Sbohem, léto

Zahrada4.Říjen 2018Autor: Matyáš Čistotný

Je to tady. Přišel podzim. Opět, jako posledních několik let, naprosto bez varování. Jeden den si užíváte kafe na terase, druhý se ve svetru s hrnkem čaje v ruce díváte z okna, jak vaše lehátko mizí pod vrstvou listí a jak na slunečník vytrvale bubnuje podzimní déšť. Než začnete řešit, kdo vám přezuje auto a kam jste proboha schovali svou oblíbenou péřovku, měli byste se postarat o zahradní nábytek, na kterém jste si během léta užívali slunečné chvilky. A že jich letos bylo!

Než šoupnete slunečník do garáže, věnujte mu trochu péče. Jeho pevné části stačí otřít vlhkým hadříkem. Ty pohyblivé před zimou promažte. Postačí k tomu běžný olej ve spreji (WD). Textilní část, která si přes léto užívala od kyselých dešťů, přes tlející listy až po ptačí trus, bude třeba pořádně umýt mýdlovou vodou a opláchnout. Elegantnější variantou je použití parního čističe. Nejenže odstraní vše, co si do slunečníku příroda „schovala“, a to včetně zárodků bakterií a plísní, ale hlavně slunečník nezmáčí. Mějte na paměti, že je třeba ho schovat do sklepa či garáže naprosto suchý, abyste z něj na jaře neolupovali houby.

Před zimou je důležité ošetřit také zahradní nábytek. Údržba se výrazně liší podle materiálu, z jakého je vyrobený. První krok je pro všechny materiály stejný: mytí. Přírodní nečistoty, zbytky jídla a opalovacích krémů během několika sekund odstraníte ze všech ploch i štěrbin tlakovou myčkou. Při čištění citlivějších, zejména dřevěných materiálů je potřeba udržovat mezi tryskou a povrchem větší vzdálenost a pohybovat tryskou po směru růstu dřeva, aby nedošlo k narušení jeho struktury. Pokud mátě doma některou z tlakových myček, která umožňuje si zvolit sílu vodního paprsku, nemusíte mít starost, že povrch nábytku poškodíte.

Po umytí a usušení následuje ošetření, které je důležité zejména u dřevěných materiálů. Každý druh dřeva vyžaduje použití trochu odlišného druh oleje či mořidla. Některé typy tropického dřeva je vhodné napouštět olejem i vícekrát za sezonu, aby vypadal pořád jako nový. Který přípravek na konkrétní materiál použít vám doporučí výrobce či prodejce.

Pro uschování nábytku je ideální místo se stálým klimatem a teplotou neklesající pod 0°C, jako je například garáž nebo půda. Důležité také je, aby byla místnost větraná. Dokonce i velmi odolný umělý ratan má při nevhodném skladování tendenci praskat.

Každý zahradní nábytek jednou přestane být krásný a funkční, ale pokud o něj budete pravidelně pečovat, násobně prodloužíte jeho životnost. A lepší než vrážet peníze do nového a nového nábytku je přece lepší si za ušetřené peníze dopřát nějakou dobrotu, kterou si příští léto můžete na terase vychutnat.


K_4_5_VP_145_middle_gardenfurniture_app_1_CI15_96 dpi (jpg)

Další zajímavé články

terrasse dans un jardin aux couleurs de l'automne

ČISTĚME ZAHRADNÍ NÁBYTEK I PO SEZONĚ!

V minulém článku jsme se rozloučili s létem- slzavé to bylo údolí… Nuže, co naplat?! Nejsme přeci malé děti, abychom to tak prožívali.... více
Creative vintage portrait of a beautiful blond housewife blowing away dirt and grime when preparing for the holiday season. Christmas cleaning

Úklidová bitva o čas!

„Není čas ztrácet čas“ platí před Vánocemi víc než kdykoliv jindy. Je toho tolik, co chceme stihnout! Třeba mít kolem sebe doma čisto.... více
KB_5_yellow_livingroom_app_2_CI15_300 dpi (jpg)

Ani koště, ani vysavač

KB 5 není vlastně ani koště, ani vysavač. Právě to z něj dělá skvělého pomocníka, který je vždycky po ruce. Doporučuji!více