Jak jsem se konečně naučila mýt správně okna

O čištěníÚklid domova1.Březen 2017Autor: Jana Potužníková

Zní to sice absurdně, ale dlouho jsem prostě neuměla mýt okna. A s velkou pravděpodobností to neumíte ani vy. Kde všichni děláme nejčastější chyby a jaké triky právě vám pomohou dívat se doma konečně na svět beze šmouh?

Můj boj za čistý výhled začal, když jsme se přestěhovali do domu s velkými okny. Sahají od země ke stropu a už před stěhováním se ukázalo, že do jejich mytí se nechce žádné uklízečce. Kalkulace se pohybovaly v astronomických výšinách a mé zoufalství rostlo. Začal souboj: já vs. okna. Nakonec jsem vyhrála! A mám pro vás díky tomu rady, jež mají doslova cenu zlata!

1. Hlídejte správné počasí!

Zdá se sice logické umývat okna ve dne, kdy nefouká, neprší, nesněží, není hnusně (tedy nenastydnete), ale vytáhnout do boje proti šmouhám za prosluněného dne je základní chyba. Na čištěná skla vám slunce během práce svítit nesmí – voda i případné čisticí prostředky jinak příliš rychle zasychají, pořád vidíte nějaké ty suché kapky a nikdy není hotovo.

2. Postupujte systematicky!

Z oken pochopitelně nejdřív sundejte všechno, co jde. Záclony pošlete rovnou do pračky (a na čistá okna je pověste mokré, vyvěsí se bez žehlení a rychleji uschnou) a začněte s čištěním od rámů, žaluzií a parapetů. Pokud máte plastová bílá okna, nepokoušejte se jejich rámy udržet zářivé žádným brusným čisticím prostředkem. Ideálně u toho, kdo vám okna instaloval, poptejte speciální pastu, která jim zase vrátí bělost. Tekuté písky a spol. rámy nenávratně poškodí. Na jejich odmaštění můžete použít jarovou vodu a staré hadry. Ale vůbec nejlepším pomocníkem je tzv. švédská utěrka z mikrovlákna. Má specifický způsob použití: začínáte uklízet s úplně rozloženou utěrkou a postupně ji překládáte a čistíte další a další plochy na jedno namočení. Nemusíte se po štaflích tahat s kýblem. Nezapomeňte omýt také žaluzie.

3. Chemii nepotřebujete!

Teď už můžete jít na skla. A schválně, čím je myjete? Jarová voda a staré hadry, po nichž to přeleštíte čističem na okna a dalším hadrem? Prostředky na nádobí sice odmašťují, ale nechávají za sebou „duhové“ stopy. A čističe na okna rozleští duhové stopy, nicméně zůstává po nich spousta šmouh a po hadrech zase drobné chloupky. Na tyhle „pomocníky“ zapomeňte a poptejte se babičky, čím myla okna ona. Budete zírat!

4. Zkuste staré rodinné rady!

Octová voda na rozdíl od jarové důkladně odmašťuje, opravdu beze zbytku, a ocet je právě tím kouzlem, které se navrch postará o skvělý lesk.

Staré noviny vám na leštění poslouží zase lépe než všechny hadříky a „okeny“ světa. Já mám nicméně problém s tiskařskou černí, nebavily mě věčně špinavé ruce, takže jsem místo nich začala používat pevné papírové kuchyňské utěrky.

Škrob (například kukuřičný a nebo klidně kupovaný pudink) je taky vynikající! Asi 50 g rozmíchejte v 1 litru vody, okna tím umyjte, nechte zaschnout a pak suchým měkkým hadříkem za sucha vyleštěte. Je to parádní i na zrcadla!

5. Pusťte si domů moderní technologie!

Jakkoliv všechny předchozí rady opravdu fungují, mám doma trochu moc oken na to, abych si s nimi mohla dovolit takhle „hrát“. Takže já nakonec skončila u profesionálního pomocníka. U stěrky. Když jsem ještě v začátku poptávala úklidové firmy, ptali se všichni před kalkulací, jestli ji mám doma, nebo zda ji mají přivézt. Úklidové firmy je používají beze zbytku. A já už vím proč. Je to nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak bez námahy umýt okna. Jakou ale koupit stěrku?

Klasická manuální. Obvykle plastová stěrka zakončená měkkou, přilnavou gumovou páskou, která jedním tahem sundá z okna špínu je jednoduchá, ale funguje. Ne úplně příjemné je, že ji musíte pořád namáčet, otírat od špíny gumovou pásku a můžete si s ní celkem dost zaneřádit okolí okna, máte mokré ruce, triko, vlasy… (nebo – já měla, ale nepopírám, že možná jen nejsem dost manuálně zručná!).

Bateriová akustěrka. Tohle je jiné kafe! Nejnovější akustěrky jsou úplně fenomenální. Lehounké (ta, kterou mám doma, má něco kolem půl kila) a úžasně vymakané. Když se podíváte například na nabídku od Kärcheru (např. Kärcher WV 2 PREMIUM), máte k dispozici rozprašovací nádobku s utěrkou z mikrovlákna, jíž po okně rozetřete čisticí roztok. Můžete použít jejich značkový, nebo si třeba naplnit nádobku osvědčenou octovou vodou. Když pak máte okno celé rozetřené, vezmete do ruky pro změnu samotnou stěrku a – překvapivě – stíráte. Jedním tahem rozetřete, druhým setřete. A to je všechno, co s tím musíte dělat. Nekašlete z chemie, netopíte se ve špinavé vodě, neřešíte, jestli máte dost novin, utěrek nebo hadrů. S akustěrkou se totiž i mytí nekonečně velkých oken stává hračkou. A mimochodem, projděte si pro zajímavost uživatelské recenze na jakémkoliv z e-shopů, kde je akustěrka Kächer k mání. Spokojenost s tím, jak funguje, je tam všudypřítomná. Možná i proto, že ji můžete využít na zrcadla, a dokonce i obklady. Rychle a bez námahy. A to je pro každou domácnost obrovská úleva od práce.


Další zajímavé články

TEPOVÁNÍ BEZ ZVÝŠENÍ TEPU

Stárnutí koberců nezabráníte ani každodenní péčí. Pokud je tedy často nevyměňujete, vypadají rok od rohu špinavěji a omšeleji. Mně.... více

Kdyby FC 5 uměla mluvit

Když jsme se rozmýšleli, co bychom vám řekli o oblíbené čističce na tvrdé podlahy FC 5, napadlo nás ji nechat promluvit samotnou. Toto.... více

JAHODY, TŘEŠNĚ, LEVANDULE… CO JE VÍC?

Léto nás vybízí nejen ke slunění a koupání, ale i k poznávání nových krajů, přátel a také ochutnávání nových jídel. Ti z nás,.... více