Na chatě: Podzimní rapsodie ve žlutém

Zahrada5.Říjen 2017Autor: Jana Potužníková

Listí už definitivně opadává, ráno vás místo slunce vítají husté mlhy, teploty neomylně klesají a sezona je u svého konce. Pro vás, chalupáře a chataře, to pak znamená pochopitelně ještě poslední letošní pracovní víkend: ten, během kterého to na svém víkendovém letovisku pro letošek zabalíte. Ehm – zazimujete.

Podzim je plný nostalgie. A chataři i chalupáři jí mají ještě o kousek víc než ostatní. Mají totiž tu smutnou povinnost rozloučit se se svou letní nemovitostí a smířit se s tím, že pár měsíců budou jejich víkendy vypadat… no, prostě jinak. Že je to vaše víkendové stavení v pohodě určené pro celoroční užívání? No, ovšem i vás čeká taková podzimní úklidová rapsodie. Ideálně ve žluté – nebo spíš žlutočerné, v barvách Kärcheru. Protože s Kärcherem (a vy to přece dobře víte!) je každá práce brnkačka! Tak jdeme na tu chatu a chalupu? Slibuju, s Kärcherem vás to bude stát mnohem méně času, než byste čekali (možná stihnete i poslední grilovačku!).

1. Uklízejte jen čisté věci. Pokud jste měli kolem chalupy spoustu ozdobných květníků, které už zejí prázdnotou… postarejte se o ně. Stejně jako o zahradnické nářadí. Oklepejte zeminu a pokud se vám se vším tím nechce omývat, pozvěte si k ruce vysokotlaké čističe Kärcher. Očistí naschlé bláto z rýče stejně jako zbytky hlíny z ozdobného květináče. A pokud vám po celé léto sloužila sekačka na trávu, i na tu si udělejte čas. Nechat ji sice můžete i s těmi zaschlými zbytky z mnoha posledních sečení, ale zbytečně tak podpoříte její potenciální se korozi (a na jaře si budete nadávat za podzimní lenost). Co zvládnete, oškrábejte. Anebo se zase s důvěrou obraťte na dovednosti vysokotlakého čističe Kärcher. Teprve, až bude všechno čisté a suché(!), můžete nářadí, květníky, sekačku i jiné naskládat do kůlny či jiné bezpečné místo a dobře zabezpečit pro změnu před zloději. Znáte je, nějaká zima je nemůže odradit. A platí to i v případě, kdy se na chalupu přece jen během zimy někdy podíváte.

2. Zkontrolujte okapy. Už teď budou zřejmě plné listí, možná i písku, hlíny… Bůhví, co do nich nanosili ptáci… A vy od okapu chcete, aby v podzimních deštích odváděly vodu a na jaře pak zase odtávající sníh. Nikoliv aby se vám voda vylévala po střeše, omítce, zatékala kde kam a poškozovala celou stavbu. Pokud byste rádi byli opravdu důkladní, má Kärcher k mání jednu velkou specialitu. Nabízí tzv. sady na čištění potrubí, které kromě toho, že čtyřmi tryskami dokonale „vymetou“ kde jaké potrubí, poradí si právě i s čištěním venkovních okapů – stačí si zase připravit vysokotlaký čistič, k tomu dokoupit sadu na čištění potrubí, a je to!

3. Zaměřte se na střechu. Ujistěte se, že unese nánosy sněhu, opravte uvolněnou krytinu, komíny zaklopte, aby dovnitř nepršelo, nesněžilo, nenastěhovali se vám do chaty nějaká zvířátka… Pokud se o chatičku staráte průběžně, bude to stejně jen letmá kontrola. A budete-li na ni jezdit i za sněhu, pochopitelně vynechte zaklápění komínů a spíše se přesvědčte, že nepotřebují ještě na poslední chvíli kominíka!

4. Vypusťte zásoby vody. Vylijte ji ze sudů, venkovních nádrží, vypusťte z venkovního potrubí, aby vám v něm voda v zimě nezamrzla a nepotrhala ho. Pokud jste měli například v sudu čerpadlo na vodu, vyjměte ho, vyčistěte, nechte uschnout a ukliďte k sekačce a jinému nářadí.

5. Vyčistěte krby, grily, kamna… Jestliže jste milovníci topení dřívím, máte ještě další práci. Krby, kamna, ale i obyčejné grily je třeba zazimovat také v perfektní kondici. Kdybyste potřebovali vědět, jak si důkladně poradit s očistou grilu, stačí se začíst do jednoho z našich starších článků. Na úklid kamen nebo krbů si pozvěte zase speciální Vysavač na popel a suché nečistoty. A chystáte-li se na chatu jezdit i v zimě, musíte kamna a krby vyčistit s ještě větší pečlivostí, aby vám během mrazů dobře sloužily.

6. Pojděte zahradu. Na chatě a chalupě má zahrádku, aspoň malou, skoro každý. A i ta potřebuje samozřejmě péči. Trvalky zakryjte chvojím, stromům můžete nahrnout trochu listí kolem kmenů a s vyhrabáváním z trávníku nebo zpod keřů se nezdržujte. Listí v zimě „zahřeje“ půdu i ty zakryté kmeny stromů, ochrání je proti mrazům – na hrabání listí se těšte až na jaře. Teď šetřete síly. Je třeba poklidit samozřejmě ještě uvnitř.

7. Ukliďte peřiny, vydrhněte lednice… Než udeří zima, zabezpečte peřiny, polštáře, matrace, ale třeba i koberce před navlhnutím. Na lůžkoviny jsou dobré vakuové pytle (vysavače Kärcher z nich vytáhnou vzduch raz dva), koberce někteří smotávají a balí, aby se k nim nedostala vlhkost – rozumějte plíseň. Projděte spíže, lednici vypněte a vymyjte octovou vodou… Ale jestliže na chatu zamíříte znovu už za pár týdnů, zrovinka tenhle krok si můžete v klidu ušetřit.

A pak už máte prostě hotovo!


údržba okapů s Kärcher

Další zajímavé články

42-uklidvdomacnosti

Úklid v domácnosti

Jaké jsou nejčastější dotazy při běžném úklidu?více
Flexpand_Hose_app_27-101292-300DPI

Poručíme dešti!

Žijeme v mírném podnebném pásu, což v praxi znamená, že jeden rok nás smetou povodně a druhý nás devastuje sucho. Můžeme proklínat.... více
k_4_5_full_control_rm_car_close_app_2_ci15-91236-150dpi

Umyjte si své auto sami. Poděkuje vám.

Vzpomínáte na dětství? Víkend co víkend jste vyndali kýbl, houbu, jelenici a s plným nasazením celá rodina leštili karosérii hýčkané.... více