tolerance je mocná čarodějka

I když oba řeknete, že chcete mít doma uklizeno, nemusí to znamenat „totéž uklizeno“. Pro jednoho čistý byt znamená vyluxovaný a bez špinavého prádla po zemi, pro jiného se do čistého bytu nehodí ani hrnek na stole nebo posunuté polštáře na gauči. Když spolu začínáte žít, je ideální si to vyjasnit hned a nečekat, že se pak zázračně něco změní. Pokud, pak k horšímu, to vám řekne každý dlouholetý pár. Vyhýbejte se také něžným náznakům, které zůstanou bez pochopení. Jít a říct: „Nebylo by těm ponožkám lépe v koši na prádlo než na zemi pod gaučem?“ žádného muže nedonutí k ničemu jinému než pousmání. Když se na rovinu domluvíte, že špinavé prádlo patří do koše, bude to rozhodně účinnější.

2. Fifty fifty

Aby se zabránilo hádkám, měli byste si práci rozdělit rovným dílem. A zkusit být fér, třídit a skládat prádlo chlapy asi nikdy nebude moc bavit a také pomotají ponožky a vy ty své nechcete pořád hledat u dětí, že… A vás zase moc nebere mytí oken, je to tak? S akustěrkou od Kärcheru byste možná mohla změnit názor, ale pokud ani pak ne, muže by právě na mytí oken mohlo lákat ze dvou důvodů: mají k tomu správnou „hračku“, rozumějte akustěrku, a že si právě na tento úklid musí vyhradit čas podstatně méně často než na to skládání prádla. Zkrátka, tabulky úplně sestavovat nemusíte, ale domlouvejte se, co bude bavit vás a co bude bavit jeho. A když to nepůjde, v nejhorším si před každým úklidem hoďte mincí, ať jste oba „z obliga“. Se staršími dětmi při jejich zapojování do domácnosti postupujte pak klidně podobně. A buďte i k nim fér, ať pro ně není do budoucna úklid stejné utrpení jako pro celých 65 % populace, napříč pohlavími i věkovými kategoriemi!

3. Nechte si pomáhat a šetřete čas

Jiný průzkum zase ukázal, až 42 % žen a 19 % uklízejících mužů uklízí každý týden více než tři a půl hodiny. Za rok je to skoro deset dní v kuse. Celá dovolená? Kdepak, úklid nemusí bolet ani časově. S tím vám zaručeně pomohou pomocníci k tomu určení. Jistě, uklízečka je řešení. Ovšem nákladné. Co se vyplatí víc, jsou domácí pomocníci – úklidová technika, přístroje. A nejen vysavač. Značka Kärcher je v úklidové technice naprostou špičkou a vyvinula neskutečně výkonné pomocníky, kteří vám usnadní úklid i ušetří čas. Zmínili jsme akustěrku na okna, ale umyjete s ní i obklady, zrcadla. Podlahový čistič zároveň luxuje i vytírá! Na každodenní zametání je skvělé koště na bateriový pohon, parní žehlicí stanice zase zkrátí dobu, kterou musíte trávit u žehlicího prkna… No, je toho spoustu, podívejte se třeba sem, a vybírejte!

4. Chce to systém!

Pochopitelně je nutná také součinnost. Když vy „vyfasujete“ luxování a pustíte se do něj hned ráno, je třeba mít vedle sebe také rovnou toho, kdo setře prach. Resp. ten by měl dokonce začít a vy luxovat až po setření prachu, protože se při úklidu postupuje logicky shora dolů. Takže plánujte uklízení jako společně strávený čas – a berte ho i jako prostor, kdy si můžete o ledasčem v klidu popovídat. U televize to nejde, u počítače to nejde, když se učíte s dětmi, také ne… takže uklízení vás nakonec může zbavit i marného hledání společného času (a když společně uklidíte, uklidíte rychleji, a zbude prostor i pro nějakou tu… ehm, romantiku, nemluvě o tom, že spoustě mužů některé pohyby související s úklidem přijdou dokonce hodně sexy, takže… bůhví, co u vás všechno mohou takové společné, spravedlivé úklidy nastartovat a zlepšit, že!).


Další zajímavé články

Ruce v teple aneb Myjete okna pro Ježíška?

Asi že Ježíšek chodívá do bytů přes balkon a do domů létá okny, začne převážná většina českých domácností v té nejméně.... více

(vy)Čerpáno

Bydlíme na sídlišti. Ale máme štěstí, za barákem máme trávník, který, než jsme se přistěhovali, dostával “péči” Pražských.... více

Úklidové tipy pro rodiče

Jakmile se v rodině objeví dítě, dosavadní způsob života vezme za své. I když žebříček priorit zažije zemětřesení, rodiče chtějí.... více