Čas na jarní očistu…


O čištění12.Březen 2018Autor: Jana Potužníková

Naše tělo ocení po zimě pořádný detox. Náš dům či byt zase důkladnou očistu. Tak pojďte uklízet. S Kärcherem! Zjistíte, že to jde vlastně až překvapivě snadno.

Co se vám vybaví, když se řekne jarní úklid? Mně rovnou jarní únava😊 Dělám si legraci, ale ono to vlastně tak trochu souvisí. Ve chvíli, kdy je tělo unavené dlouhou zimou bez dostatku světla i pohybu, všichni začínají mluvit o jarním generálním úklidu. A člověka to dvakrát nenadchne. Ráno se nikomu nechce vstávat do práce, energie není na rozdávání, a když přijde víkend – všichni si rádi pospíme i odpočineme. Spánku jako by pořád nebylo dost. Protože dnů, kdy vás z postele vytáhne optimistické slunce, přibývá stále jen pozvolna. Jsme jednou nohou ještě v zimním vegetativním ladění, chuť se pohnout nikde, ale… když tou druhou nohou vykročíte směrem k jarnímu úklidu, stane se zvláštní věc. Nakopne vás to!!! Dokud budete koukat skrze neumytá okna, před domem i v zahradě zakopávat o tlející listí, dokud se na zahradní nábytek bude dál jen prášit v kůlně a terasa se vám bude zdát smutná, protože zeje pořád prázdnotou a zdobí ji leda tak pavučiny a spousta nepořádku… Do té doby budete pořád unavení. Nevím, čím to je, ale jarní úklid sice trochu fyzicky bolí, jenže psychicky vás dokáže skvělé nabít. Snad že když se kolem sebe potom rozhlédnete a vidíte čisto, jasno, krásno…je to najednou, jako když si místo zimního kakaa dáte k snídani jarem vonící fresh džus. Příval energie! A to za ten jeden úklidu věnovaný víkend myslím stojí. Čím začít?

Vymeťte zimu
Když jsem byla malá, kolem našeho domu se zapojovali do úklid všichni. Bydleli jsme v klasické bytovce, ale vždycky se určila jedna sobota v březnu, a celé rodiny šly uklízet. Jedna z nejzdlouhavějších činností pak bylo zametání. Kolem vchodů, garáží, na chodníku, ve strouhách kolem… Ruce z toho bolely jako čert, spadaného listí, prachu, štěrku po dlouhé zimě bylo vždycky moc. A člověk měl k dispozici jen to obyčejné koště. No, škoda vzpomínat. Dobré je, že dneska kolem svého domu můžu zametat úplně „jinou ligu“. Ruce moc nebolí, záda jsou v klidu a uklizeno je raz dva. To všechno díky ručnímu zametacímu stroji Kärcher S 650 2 IN 1, který snadno popojíždí, pojme až 16 litrů nečistot a díky výkonnému motoru i propracovaným rotačním kartáčům zvládne zamést až 5x rychleji než obyčejné koště. Zamete před domem, na zahradních cestách, na terase, v dílně, garáži… Všude, kde se (nejen po zimě) potřebujete zbavit spousty nečistot. Má nastavitelnou rukojeť a je skladný.

Odmechujte!
Pamatuju si i naše zápasy s mechem. Ty byly také nekonečné – a letos hrozí, že mohou být aktuální znovu. Mírná zima tomu nejspíš jen nahrála, alespoň u nás na zahradě a kolem domu. I zbrusu nová zídka za těch pár měsíců obrostla prvními náznaky mechu, a je třeba s tím něco udělat. Hned. Pokud i u vás odstraňování mechů k jarnímu úklidu patří, dovolím si podotknout, že ručně se s tím mořit opravdu nemusíte. S vysokotlakým čističem Kärcher K 5 Compact je to mnohem snazší. Výkonný, vodou chlazený motor žene skrze trysky vodu ven takovou silou, že před ní neobstojí ani mech na zídkách, ani špína na omítkách, a vy máte za chvíli hotovo. Hodit se vám pak pochopitelně bude i v případě, že už budete chtít začít vybalovat zahradní nábytek. Vysokotlaký čistič z něj sundá všechen prach, špínu, pavučiny, které se na něj během zimního uskladnění v kůlně či garáži nalepily. Bude jako nový! A protože má zrovinka Kärcher K 5 Compact k dispozici i tzv. Car Kit sadu, je jasné, že se s ním můžete pustit i do očisty čtyřkolového miláčka. Po zimě potřebuje zbavit solí, štěrku, vyčistit pěkně podvozek… No, však vy víte, co všechno mu udělá dobře!

Zaměřte se na okapy!
Jaro, to znamená mimo jiné také větší pravděpodobnost srážek. Takové jarní přeháňky jsou super, příroda se osvěží. Ale pak taky přijde dokonalý „slejvák“, a může být u vás doma pěkně „vymalováno“. Kdy jste vlastně naposledy prohlédli, jestli máte čisté okapy? Je to věc, na kterou se vyplatí nezapomínat. Od podzimu tam bude spousta listí, jehličí, ale také bláta, protože zima byla jednoduše blátivá, a všechno musí pryč, aby vám voda ze střechy dobře odtékala. K tomu se skvěle hodí zase vysokotlaký čistič. Ale tentokrát doporučuji K4 Full Control Premium Home, k němuž je kompatibilní Sada na čištění potrubí a okapů PC 20. Pomůže vám i s pročištěním potrubí odpadních vod, když na to přijde. Nebo třeba s kanálky, které můžete mít kolem domu a podobně.

Vezměte interiér útokem!
No, a pak nám zbývá ještě byt či dům jako takový, uvnitř. Okna vynechat po zimě prostě nemůžete. Ale aby to stálo jen polovinu obvyklého času, můžete si vzít k ruce akustěrku na okna WV 5 Premium. Okna budou čistá, lesklá, beze šmouh. A klidně úplně bez úklidové chemie. Na podlahy v domě – na dřevo, kámen i PVC – zkuste Na generální jarní očistu v kuchyni nebo koupelně je potom geniální některý z parních čističů Kärcher. Ať si vyberete kterýkoliv z nich, práci vám usnadní a dům bude na konci tohoto jarního úklidu opravdu jako ze škatulky.

Jaro to pak už může naplno rozbalit a co vy? Když budete mít chuť, můžete tyto výrobky Kärcher ohodnotit na stránkách jednotlivých produktů. ☺


Další zajímavé články

Domove, čistý domove – Jak se připravit na stěhování

Stěhování do nového domu má vždy své pro a proti – na jednu stranu se můžete těšit na nové zážitky a nové sousedství, ale na.... více

Vysavač pro kazisvěta

Obvykle to jsou banality, které po čtyřiceti letech manželství oba jen udržují v kondici. O tátův poslední kousek se s vámi ale musím.... více

Tlakové čištění tak akorát pro maminky

Tuhle věcičku jsem mohla otestovat už v říjnu, ale na vykopnutí recenze prostě přišel ten správný čas teď! Byla jsem totiž běhat s.... více