Než se léto rozloučí…

Zahrada4.Září 2017Autor: Jana Potužníková

Uteklo to jako voda, hola hola, škola volá. A léto se loučí… Co ještě můžete stihnout prožít venku, na zahradě nebo na chalupě? A jak všechno pomalu začít uklízet?

Poprvé to zaznamenáte už na začátku srpna. Končí dny, kdy jste ještě v půl desáté večer mohli sedávat na zahradě za bezmála denního světla. I když si to možná neuvědomíte hned, najednou musíte rozsvítit nebo zažehnout zahradní pochodně už někdy po deváté. A než se nadějete, je tu konec srpna a tma se do zahrad začíná plížit už dokonce před osmou. Krátí se dny, noci prodlužují a nebývají vůbec tak teplé, jak byste v létě čekali. A sem tam, když se poránu nadechnete vzduchu, je už podzimně studený. Do trávy pokryté ranní rosou se vám chce stále méně, protože už prostě studí. A pokud se chystá grilovačka, všem připravíte teplé deky, aby bylo do čeho se včas zabalit. Je to prostě tak: léto za chvíli zamává na rozloučenou definitivně, a vy máte vlastně poslední možnost si užít jeho typické radovánky, ať už máte zahradu, jezdíváte na chalupu nebo si aspoň čas od času rádi uděláte výlet do přírody. Co si ještě můžete vychutnávat?

Posezení na terase. I když zabalení v dece, tohle je věc, která se vychutnává opravdu do posledního možného dne. Sedět venku, dívat se na hvězdné nebe, poslouchat ticho pomalu rozprostírající se všude kolem, relaxovat, vypnout upracovanou hlavu. Se skleničkou v ruce to pak nebude mít chybu. Anebo s partnerem, pokud je to alespoň trochu romantik. Na to, že bude třeba terasu co nejdříve zazimovat, ještě moc nemyslete. A pokud se budou podobné myšlenky neodbytně vkrádat, vzpomeňte si, že k ruce si můžete vzít třeba zametací stroje Kärcher. Ale až bude čas, teď ještě relaxujte!

Poslední zahradní mlsání. Vyndejte ze země poslední zeleninu, dotrhejte poslední maliny, pokud vám plodí opakovaně, skliďte poslední kousky dýní a zakousněte se do posledního, ze stromu utrženého jablka. Zahradní mlsání ve stylu „utrhnu a jím“ se opravdu loučí. Ale o to lahodnější se vám poslední kousky budou zdát. A spolu s ním samozřejmě končí i zalévání. Zavlažovací systémy brzy uložíte k zimnímu spánku, hadice uklidíte na stojany a budete se na ně těšit zase na jaře. Tak skvěle vám přece celé léto sloužily. Takže ještě jednou, naposledy… zavlažte a těšte se na další sezonu.

…ještě jednou posekat. I to, co vás mohlo v létě obtěžovat, vás najednou může bavit. Když víte, že vás čeká už nejspíš poslední sekání trávy, najednou je z toho dojemné loučení se s létem. S vůní čerstvě posekané trávy, voňavého sena… Brzy místo sekačky vezmete do ruky hrábě a pustíte se do shrabování padajícího listí, vyhrabávání nepořádku z chodníčků, možná i poslední čištění zdí o mechu si ještě naplánujete. Ale žádné namáhavé, hezky s pomocí vysokotlakého čističe Kärcher. Ať vám to jde rychle od ruky a máte ještě čas na to užít si to babí léto.

Grilovačka, to je hračka. Protože grilovat se dá v plavkách stejně jako v teplém svetru od babičky. Na grilování je skvělé, že si ho vlastně můžete dopřávat bezmála celoročně: zvlášť pokud máte zastřešenou terasu, která vám dopřeje komfortní zázemí v jakékoliv části roku. Je to rychlý způsob, jak sezvat přátele, když je vám doma smutno (protože vůni grilovaných dobrot nikdo neodolá), je to jednoduchá cesta ke skvělé oslavě (narozenin, zásnub, povýšení), a je to bezva řešení, když se vám nechce stát doma u sporáku a vařit (protože u grilu stávají nejčastěji naši mužní pánové tvorstva). Problém pochopitelně může nastat ve chvíli úklidu, ale upřímně: pokud si vezmete k ruce uklízecí pomocníky Kärcher, nebude třeba se bát ani napálených mřížek, ani nekonečného drhnutí kotlíků. U Kärcheru se v tomto směru vyplatí sáhnout po ručním parním čističi. Pak ani ta poslední letošní grilovačku nepoznamená hořká realita úklidu a na celou sezonu vám zbydou jen ty hezké vzpomínky.

Jana Potužníková


Kärcher_konec léta

Další zajímavé články

48-zarukakvality

Záruka kvality KÄRCHER

Kärcher je značka, která je synonymem pro výkon, kvalitu a inovace a především pro žlutou barvu a tlakové myčky. Za jménem Kärcher se ale.... více
k_4_5_full_control_rm_car_close_app_2_ci15-91236-150dpi

Umyjte si své auto sami. Poděkuje vám.

Vzpomínáte na dětství? Víkend co víkend jste vyndali kýbl, houbu, jelenici a s plným nasazením celá rodina leštili karosérii hýčkané.... více
kärcher zahradní čerpadlo

Já chci tůň!

„Paráda!“ Říkám si sama pro sebe, a líně se povaluju na lehátku a chytám bronz. Holky se cachtají v bazénu, junior si dává šlofíka.... více