Čistý start do nového roku

O čištěníÚklid domova9.Leden 2017Autor: Svět Čištění

Psychologové mají jasno: chaos a přemíra věcí kolem nás způsobují chaos i uvnitř nás. Možná i proto v poslední době vládne světu minimalismus a snaha mít kolem sebe čisto. Žít bez nepotřebných věcí, které jen ubírají životní prostor. A právě teď, na začátku nového roku, je ideální čas vzít to za správný konec i u vás doma a zbavit se zbytečností. Pokud do toho jdete, poradíme vám, čím začít, protože pustit se do toho je vůbec nejtěžší!

TIP 1 – Koupelnová čistka

Všechno, co překročilo datum doporučené spotřeby nebo minimální trvanlivosti, by vás mělo opustit jako první. Projděte krémy, léky i dekorativní kosmetiku a nekompromisně vyhazujte do koše. V něm by mělo skončit i to, co jste dostali, ale nepoužíváte (nebo jen velmi zřídka a proto, že byste asi měli, když už to doma máte). To jsou ty sprchové gely, které vám nevoní, parfémy, z nichž vás bolí hlava… Zůstat by s vámi neměly ani zapomenuté reklamní vzorky kdejaké kosmetiky, hotelové šampony, které od předloňské dovolené neopustily vaši cestovní kosmetickou taštičku, a podobně. Uvidíte, jak koupelna prokoukne! A co teprve, když si vezmete na závěr k ruce parní mop na obklady a dlažbu a akustěrkou naleštíte zrcadla?!

TIP 2 – Spíž bez příživníku

Prošlé jídlo je lákavou pozvánkou pro kde jaké příživníky. Červi, broučci, moli, mravenci? Přiznejte si to, nejsou i u vás v kredenci? Ať je to tak, nebo tak, prošlé potraviny musí pryč právě i z tohoto důvodu. A ve zbylých zásobách si udělejte jednoduchý systém. Mouky, cukry, rýži, těstoviny přemístěte ideálně do uzavíratelných nádob a ty pak seřaďte tak, aby to, co brzy „projde“, bylo na očích víc než jídlo a suroviny s dlouhou dobou trvanlivosti. Než ale zásoby, které ustojí tuhle spižírnovou revoluci, znovu vrátíte do polic, pečlivě skříň i regály setřete nebo celou spíž vyluxujte. Na to se vám bude hodit například vysavač WD 6 P Premium, který je ideální pro čištění špatně dosažitelných prostorů. Odstraní prach, zbytky jídla i jiné nečistoty. A vaše spíž bude jako nová!

TIP 3 – Dětské pokojíčky jako klícky

Mít pocit vzdušnosti, harmonie? To je v dětském pokoji spíše sci-fi. Nepořádek vládne jejich světu a přemíra předmětů jakékoliv povahy se u dětí „vyvine“ asi vždycky. Hračky, kam se podíváte, oblečení, že by vystačilo pro dalších deset drobečků, a ze všeho jen nebetyčný chaos. Tady se při úklidu můžete vyřádit nejvíc. A s pomocí tzv. systému dopravního semaforu to ani nebude tolik bolet. Věci, které mají zůstat, umístěte do zeleného boxu a ty, které mohou být vyhozeny, dejte do červeného. Na přebytky, které poputují na přechodnou dobu do sklepa nebo na půdu, si pořiďte box oranžový. Věci z červeného boxu samozřejmě nemusíte vyhazovat, klidně je darujte, ale z vašeho bytu půjdou pryč. Také pak ještě proberte hračky ze zeleného boxu a dopřejte jim pořádnou očistu. Plastové „vykoupejte“, osprchujte. Pokud vám to nestačí, pak kousky z tvrdého plastu dejte do pytle na praní, obalte ručníky a vyperte v pračce. Měkký plast a silikon může většinou do myčky nádobí. A u plyšových hraček se řiďte doporučením na etiketě. Někdy se dají prát, jindy musí do čistírny. Uvidíte!

TIP 4 – Nábytková „škatulata“

Podobně projděte pochopitelně i ložnici, obývací pokoj. Zbavte se všech darů, za které jste jen poděkovali a honem je otráveně šoupli na dno skříně. Rozlučte se se vším, na co sedá prach a co jste roky nevytáhli na světlo (samozřejmě, vyjma fotografií a spol., ty jsou svaté!). Pokud i po takovém úklidu budete chtít postoupit o level výš, zkuste se podívat na to, jak to máte doma zařízené. Možná i tady by to chtělo změnu? Ne snad nákup nového nábytku, zkuste ho nejdříve přestavět a přeorganizovat. Hned to u vás bude o něčem jiném. Pokud vás pak budou trápit například otlačeniny na koberci, které zůstávají hlavně po těžkých skříních, zase pro vás máme řešení. Vlákna koberce znovu probere k životu parní čistič. Jednoduše položte na postižené místo suchou látku a aplikujte páru. Voda pomalu změkčí vlákna a navrátí je do jejich původního stavu. Nejprve ale vyzkoušejte efekt parního čističe na malé nenápadné části koberce. Každý materiál na tuto péči přece jen reaguje jinak…

TIP 5 – V komoře je… čisto!

Jako poslední může na řadu přijít sklep, poklidit bude určitě potřebovat i garáž a doma nezapomeňte projíti komoru nebo prádelnu, zkrátka místo, kam dáváte všechnu svou úklidovou techniku nebo čisticí přípravky. Kolik z nich už je prošlých? Pryč s nimi! Bez čisticích prostředků byste se koneckonců mohli v tomto roce prakticky obejít úplně. Stejně je to jen agresivní chemie, no ne? Na blogu www.svetcisteni.cz si pak prolistujte články, v nichž se vás snažíme naučit, že spoustu věcí vyčistíte jen za použití věcí, které máte například v kuchyni (ocet nebo jedlá soda, případně jejich kombinace, jsou v mnoha ohledech nepřekonatelné!) nebo osvědčené páry, s kterou to obzvlášť dobře umí žlutočerní pomocníci Kärcher. Kteří to jsou? Pokud je neznáte, seznamte se s nimi:

Šikovný a všestranný parní čistič

Parní čistič je skvělou volbou pro lino, dlaždičky, parkety a další tvrdé povrchy. Umyje je, naleští. A jeho použití je přitom velmi snadné. Stačí, když naplníte nádržku vodou, počkáte, až se nahřeje, a můžete začít. Poslouží také jako ruční pomocník pro rychlé čištění doplňků, štěrbin a povrchů v koupelnách a kuchyních. Se správným kartáčem nebo tryskou zvládnete leckterou špínu vyčistit dokonce i bez toho, že byste ji drhli ručně. Nemluvě o tom, že obyčejnou párou, bez jediné chemikálie, dokážete odstranit 99,99 % všech běžných domácích bakterií.

Akustěrka, díky které (se) uvidíte

Dalším šikovným pomocníkem je aku stěrka. Pohodlně se drží, je lehká, poháněná bateriemi, ne větší než malý ruční vysavač na drobky, který určitě znáte. A přesto v mžiku vyčistí vaše okna do lesku bez šmouh. Jak budete postupovat? Nanesete na okno čisticí prostředek, odstraníte špínu pomocí utěrky z mikrovlákna a vysajete vlhkost pomocí okenního vysavače. Hotovo! Kromě toho ji můžete použít na čištění zrcadel a kachliček nebo když chcete předejít tvorbě vodních skvrn a vodního kamene ve sprše. Všechno kolem vás se s akustěrkou bude lesknout tak, že (se) uvidíte!

Tak ať vám to jde všechno od ruky. A ať je celý váš rok průzračně čistý!


Další zajímavé články

Je tady jaro – alergiků „blaho“

Jaro je tady! Jeho milovníci už pociťují radostné šimrání v bříšku, alergici naopak v nose. Zatímco pyly mají na alergiky vliv hlavně.... více

JEŽÍŠKU, PŘINES MI… FC5!

Každý rok, přibližně touhle dobou přichází čas na psaní dopisu Ježíškovi. Dopisy píšou malí, větší a někdy už ze samotného.... více

Vánoce na blátě? Už zase?

Dělení roku na čtyři roční období zřejmě vyšlo z módy. Zatímco v srpnu jsme letos chodili v bundách, v říjnu sluníčko hřálo jako v.... více