Březen, za kamna vlezem… Tedy: až je vyčistíme!

O čištěníÚklid domova5.Březen 2018Autor: Jana Potužníková

Zima se vlády ještě nevzdává a vy se určitě nechcete vzdát toho vlídného tepla kolem krbu nebo krbových kamen. Aby taky ne. Kdo jednou okusil tuhle romantiku s živým ohněm, už prostě nemůže jinak. Jen je třeba se o topiště dobře starat. Umíte to?

Když si můj muž vysnil v domě krbová kamna, nenáviděla jsem ho. Byla to jedna z těch krizí, které otřesou vztahem do základu, protože: když on si pořídí krbová kamna a bude do patra tahat dříví a jiné, nepořádkem zavánějící věci, kdo asi bude pořád uklízet? Já! Když on nechá kamna vyhasnout a pak je vyčistí, kdo bude zápasit s drobnými částečkami popela, který bude všude poletovat při vymetání? Hm? Já! Otevřený nebo chcete-li živý oheň je doma určitě paráda. Stoprocentně vám pomůže ušetřit náklady na jiné vytápění. Taky se u něj dá zažít nejeden romantický večer ve dvou (nebo třeba ve více, jak je libo!). Ale tohle všechno ve mně dlouho válcoval pocit, že z toho bude ohromná kupa práce navíc. Pro mě. A víte co? Není! Ne že by se snad můj muž stal vášnivým milovníkem úklidu. To spíš já se vášnivě zamilovala – do černožlutého krasavce AD 4 Premium, vysavače na popel a suché nečistoty od Kärcheru. A tuším, že vztah, který jsem s ním během jediné zimy navázala, nám vydrží pořádně dlouho.

Sbohem, poprašku…
Tenhle vysavač umí samé dobré věci. Zaprvé: nabízí skvělý výkon. Se svými 600 W nenechá bez povšimnutí ani ty opravdu nejdrobnější částečky popelového poprašku, který se jinak snáší k zemi při každém přiložení. Zároveň ho nezastaví ani piliny, třísky a větší suchý nepořádek, který je kolem kamen i krbu tak běžný! Odložíte konečně smetáčky a lopatky, nebudete se bát, že vás při zametání oheň ožehne, ani nebudete s úklidem čekat na dobu, kdy kamna či krb vychladnou. Kdykoliv zapnete AD 4 Premium, využijete jeho 1,7 m dlouhé sací hadice i dvoudílné sací trubky a z bezpečné vzdálenosti vysajete všechen nepořádek kolem.

Filtr, který nemusíte čistit
Všechno, co AD 4 Premium nasaje, si také ponechá. Jeho součástí je totiž vynikající filtr, který nemusíte ani čistit ručně. Stisknete tlačítko, filtr se uvnitř nádoby „vyklepe“, a vy můžete znovu uklízet se zvýšeným výkonem. Má dokonce i tzv. výfukový filtr. Tedy nic z toho, co nasaje, nejde zpět do vzduchu. A zachytí i velmi malé částečky. Vy zůstáváte čistí, byt kolem vás také. Kolem krbu či kamen je to navíc úplně dokonalé. Sběrná nádoba pak pojme úctyhodných 17 litrů nečistot, takže s ní nemusíte pokaždé běhat k popelnici. Ale až to bude potřeba udělat, jednoduchým stiskem tlačítka ji uvolníte a vysypete. Protože je kovová, můžete být v klidu i před případnými žhavými kousky popela, které by třeba mohly vypadnout z krbu či kamen a způsobit v jiném vysavači katastrofu. Pozor si samozřejmě dávejte, ale pokud se do vysavače dostane trochu teplého popela, nic nehrozí.

Do posledního zákoutí…
Vysavač AD 4 Premium pak oceníte i při čištění samotného krbu nebo krbových kamen. Až zchladnou a vy byste se chystali je vymetat, bude místo toho zase mnohem lepší vzít si k ruce tento vysavač. Sundáte dvoudílnou sací trubici, a rovnou jdete vysávat. I hadice i trubice jsou navíc z ohnivzdorných materiálů, takže můžete být v klidu. Jakkoliv je jasné, že uklízet kamna či krb je normální a jedné správné, až když vychladnou!!! A kdybyste potřebovali vyčistit i záludná zákoutí, není nic jednoduššího než dokoupit ultradlouhou spárovou hubici, opět z nehořlavého materiálu. A s ní – díky tomu, jak je tenká i zkosená – se pak dostanete už asi úplně všude.

Pro normální vysávání se hodí také!
No a to nejlepší nakonec: když nevyklízíte krbová kamna, krb nebo třeba kotelnu, kde jej samozřejmě také užijete a můžete s jeho pomocí vyklidit i klasický velký kotel, jímž vytápíte dům… pak je dobré vědět, že AD 4 Premium využijete na tvrdých podlahách také na úplně obyčejné vysávání. Stačí nasadit hubici pro tvrdé podlahy a rozjet se po té kotelně, garáži, dílně nebo předsíni a úplně obyčejně si luxovat s vědomím, že se u toho rozhodně nenadřete. Vysavač je totiž sice objemný, resp. pojme hodně nečistot. Ale má kolečka a pohybuje se na nich s nevídanou lehkostí. Vy nic nepřenášíte, neničíte ruce ani záda. Jen se těšíte z faktu, že máte zase jednou ten úklid o něco málo jednodušší. No – a tak se těším i já. A můj muž má radost ze svých krbových kamen. Když u nich večer sedíme a popíjíme vínko, jsem ráda, že jsme nakonec našli řešení. Uvidíte, třeba to bude dobré řešení i pro vaši domácnost!


Další zajímavé články

Kärcher: nejlepší přítel naší domácnosti

Neumím mít průběžně uklizeno. Jsou totiž dny, které trávím takřka bezvýhradně psaním, a na nějaký nepořádek pak nemám ani.... více

Jak rychle uklidit (když je za rohem tchyně)

Panikaříte pokaždé, když je na obzoru nečekaná návštěva, protože je kolem vás opravdu vidět, že ve svém bytě žijte rádi a na.... více

Čištění jako životní styl

„Čištění je odstranění všech cizích látek, které jsou na povrchu považovány za nežádoucí.“ více