Okno – do duše domova oko…

O čištěníÚklid domova12.Únor 2018Autor: Jana Potužníková

Můžete mít sebekrásnější byt či dům, ale jakmile se nedá ven vyhlédnout přes nánosy prachu a špíny na okenních tabulích, je krásný dojem najednou… pryč. 

Moje babičky myjou okna alespoň dvakrát v roce, i když už jim je oběma více než 85 let. Moje máma pro svůj dobrý pocit umývá okna dokonce čtyřikrát za rok. A já jim dlouho nerozuměla. Říkala jsem si, proč se s tím tak dřou, protože přece nejpozději za týden naprší, plýskanice okna zase zašpiní a jejich práce přijde vniveč. Porozuměla jsem až ve chvíli, kdy jsme se nastěhovali do domu, který potřeboval ještě pár věcí dodělat za pochodu, a já NESMĚLA umývat okna, protože se ještě půl roku po nastěhování řešila venkovní fasáda a pak okapy. Nemělo smysl se okny zabývat, protože to bych na ně musela nastoupit denně. Tehdy poprvé, poprvé ve vlastním domě, jsem měla bytostnou potřebu okna umýt a mít je dokonale nablýskaná! A než můj muž prohlásil, že už je konečně hotovo a já tedy MOHU nastoupit na ta neskutečně špinavá okna, trpěla jsem jako zvíře. Čistá okna se pro mě stala nedílnou součástí pocitu domova a ten kratičký moment, když od psacího stolu můžu během psaní vyhlédnout z pracovny skrze ně do zahrady… mi nic nevynahradí.

Malá, nebo velká dřina?
Otázkou nicméně od počátku bylo také to, čím okna vlastně budu mýt. Jsou obrovská, od podlahy ke stropu, aby v domě bylo co nejvíce světla. Ale to také znamenalo, že mě jejich čištění bude stát buď hodně peněz za paní, která je uklidí místo mě. Nebo hledání té nejlepší metody. Babiččinu cestu „omyjeme z nejhoršího a naleštíme starými novinami“ jsem vzdala rovnou. Já vím, že obě to tak dělají celý život, ale už jsem s nimi okna „párkrát“ myla a vím, jak moc to dá zabrat, jak moc vás z takového nekonečného novinového leštění bolí ramena, záda, ruce, prostě celý člověk. A to nechcete. Možná kdybych doma měla dvě tři malá okna. Ale ne devět obřích kusů, že… Zkusila jsem to i s máminou metodou: umýt a pak naleštit prostředkem na mytí oken. Jenže jsem příznivkyní ekologické domácnosti a všechny ty „modré vody“ s ekologií nemají nic společné. Jako alergik jsem z nich navíc kýchala. Napadlo mě vzít okna jen vodou a zase vodou a na závěr si pomoct takovou tou stěrkou, kterou si můžete umýt okna u auta na benzínové pumpě. Ale všude pak stékala špinavá voda, po mytí oken byl celý dům zralý na vytírání. Prostě nic z toho mi nepřišlo dost dobré…

Kärcher oknům rozumí nejvíc
Ehm, vím, že to víte. Víte, že vám teď řeknu, že nakonec to u mě vyhrál Kärcher. Ale on doopravdy vyhrál. Jeho akustěrka na okna WV 2 Premium je pro mě jeden z nejlepších vynálezů lidstva, co se úspory času a energie při domácím úklidu týče. A pokud mi nevěříte, pojďte spolu se mnou sčítat jeho výhody:

 1. Umyje okna rychle
  Nejprve omyjte rámy oken – ručně, hadrem. Hezky postaru. A to bude ta nejvíc náročná část celého mytí. Potom vezměte rozprašovač náležející k akustěrce nebo chcete-li bateriovému okennímu vysavači, okna „poprášte“ vodou (doplněnou o ekologický prostředek na mytí oken, který vám také dodá Kärcher). Zároveň je umyjete, protože když používáte rozprašovač, je na jeho konci měkký potah z mikrovlákna, který rozmyje i tu největší špínu na okenních tabulích (dobře s ním jde dolů třeba takový ten umělý sprejový „sníh“ na okna, kterým jsme si všichni před Vánoci okna zdobili, aniž jsme přemýšleli, jak to potom asi půjde dolů – no, špatně, bez Kärcheru dokonce velmi špatně!). Pak vezměte okenní vysavač vybavený stěrkou a začněte hezky shora dolů stírat. Je to otázka několika precizních tahů, a je hotovo. Bez úporného leštění. Oproti běžnému postupu si troufám odhadnout čištění skel jako takových za maximálně polovinu času, než když to vezmete postaru. A jestli čistíte okna čtyři hodiny, nebo dvě, to je zatraceně velký rozdíl!
 2. Umyje okna bez špinavé vody kolem
  Ani při rozprašování vody, ani při jejím „vysávání“ se nemusíte bát, že si zaneřádíte byt či dům špinavou stékající vodou. Je to přece vysavač na okna, co držíte v ruce! Což znamená, že do sebe nasaje veškerou špinavou vodu z okna, zatímco vy tah za tahem stíráte. Nádrž se špinavou vodou pak velmi snadno vyprázdníte.
 3. Umyje okna levně
  I když musíte investovat necelé dva tisíce do jeho nákupu, je to investice, která se mně osobně vrátila za jediné mytí oken. Paní na úklid jsou poklady, ale drahé.
 4. Umyje okna, ale i zrcadla nebo sprchový kout
  K dispozici máte malou, nebo velkou stěrku, když si dokoupíte příslušenství – což znamená, že se hodí na malou i velkou práci. Na velká okna i malá zrcadla v koupelně, na sprchové kouty, stejně jako jiné skleněné plochy, jako jsou třeba konferenční stolky. Je to pomocník, který nakonec naleští nejen okna, ale všechny skleněné či zrcadlové plochy u vás doma. Dokonce i obklady!!! Bez námahy a ekologicky, což oceníte hlavně když máte alergie jako já, doma malé děti nebo vám jde z principu o to, aby vaše domácnost myslela na životní prostředí.
 5. Umyje i hodně vysoká okna
  Když budete potřebovat, můžete si k akustěrce pořídit také teleskopickou rukojeť, tzv. prodlužovací sadu, a pak snadno dosáhnete i pod strop, je-li to třeba. Nebo se můžete se obejít bez židle, na kterou stoupáte pokaždé, když chcete vyleštit okna po celé jejich ploše, i u horního rámu. Případně díky této sadě zvenku snadno umyjete přízemní okna, aniž byste balancovali na žebříku. Pokud se vám u mytí oken doteď motala hlava… je prodlužovací sada vynález k nezaplacení.

P.S.: Jedna má babička bude mít teď v únoru narozeniny, druhá zase svátek. A akustěrka Kärcher pro ně bude myslím tím správným dárkem. Víc než kdo jiný si zaslouží, aby už se nemusely u mytí oken dřít. A aby dostaly něco speciálního, sáhnu po výjimečné edici akustěrky WV 2 Premium. Akustěrka je na trhu už 10 let a Kärcher na oslavu přišel se speciální modifikací „10 Years Edition“ ve žlutočerném provedení… Podívejte se na ni i vy, vsadím se, že se vám bude líbit!

Líbí se vám produkt? Nově můžete ohodnotit na našich stránkách.


Další zajímavé články

KDYŽ JSOU DĚTI RADOSTÍ I STAROSTÍ

Každý z nás kdo má to štěstí a děti má, jistě ví, že s dětmi jsou spojené nejen radosti, ale ruku v ruce kráčí i starosti. Všimli.... více

Vysavač pro kazisvěta

Obvykle to jsou banality, které po čtyřiceti letech manželství oba jen udržují v kondici. O tátův poslední kousek se s vámi ale musím.... více

Rozhovor s Ferdinandem Lefflerem

Ferdinand Leffler je zakladatelem ateliéru zahradních architektů Flera, který dnes patří k největším v Evropě. Studio je vyhledávané v.... více